Shopping Cart

Jak przesłać USB na małą i dużą odległość? Podpowiadamy

Wstęp

Universal Serial Bus czyli USB. Każdy z nas zna, każdy nacodzień korzysta. W domu, w pracy, wszędzie. USB 2.0, 3.0, 3.1, a może USB-C, USB 4 Gen 3×2, USB SuperSpeed… Standard USB ciągle rozwija się i wciąż pojawiają się kolejne warianty i wersje tego popularne standardu komunikacji. Podobnie ze złączami USB, różnymi zależnie od pełnionej funkcji hosta czy klienta. Często nie zastanawiamy się nad typem gniazda czy standardu USB i jeśli wtyczka pasuje, to zakładamy, że powinno działać, przynajmniej w teorii. W praktyce jednak możemy spotkać dużo więcej problemów z brakiem kompatybilności.

Tylko wybrane konfiguracje zapewnią optymalną prędkość i wydajność połączenia, nie mówiąc o kompatybilności złącz USB. Dodatkowe trudności mogą pojawić się, jeżeli zechcemy przesłać dane na większą odległość i kiedy kabel jest za krótki! Okazuje się, że standard USB ma swoje ograniczenia, które czasami ciężko ominąć.

W poniższym artykule prezentujemy kilka propozycji, które pomogą Ci w samodzielnym wyborze optymalnego rozwiązania dla połączenia oddalonych od siebie urządzeń USB.

Jakiego rozwiązania potrzebuję?

Przed wyborem kabla, extendera czy przedłużacza USB zastanów się, na jaką odległość chcesz przesłać sygnał i jakiego rodzaju. Ważne jest również określenie, czy podłączamy jedno urządzenie, czy wiele. W przypadku połączeń jeden-do-jeden dobrym wyborem będzie kabel lub przedłużacz, w przypadku połączeń jeden-do-wielu lepszym rozwiązaniem może okazać się extender CAT 5e/6. Każde rozwiązanie jest inne i również pod kątem instalacyjnym ma swoje zalety i wady.

Standardy USB dostępne na rynku

Od 1996 roku, standardy sygnału USB rozwijały się wraz ze wzrostem wymagań technologicznych. Każde wydanie jest ulepszeniem swojego poprzednika – próbą poprawy niektórych cech. Najnowszym wydaniem USB Implementers Forum (USB-IF) jest standard sygnałowy USB4. Spore zamieszanie wywołała niedawna zmiana nazewnictwa kilku standardów, po której… ponownie zmieniono nazewnictwo. Spokojnie, w poniższej tabeli zestawiliśmy wszystkie warianty i ich alternatywne nazwy.

Aktualna nazwaAlternatywne nazwyOznaczeniePrędkość przesyłania danychRok wprowadzenia
USB 3.2 Gen 1USB 3.0
USB 3.1 Gen 1
SuperSpeed5 Gbps2008-2013

USB 3.2 Gen 2

 

USB 3.1SuperSpeed+
SuperSpeed 10 Gbps

10 Gbps

 

2013

 

USB 3.2 Gen 2×2USB 3.1 Gen 2
USB 3.2
SuperSpeed 20 Gbps20 Gbps2017
USB4USB 4 Gen 2×2
USB 4 20 Gbps
USB 4 Gen 3×2
USB 4 40 Gbps
 

20 Gbps

40 Gbps

2019

2019

Co możemy przesyłać przez kable USB?

Czasy, w których kabel USB przesyłał tylko dane już dawno minęły. Wraz z pojawieniem się złącz USB-C kable USB stały się bardziej uniwersalne. Te z naszej oferty poprzez tryby alternatywne (Display Port Alt Mode) umożliwiają na przykład przesyłanie:

  • video DisplayPort
  • danych PCIe
  • zasilania do urządzenia, np. laptopa/tabletu
Więcej o przesyłaniu wideo DisplayPort przez USB Alt Mode dowiesz się z artykułu:

Kable specjalistyczne

Czasami potrzebujemy kabli specjalistycznych, o szczególnych właściwościach i funkcjonalnościach. Dobrym przykładem jest kabel Kramer CLS-AOCU31/CC. Dzięki zastosowaniu światłowodu obok zwyczajnych wiązek miedzianych jest mniej wrażliwy na zakłócenia RF, co umożliwia zastosowanie go np. w pobliżu aparatury medycznej lub innych urządzeń generujących sporą ilość zakłóceń wpływających na zwyczajne kable miedziane. 

Dzięki temu nawet na 15 metrów jesteśmy w stanie połączyć urządzenia USB 3.1 Gen 2 SuperSpeed+

Przedłużacze i aktywne kable USB

Przedłużacze przydają się, gdy zamierzamy podłączać do urządzenia różne urządzenia, o różnych portach wejściowych. Wówczas gniazdo na końcu przedłużacza, w połączeniu z odpowiednim kablem, ułatwia podłączenie dowolnego urządzenia.

Zarówno przedłużacze, jak i kable dzielą się na aktywne i pasywne. O co w tym chodzi? Kable pasywne po prostu łączą poszczególne piny gniazda po jednej stronie z odpowiadającymi pinami po drugiej stronie, natomiast aktywne posiadają wbudowane układy cyfrowe przetwarzające i wzmacniające sygnał tak, aby bez problemu dotarł na drugą stronę nawet kilkunastometrowego kabla. W związku z tym kable i przedłużacze aktywne przydadzą się wszędzie tam, gdzie występują duże odległości.

Proponowane rozwiązania oferują wsparcie nawet USB 3.2 Gen 2 dla USB typ A czy USB-C. Wybrane modele pozwolą również na łączenie kaskadowe.

Ważne: Przy doborze odpowiedniego kabla czy przedłużacza USB należy sprawdzić czy nasze urządzenia wymagają komunikacji dwukierunkowej (Bi-directional), bowiem wybrane rozwiązania pozwalają jedynie na komunikację jednokierunkową (Uni-directional)

Przykładowe kable i przedłużacze aktywne z oferty C4i
Porównanie aktywnych przedłużaczy USB w ofercie C4i
Porównanie kabli USB w ofercie C4i

Kable pasywne USB

Tu sprawa jest dużo prostsza – standardowe kable popularnych producentów powinny trzymać parametry. Chyba, że mam do czynienia z najnowszymi standardami – tu musimy uważnie sprawdzać specyfikacje producenta i oferowane parametry kabla.

Dobrym przykładem wysokiej jakości kabla jest CAC-1571, czyli certyfikowany,dwukierunkowy kabel USB4 Typ C Gen3x2 o przepustowości 40 Gb/s, który oferuje przesyłam nawet 8K 60Hz przy zgodnym z USB4 urządzeniami.

Extendery USB po CAT 5e/6

Extendery USB CAT 5e/6 są idealnym rozwiązaniem kiedy potrzebne jest przesłanie USB na dużą odległość, rzędu kilkudziesięciu metrów. Jest to idealne rozwiązanie również kiedy potrzebujemy podłączyć po drugiej stronie więcej niż jedno urządzenie. Takie extendery często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie audio lub danych RS232, jak Kramer PT-2UT/R-KIT. Zazwyczaj oferują niższą przepustowość (USB 2.0) niż aktywne kable i przedłużacze, ale ich wszechstronność pozwala na wykorzystanie w wielu instalacjach.

Przykładowe extendery CAT 5e/6 z oferty C4i
Porównanie extenderów USB po Cat5e/6

Podsumowanie

Dokładamy wszelkich starań, aby nasza oferta odpowiadała na oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Posiadamy w ofercie urządzenia umożliwiające przesyłanie danych USB nawet na odległość 100m. Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwiał twoje wątpliwości. Jeśli jednak wciąż nie masz pewności jakiego urządzenia potrzebujesz, chętnie podejmiemy się analizy twojej instalacji i dobierzemy odpowiednie rozwiązanie. Zadzwoń do nas lub napisz na adres biuro@c4i.com.pl!

Nowości lato 2022 cz. 1

Sprawdź najnowsze produkty, które zagościły w naszym asortymencie w ostatnim czasie! W naszej ofercie pojawia się coraz więcej profesjonalnych rozwiązań dla sal konferencyjnych – np.

Czytaj więcej »
Producenci