Shopping Cart

Jak streamować na YT czy FB? Jak zacząć streamowanie i czego potrzebujemy?

Z każdym rokiem słowo „streaming” zyskuje na popularności. Streamować (strumieniować), czyli transmitować wideo w czasie rzeczywistym, może już dziś każdy. Wystarczy komputer z kamerą internetową lub telefon albo tablet. Przepustowości standardowych łączy internetowych też nie stoi już na przeszkodzie, dzięki czemu transmisję strumieniową prowadzić można nawet z wykorzystaniem internetu mobilnego.

Co więcej, dostępność darmowych programów czy serwisów obsługujących live streaming jest bardzo szeroka.

Przesyłać strumieniowo możemy praktycznie wszystko, zarówno rozgrywki gamingowe, jak i relacje z ciekawych wydarzeń. Możemy prowadzić vlogi z recenzjami i opiniami. Dostęp do usług jest prosty i przystępny. Jednak wykorzystując streaming w celach hobbystycznych lub zawodowych, prędzej czy później wzrosną oczekiwania względem publikowanych materiałów. Będziemy chcieli używać lepszych kamer i aparatów, streamować obraz w wyższej rozdzielczości lub prowadzić relacje na żywo z terenu. Obecnie rosną potrzeby związane z pracą zdalną i komunikacją na odległość i proponowane niżej urządzenia idealnie nadają się do tego celu. Proponowane rozwiązania pozwolą zarówno na przechwycenie sygnału kamery przez grabber celem zapisu dla np. archiwizacji,   jak i przechwycenie w programie np. OBS  i streaming do YouTube’a, Facebook’a lub innego protalu  albo bezpośrednio do sieci jako strumień danych zarówno multicast lub unicast.

Dlatego coraz większą popularnością cieszą się grabbery przechwytujące sygnały wideo.

Urządzenia tego typu podłączamy do komputera lub nawet telefonu po złączu USB, i uzyskujemy możliwość przechwycenia oraz przesłania do odbiorców obrazu z niemal każdej kamery lub aparatu. Wszystko z wykorzystaniem darmowego oprogramowania OBS i ogólnodostępnych, również darmowych serwisów streamingowych. Jeden z największych w Polsce dystrybutorów urządzeń do przechwytywania wideo i streamowania w sieci zarówno w celach hobbystycznych, jak i profesjonalnych, firma C4i właśnie rozszerzyła swoją ofertę o nowe modele zaawansowanych grabberów.

Dlaczego potrzebny mi grabber do przechwytywania obrazu z kamery?

Odpowiedź jest prosta − komputery przeważnie nie mają wejścia HDMI, a kamery nie przesyłają obrazu poprzez USB poza dedykowanymi modelami np. internetowymi. Tak więc grabber „HDMI to USB” może okazać się niezbędny, aby przechwycić obraz z kamery konsumenckiej lub profesjonalnej, z lustrzanki, z kamery z drona, czy jakiegokolwiek źródła wideo ze wyjściem HDMI. Najbardziej zaawansowane urządzenia przechwytujące działają w standardzie USB 3.0 i pozwalają na przechwycenie sygnału RAW, bez kompresji. Urządzenia takie − poza przeniesieniem sygnału HDMI z kamery na USB do komputera − mogą odciążyć pracę sprzętu wideo. Posiadając kamerę, która nagrywa obraz 4K, za pomocą grabbera możliwa jest kompresja sygnału do np. 1080p. Wstępnie przygotowany w ten sposób sygnał zostanie przekazany do komputera, laptopa czy nawet telefonu z systemem Android.

Wykorzystanie zewnętrznego grabbera jako karty przechwytującej jest dobrym rozwiązaniem dla youtubera, vlogera czy gracza.

Z takim zestawem będzie w stanie streamować wideo na najpopularniejsze serwisy, od Youtube’a, po Facebooka, Twitcha oraz inne. Wykorzystanie streamingu widzimy jednak również w zastosowaniach przemysłowych. Wielokrotnie pojawia się konieczność wysłania transmisji z rady czy zebrania w firmie, z konferencji lub szkolenia, lub zawsze wtedy, gdy chcemy poszerzyć grono odbiorców przekazu na żywo. Obecnie również wszystkie samorządy zobligowane są do transmisji obrad na żywo, a wykorzystanie w instalacji grabberów HDMI to USB znacznie ułatwi realizację tego zadania i spełnienie warunków ustawy. Jednak zastosowań streamingu może być znacznie więcej − od obsługi dronów przez filmowców, fotografów czy służby, po obserwację lasów przed nadleśnictwa – wszędzie tam gdzie chcemy przesłać obraz przez internet do wielu odbiorców na żywo z możliwością jednoczesnego przechwycenia.

Oddzielnym zagadnieniem jest streaming w grach komputerowych.

Gdy mówimy o profesjonalnym streamingu na myśl przychodzi nam połączenie ze sobą dwóch komputerów w jeden układ, tak aby jedna jednostka odpowiadała za obsługę gry w wysokich parametrach, a druga służyła do zarządzania streamingiem. Wykorzystując modele grabberów HDR UH60P lub HDR U3 będzie można przechwycić obraz z komputera do grania na komputer do streamingu. Dzięki temu nie stracimy przyjemności z gry w rozdzielczości 4K i nie obciążymy dodatkowo procesora, a zarazem będziemy strumieniować sygnał do sieci w wysokiej rozdzielczości i zapisywać wszystko na dysk wewnętrzny.

Czym się kierować w wyborze grabbera?

Najważniejszym pytaniem jest rozdzielczość wejściowa i rodzaj źródła, z którego chcemy przechwytywać obraz (kamery, aparatu czy odtwarzacza wideo), rozdzielczość strumienia wideo, jaki chcemy uzyskać oraz za pomocą jakiego urządzenia obraz będzie przechwytywany (komputer PC, laptop czy telefon z Androidem). Obecnie każde urządzenia wspiera na wejściu sygnały do Full HD 1080p w 60Hz. Bardziej zaawansowane modele pozwolą obsłużyć na wejściu sygnały do 4K @ 60Hz, choć maksymalna rozdzielczość przechwytywania będzie wynosiła 1080p@60Hz. Przechwytywanie 4k jest obecnie domeną profesjonalnych i zaawansowanych urządzeń dedykowanych do pracy w studiach produkcyjnych.

Przykładem przystępnego cenowo i dostępnego w sklepie C4i grabbera obsługującego na wejściu sygnał 4k i na wyjściu maks. Full HD, jest model HDR UH60P.

To zewnętrzne urządzenie podłączane do portu USB 3.0, które przechwytuje sygnał RAW bez kompresji, za którą następnie odpowiada program przechwytujący wideo (w nim definiujemy oczekiwane parametry dotyczące strumienia i kompresji). Grabber HDR UH60P jest automatycznie wykrywany w systemach Windows, Mac OS i Linux jako zewnętrzna karta przechwytująca. Ponadto, urządzenie posiada wyjście podglądowe HDMI Loop i pozwala na dodanie do przechwytywanego sygnału dodatkowej ścieżki audio (wejście 3,5mm) oraz wyodrębnienie audio z wejściowego strumienia HDMI. Budżetowym odpowiednikiem HDR UH6_0P jest model HDR UH6_0, który posiada jedynie złącze USB 3.0, wejście HDMI i wspiera na wejściu sygnały do 1080p 60Hz. Adekwatnymi modelami do ww. urządzeń są grabbery firmy Gomax − GMX CAP-502MJZ i CAP-502MJ, jednak one umożliwiają pracę tylko z sygnałami niezabezpieczonymi.

Aternatywą jest rodzina urządzeń U3 i U1m. Obsługują na wejściu obraz do 4K@30Hz i pozwalają nagrywać sygnał FHD.

Ich cechą charakterystyczną jest wsparcie sprzętowej kompresji do MJPEG. Urządzenia działają z dostarczonym przez producenta oprogramowaniem, w którym możemy regulować parametru przechwytywanego obrazu. Model U3 posiada dodatkowo wyjście HDMI Loop oraz wejście i wyjście audio. Zaletą modeli U3 i U1m jest unikatowa możliwości podłączenia do telefonu lub tabletu z systemem Android i wykorzystanie go zamiast komputera PC. HDR U3 został wyposażony w złącze USB typu C, jednak możliwości podłączenia jest więcej dzięki adapterom dołączonym przez producenta do zestawu. Uwagę zwraca także model HDR U5, który jako jedyny grabber na rynku posiada wbudowaną baterię litowo-jonową i pozwala na w pełni mobilną pracę przy przechwytywaniu wideo.

Grabbery w postaci kart komputerowych dobrze znanej w świecie wideo firmy BlackMagic Design: Intensity Pro 4k czy DeckLink Mini Recorder 4k

potrafią przechwycić sygnał 3840×2160 w 30 klatkach i w 12 bitowej przestrzeni kolorów RGB 4:4:4 z deep kolor i HDR, a także nagrać go lub przesłać dalej w formacie stratnym lub bezstratnym wraz z sygnałem audio. W ich przypadku konieczny jest jednak szybki port PCI Express − lub w przypadku grabberów zewnętrznych, jak Ultra Studio Mini recorder − port Thunderbolt. Urządzenia BlackMagicDesign są kompatybilne z większością profesjonalnego oprogramowania do edycji i obróbki obrazu m.in. firmy Adobe. BlackMagicDesign wraz ze sterownikami dostarcza również uniwersalne oprogramowanie Media Express do przechwytywania wideo i współpracuje z komputerami pracującymi pod kontrolą Windows, MacOs i Linux.

Prezentacja przykładowej instalacji do streamowania w oparciu grabber HDR UH6_0P. Obraz przechwytywany jest z kamery z wyjściem mini HDMI. Urządzenie umożliwia podgląd na monitorze HDMI. Prosta konfiguracja w OBS i w kilka minut możemy strumieniować nasze wideo na YouTube, Facebook czy Twitch.

Ofertę grabberów w firmie C4i uzupełniają urządzenia typowo konsumenckie, które znajdą też zastosowaniu w mniej wymagających instalacjach. Obok wsparcia streamingu pozwolą również na przechwytywanie wideo niezależnie od komputera PC – są to modele HDR TBOX Mini Plus, czy HDR TBox Deluxe E lub HDR TBox Deluxe, które pracują również z sygnałami wejściowymi kompozyt i komponent.

Alternatywnym sposobem streamowania obrazu z konferencji, kamer jak i programów telewizyjnych jest skorzystanie z enkodera sprzętowego HDMI Extendera

 

i podanie sygnału na wejście HDMI. Potem wystarczy ustawić parametry strumienia RTMP UDP, HTTP, RTSP, ONVIF i odebrać go na urządzeniu odbiorczym – enkoderze w sieci internet lub lokalnej np. na dowolnym komputerze, telefonie czy odtwarzaczu multimedialnym. Wystarczy wpisać dane strumienia transmisji i ewentualne szyfrowanie danych. Ponadto, rozwiązanie takie posiada możliwość dodanie logo oraz do 2-óch napisów do transmisji oraz ustawienia ich przeźroczystości.

 

SX HE01shiyi

Ustawienie parametrów enkodera nie jest skomplikowane.

Wystarczy wejść na jego stronę web, z której odbywa się sterowanie i wpisać dane strumienia. Przykładowe zrzut ekranu ustawień enkodera znajdą Państwu tu w stosownej zakładce – ustawienia enkodera HDMI FXN SX HE01

Sprzętowy enkoder audio wideo HDMI H.264 AVC na IP LAN. Wsparcie 1080p@60Hz, multicasting, Protokoły UDP, HTTP, RTSP, RTMP, ONVIF, 1Gbit LAN, interfejs WWW.

Co ze strumieniowaniem wyłącznie sygnałów audio?

Dotychczas rozmawialiśmy o sygnałach video i audio – ale możemy zaproponować Państwu również alternatywne strumieniowanie wyłącznie sygnałów audio – odpowiednik radia internetowego. Aby uruchomić taki streaming należy zaopatrzyć się w enkoder firmy Barix. Słuchacze odbiorą strumieniowaną audycję w prosty sposób na dowolnym komputerze, smartfonie lub odtwarzaczu multimedialnym. Przykładowy Barix Instreamer New to prosty w konfiguracji enkoder audio na IP z funkcją shoutcast/icecast dla źródła, generowaniem metadanych, wsparciem protokołów TCP, RTP, shoutcast, http i Multicast. Jest to jednocześnie bezpieczny enkoder monitorujący z nasłuchiwaniem i alarmowaniem SNMP. Instreamer może być łatwo konfigurowany i zarządzany za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki obsłudze sterowanie za pomocą RS-232 i Ethernetu oraz otwartym standardom IP i wsparciem dla PCM, G.711 i MP3, urządzenie może być zintegrowane z innymi komponentami, sterowanymi przez automatyczne systemy lub z dedykowanym dekoderem Barix – Extreamer’em w celu utworzenia elastycznego, opartego na uniwersalnych standardach i ekonomicznego rozwiązania dla potrzeb rynku.

Enkoder audio do IP z wejściami liniowym RCA (L/R), formaty MP3, PCM, u-law i a-law (VoIP), źródło multicast i shoutcast

Napisz jaki streaming chcesz uruchomić? Skontaktuj się z nami.

Napisz jaką funkcjonalność chciałbyś osiągnąć, a pomożemy Tobie dobrać odpowiednie urządzenia do streamingu. Zapraszamy!

Noworoczne nowości w C4i

Sprawdź najnowsze produkty, które pojawiły się w naszym asortymencie w ostatnim czasie! Razem z Nowym Rokiem szereg nowych produktów w naszej ofercie. Portfolio Musician Audio

Read More »
Producenci

© C4i Consultants for Industry | Wszelkie prawa zastrzeżone