Shopping Cart

DSD to system stworzony…

DSD (Direct Stream Digital) to stworzony przez firmy Sony i Philips system modulacji PDM, używanego do kodowania cyfrowego dźwięku. System ten stosowany jest w płytach SACD (Super Audio Compact Disc) i ma za zadanie polepszenie jakości odtwarzanego dźwięku.

W systemie DSD, w odróżnieniu od PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości jednobitowej (PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego. Przewaga przetwarzania jednobitowego polega głównie na braku filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe „kawałki” informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał.

Do odtworzenia DSD niezbędny jest przetwornik cyfrowo-analogowy DAC obsługujący DSD, podłączony przez USB do komputera Windows, Apple z zainstalowanym oprogramowaniem np. Foobar, JRiver albo system Daphile lub odtwarzacz sieciowy wspierający DSD i dołączony do niego po złączu USB przetwornik DAC USB na analog zgodny z DSD.  Sygnał z przetwornika podłączamy dalej analogowo do systemu odsłuchowego czyli wzmacniacza zintegrowanego, przedwzmacniacza lub końcówki mocy jeśli wykorzystamy przedwzmacniacz wbudowany w DAC.

Pliki źródłowe można czerpać z profesjonalnych sklepów zajmujących się dystrybucją muzyki w jakości hi-res czy ze zripowanych płyt hybrydowych SACD. Kwestią czasu jednak jest pojawienie się serwisu streamingowego oferującego bezpośredni dostęp do bibliotek DSD, na wzór popularnego Tidal HiFi. Pliki DSD uzyskamy ripując plytę SACD do img (obrazu płyty) lub kupując albo wyciągając z obrazu płyty pliki dsf i dxf. Pliki obrazów płyty jak i dxf, dsf natywnie odtwarzane są przez odtwarzacze JRiver, Foobar, Audirvana, Amarra i inne. My sugerujemy użycie JRiver dla systemu Windows (program płatny) lub Foobar z zainstalowanymi wtyczkami do DSD (program bezpłatny) albo system Daphile instalowany na mini PC.

Krokiem w tym kierunku jest japoński serwis primeseat.net oferujący bezpłatny streaming w jakości DSD. Wystarczy zainstalować aplikację dostępną na urządzenia Windows/Apple i podłączyć komputer do DAC’a. Serwis działa na zasadzie radia internetowego i codziennie nadaje audycje na żywo lub wykorzystuje nagrania z archiwum. PrimeSeat transmitował już koncerty z Filharmonii Berlińskiej, tokijskiego Spring Festival, czy warszawskiej Filharmonii. Narodowej. W 2015 roku PrimeSeat przesyłał występy finalistów 17-tego Konkursu Chopinowskiego! Regularnie udostępniane są też produkcje o charakterze demonstracyjnym, jak nagrania z imprezy na 10-lecie Blue Coast Records, audiofilskiej wytwórni wydającej muzykę akustyczną, folk i jazz.

Aplikacja dostępna jest bezpłatnie na oficjalnej stronie serwisu. Podczas korzystania z niej należy powstrzymać się od wyboru najbardziej oczywistego rozwiązania i zdecydować się na język japoński. Ta wersja jest dużo bogatsza i, wbrew pozorom, bardziej czytelna. Należy zalogować się na  stronie www.primeseat.net

Nagrania audio w najwyższej jakości (DXD oraz DSD) można znaleźć na stronach wytwórni 2L oraz Blue Coast Records. Obok płatnych produkcji, na podanych poniżej stronach internetowych dostępne są również darmowe nagrania (w przypadku Blue Coast Records konieczna jest rejestracja):

Alternatywą dla DSD i oferty serwisów oferujących muzykę w bezstratnej jakości, jak wspomniany Tidal, są również coraz liczniej pojawiające się stacje radiowe oferujące bezstratne audio. Stacje te nadają zupełnie za darmo w standardzie zadowalającym najbardziej wybrednych audiofilów. Tidal oferuje jednak maksymalnie jakość MQA co wymaga kompatyblnego z MQA przetwornika DAC i oczywiście mini pc z systemem Windows, Android lub Daphile…

Urządzenia do obsługi DSD:

Nowości lato 2022 cz. 1

Sprawdź najnowsze produkty, które zagościły w naszym asortymencie w ostatnim czasie! W naszej ofercie pojawia się coraz więcej profesjonalnych rozwiązań dla sal konferencyjnych – np.

Read More »
Producenci