Shopping Cart

Ile HDMI w HDMI?

Wszystko o kablach HDMI, czyli jak uniknąć pułapek i korzystać z najlepszej transmisji audio i wideo razem z najnowszymi kablami HDMI w ofercie C4i wspierającymi przesył pełnego 4K z HDR nawet na 30m!

Mija 15 lat od wprowadzenia przez producentów elektroniki użytkowej standardu HDMI (High Definition Multimedia Interface), który zrewolucjonizował rynek audio-wideo. Interfejs HDMI umożliwia transmisję nieskompresowanego, cyfrowego sygnału oraz danych sterujących za pomocą jednego kabla, a także dowolne łączenie zgodnych ze standardem urządzeń. Jednak możliwości technologiczne urządzeń z biegiem lat systematycznie rosły, podobnie, jak ewoluowały możliwości złączy i kabli HDMI. W efekcie – dziś na rynku spotkać można produkty o różnych standardach, które nie zawsze spełnią najwyższe wymagania użytkownika. Poprzedniej generacji przewody znacznie ustępują bowiem możliwościom najnowszych produktów.

Jednak możliwości najnowszych przewodów znacznie przewyższają transfery obsługiwane przez produkty sprzed kilku lat. Warto wiedzieć, że zdecydowanie wyższe wymagania w tej kwestii zaczęła stawiać rosnąca popularność urządzeń wspierających rozdzielczość 4K UltraHD z obsługą HDR. Wraz ze zwiększaniem parametrów sygnałów HDMI do 4096×2160 60Hz, zależnie od liczby bitów i próbkowania kolorów, wymóg przenoszonego pasma urósł aż do 22,28 Gbps. Najnowsze złącza HDMI w wersji 2.0b posiadają maksymalną przepustowość 18 Gbps. Wyższe pasmo obsłuży jedynie interfejs Display Port w wersji 1.3, który efektywnie przeniesie pasmo do 25,92 Gbps (rozdzielczości 5120×2880/60Hz).

Dlatego korzystając z interfejsów HDMI przy odtwarzaniu sygnałów z najnowszych urządzeń musimy pójść na kompromis i obniżyć próbkowanie kolorów, ilość bitów lub klatek na sekundę.

Zagadnienie to ilustruje poniższa tabela:

Najnowszy standard HDMI 2.0, wraz z wprowadzającymi wsparcie HDR wersjami 2.0a i 2.0b, określa maksymalną częstotliwość zegarową TMDS 600 MHz, co daje prędkość przesyłu danych 18Gbps i parametry obrazu 4K przy 60Hz z 8 bitowym kolorem i próbkowaniem chrominancji 4:4:4. Pozwala również na przesłanie do 32 kanałów audio, próbkowanie audio na poziomie 1,536 MHz oraz obsługę sygnałów o aspekcie kinowym 21:9 (2560×1080).

Użycie próbkowania koloru 4:2:0 zamiast 4:4:4 obniża maksymalną częstotliwość zegara aż o połowę. Przykładowo sygnał 4k 60Hz przy 12 bitowej głębi kolorów potrzebuje pasma 26,73 Gbps, którego nie prześle ani interfejs HDMI 2.0, ani Display Port w wersji niższej niż 1.4. Zredukowanie próbkowania koloru do 4:2:0 zmniejsza wymaganą prędkość transferu do 13,37 Gbps, którą standard HDMI 2.0 obsłuży bez problemu. Analogicznie sygnał 4k 60Hz przy 8 bitowym kolorze i próbkowaniu 4:2:0 wymaga jedynie 9,4 Gbps, z którymi poradzą sobie najpopularniejsze i ogólnodostępne kable HDMI w standardzie High Speed with Ethernet, oferujące z reguły przepustowość rzędu 10,2 Gbps odpowiadającą możliwościom złącz HDMI 1.4. Tego typu przewody pozwalają na przesył sygnału UltraHD, jednak przy ograniczonych parametrach, co ma znaczący wpływ na jakość obrazu i nie pozwala wykorzystać w pełni możliwości najnowszych odtwarzaczy, telewizorów oraz projektorów 4K obsługujących HDMI 2.0, zaś w wielu przypadkach skutkuje wręcz brakiem sygnału na odbiorniku.

Kolejnym istotnym ograniczeniem każdej generacji kabli HDMI jest maksymalna długość sięgająca około 10m lub 30m przy wykorzystaniu wzmacniacza sygnału. Chcąc przesłać sygnał wysokiej rozdzielczości AV konieczne było stosowanie kosztownych extenderów wykorzystujących kabel Ethernet lub optyczny. Poza wysokim kosztem instalacji, wiązało się to z kompresją obrazu (pasmo do 10,2 Gbps) lub ponownym zmniejszaniem parametrów przesyłanego sygnału.

Funkcjonalność różnych złączy HDMI na podstawie Extron Digital Design Guide:
Problem ograniczonej długości przewodów rozwiązują najnowsze kable hybrydowe z serii SUN-420.

Wykonane w najnowszej technologii, miedziano-optyczne przewody kierunkowe gwarantują bezstratny przesył sygnału 4K 60Hz z HDR przy przepustowości do 18,2 Gbps na odległość nawet 30 metrów. Złącza HDMI są w pełni kompatybilne ze standardem 2.0 oraz gwarantują współpracę w dół z niższymi standardami oraz wszystkimi najnowszymi urządzeniami konsumenckimi i przemysłowymi audio-wideo. Co ważne, nie wymagają zasilania, zaś niewielkie wymiary pozwalają na wygodną instalację oraz prowadzenie w peszlach. Kable są dostępne w wersjach 10, 15 i 30 metrów. Dostępna jest także wersja 50 metrowa, która oferuje niewiele niższe parametry transferu – ok. 13 Gbps.

Kable hybrydowe SUN-420 zostały dokładnie sprawdzone z wykorzystaniem specjalistycznych testerów i generatorów sygnałów 4K, w tym GMX MS-5005 oraz PG-882. Wszystkie kable, zgodnie ze specyfikacją producenta, uzyskały maksymalne parametry sygnału HDMI 18 Gbps.

Sprawdź inne przeprowadzone przez nas testy:

Kabel o identycznej konstrukcji, ale długości 50m, przeniósł sygnał maksymalnie 4K 60Hz, próbkowanie 4:2:0, 12 bitów oraz 4K 30Hz, próbkowanie 4:4:4 , 12 bitów. Kable SUN-420 posiadają ekranowane eleganckie wtyki aluminiowe i są kablami kierunkowymi.

W ofercie C4i znajdują się także miedziane kable HDMI produkcji renomowanej, amerykańskiej firmy SCP (Structured Cable Products).

Nowością w ofercie SCP są kable oznaczone certyfikatem Premium, przyznawanym wyłącznie modelom sprawdzonym w autoryzowanym centrum testowym HDMI Group pod kątem możliwości przesłania sygnału 18 Gbps i wsparcia 4K. Oferują one  dodatkowo potrójne ekranowanie zwiększające ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi oraz są wyposażone w złącza w technologii Snug-Tite™, gwarantujące bezpieczne i pewne połączenie.

Kable instalacyjne SCP 990UHD 

Firma SCP posiada trzy serie produktów kabli certyfikowanych – to m.in. modele SCP 990UHD (kable instalacyjne, rekomendowane do instalacji przemysłowych), SCP 991UHD (kable slim – ultra cienkie i elastyczne, sprawdzające się przy podłączeniach w trudno dostępnych miejscach) oraz ekskluzywne kable Ultra Violet SCP 990UHDV, które charakteryzują się po najwyższymi parametrami pracy oraz niestandardowym designem.

Zestawienie najnowszych serii kabli HDMI SCP o pełnych parametrach 18Gbps:

Większość powyższych kabli została przetestowana przez serwis C4i specjalistycznymi narzędziami pomiarowymi pod kątem przepustowości 18Gbps. Pozostałe długości kabli serii 940 Ultra Slim i 944 nie spełniają najwyższych parametrów przepustowości.

Niezależnie od kabli Premium, w ofercie C4i dostępne są pozostałe kable SCP nie oznaczone tym certyfikatem, lecz również gwarantujące przesył pełnego sygnału 4K. Ich atutem jest niższa cena przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania. Seria SCP 940 to kable typu slim, zaś seria SCP 944E to kable, które poza standardowym zastosowaniem sprawdzą się w instalacjach podtynkowych. Przepustowość do 18 Gpbs wspierają kable do 6m długości.

Wszystkie kable HDMI w ofercie C4i są poddawane testom wydajnościowym przy wykorzystaniu najnowocześniejszych generatorów i testerów wideo.

Nowości lato 2022 cz. 1

Sprawdź najnowsze produkty, które zagościły w naszym asortymencie w ostatnim czasie! W naszej ofercie pojawia się coraz więcej profesjonalnych rozwiązań dla sal konferencyjnych – np.

Czytaj więcej »
Producenci