Shopping Cart

Jaki odtwarzacz sieciowy plików 4K UHD HDR wybrać? (2019)

Jaki odtwarzacz 4K UHD HDR wybrać do telewizora czy projektora 4K – poradnik

Eksperci z C4i, zajmujący się m.in. dystrybucją czołowych marek odtwarzaczy sieciowych plików 4K UHD z HDR w Polsce, podkreślają, że urządzenia tego typu − poza możliwością dekodowania wideo w wysokiej rozdzielczości i obsługą niemal wszystkich formatów plików − muszą być wyposażone w złącze HDMI 2.0. To podstawa, która umożliwi bezproblemową współpracę odtwarzacza z telewizorami, projektorami czy amplitunerami 4K@60Hz. Za dekodowanie obrazu muszą odpowiadać niezwykle wydajne procesory wsparte dopracowanym oprogramowaniem producenta czyli RTD1296 (firma Zidoo) albo HiSilicon Hi3798CV200 (HiMedia, Egreat). Odtwarzacz musi wspierać szeroką rozpiętość tonalną, czy najpopularniejsze formaty HDR i HDR10 oraz BT.2020, standard kolorów będący częścią specyfikacji 4K. Żeby sprostać mnogości dostępnych formatów kodowania wideo powinien obsługiwać sprzętowe odtwarzanie 4K 60Hz w H.265 10bit i H.264, aby płynnie odtwarzać niemal każdy plik, niezależnie od kontenera, kodowania czy formatu, w jakości obrazu nie odbiegającej od źródła Blu-Ray, tj. obfitym w detale i przy bogatej palecie kolorów.

Współczesny odtwarzacz powinien współpracować z plikami o różnym klatkażu i wspierać automatyczne przełączanie i tzw. konwersję pull down filmów 23,976, 59,94, 25, 30, 50 i 60 klatkach (brak tej funkcji objawia się zacinaniem i szarpaniem filmu oraz rozsynchronizowaniem dźwięku oraz obrazu). Pożądaną funkcją jest też pełna obsługa graficznego menu nawigacji przy odtwarzaniu kopii obrazów i struktury plików 4K UHD i BD Blu-ray, 3D BD ISO czy DVD. Dzięki niej możemy odtwarzać pliki tak samo, jak na fizycznym odtwarzaczu blu-ray, z dostępem do wszystkich dodatków, wywiadów, alternatywnych zakończeń czy ścieżek audio lub napisów. Dobry odtwarzacz posiada też  wbudowaną możliwość pobierania napisów do filmów z sieci, w tym również w języku polskim.

Pliki z filmami 4K UHD Blu-Ray wymagają wysokiej przepustowości w sieci, kilkukrotnie wyższej niż popularne pliki Full HD w kontenerze mkv. Co więcej, mogą zajmować nawet do 100GB przestrzeni dyskowej. Dlatego warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się odtwarzaczom z wbudowanymi kieszeniami na dysk twardy HDD. Większość modeli bez problemu zapewni współpracę z dyskami HDD o pojemności minimum 8TB, co umożliwi budowę pokaźnej biblioteki filmów czy muzyki. Każdy z dobrych odtwarzaczy wyposażony będzie także w inteligentne chłodzenie aktywne (z wentylatorem), co zagwarantuje bezpieczną i niezawodną pracę dysku wewnątrz urządzenia. Szum generowany przez wentylator jest trudny do usłyszenia, a ponadto, a wybrane urządzenia oferują możliwość wyłączenia wentylatora, jeśli zapewnimy wystarczające chłodzenie np. odtwarzacz pracuje w szafie rack, zaś odprowadzanie ciepła realizowane jest w inny sposób.

Zidoo-uhd2000-marketing-10

Topowe modele odtwarzaczy plików 4K wspierają pełne pass-through dźwięku wielokanałowego w najwyższych formatach DTS i Dolby włącznie. W razie potrzeby oferują sprzętowe dekodowanie w dół (downmix) do formatów wspieranych przez amplituner lub do stereo. Mogą posiadać też dodatkowe wyjście HDMI jedynie z sygnałem audio do połączenia z amplitunerem. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególne w starszego typu amplitunerach nie obsługujących sygnałów 4k@60Hz, ale zgodnych z najnowszymi kodekami dźwięku wielokanałowego, jak Dolby Atmos czy DTS:X. Amplituner taki nie przyjmuje sygnału 4K@60Hz, stąd sygnał oryginalny 4K podawany jest z odtwarzacza bezpośrednio na telewizor czy projektor 4K, a sygnał audio − poprzez złącze HDMI audio − do amplitunera. Dzięki temu uzyskujemy dźwięk wielokanałowy w naszym kinie domowym. Ponadto, współczesny odtwarzacz sieciowy musi wspierać nie tylko odtwarzanie plików wideo, ale i plików audio. Czołowe playery oferują odtwarzanie audio high resolution 24 bity w 192 KHz lub DSD odtwarzanym natywnie na wyjściach HDMI, optycznym i koaksjalnym lub USB w połączeniu z konwerterem DAC USB/Analog. Co więcej, wybrane modele oferują wbudowane przetworniki DAC wysokiej klasy, z układem XMOS oraz wyposażone są w złącze XLR, tak jak Zidoo UHD 2000 (z układem XMOS i dedykowanym zasilaczem toroidalnym) i Zidoo X20 Pro (bez XMOS). Oba odtwarzacze posiadają wbudowany DAC na ESS SABRE 9038, który oferuje ultra niski poziom szumów i zniekształceń harmonicznych. Pozwala uzyskać na wyjściach RCA i XLR jakość dźwięku na poziomie zaawansowanych, dedykowanych przetworników audio DAC i jest bezpośrednią alternatywą dla znacznie droższych, dedykowanych odtwarzaczy. Podłączone do końcówki mocy lub amplitunera pozwolą się cieszyć audio w bardzo wysokiej jakości. Najlepiej tutaj prezentuje się najnowszy Zidoo UHD 2000, który pozwoli uzyskać natywnie DSD 512 i 32bit PCM 768kHz.

Zidoo-uhd2000-marketing-9

Oba flagowe modele firmy Zidoo pokazują kierunek, w jakim będzie rozwijał się segment odtwarzaczy multimedialnych. Zapewnią funkcjonalność odtwarzania wideo z dźwiękiem wielokanałowym, jak i audio stereo w wysokiej rozdzielczości. Zidoo, jako jedyny producent odtwarzaczy z systemem Android, przełamał ograniczenie możliwości systemu i pozwala na wyjściu SPDIF uzyskać audio hi-res przy częstotliwości próbkowania 192kHz, gdzie pozostali producenci jak HiMedia i Egreat oferują max. 44kHz. Odtwarzacze Zidoo pozwolą też na natywną obsługę formatów SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV i innych bezstratnych formatów audio, w tym ścieżki CUE.

Zidoo-audio

Dla użytkowników, którzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii odtwarzania muzyki, bardziej atrakcyjne będą mniej zaawansowane modele Zidoo, które posiadają sekcję audio zintegrowaną w płycie głównej, a nie realizowaną za pośrednictwem dedykowanego chipu. To m. in. Zidoo X20, flagowy X20 Pro i UHD2000 z dwiema kieszeniami na dyski twarde 3,5” lub modele Zidoo Z1000 i Z10 z i z pojedynczymi kieszeniami HDD. Rozwiązaniem budżetowym ze świetnym stosunkiem jakości do ceny będzie najniższy model Zidoo z obecnej generacji – Zidoo Z9s, nie posiadający kieszeni HDD, jednak nie ustępujący w żaden sposób wyższym modelem pod kątem odtwarzania wideo czy audio z podpiętego nośnika na porcie USB albo udziału sieciowego .

Wszystkie odtwarzacze Zidoo oferują sterowanie poprzez intuicyjny interfejs graficzny producenta w języku polskim. Oprogramowanie jest niezwykle dopracowane, z najlepszym na rynku interfejsem do zarządzania plikami lokalnymi i sieciowymi oraz aplikacją Poster Wall, pozwalająca na zintegrowanie wszystkich dysków sieciowych oraz lokalnych z plikami wideo w jedną, wygodną bibliotekę plików z możliwością automatycznego skanowania źródeł, pobierania okładek filmów i seriali razem z opisami, wygodnym przeglądaniem, filtrowaniem, kategoryzowaniem czy sortowaniem materiałów. Sam interfejs aplikacji jest konfigurowalny, więc użytkownik może go dostosować do swoich potrzeb. Alternatywnie do aplikacji Poster Wall producent dostarcza oprogramowanie KODI w wersji przystosowanej do sprzętowego dekodowania wideo i audio.

Za zarządzanie i odtwarzanie plików audio odpowiada bardzo rozbudowana aplikacja Music Player, którą znajdziemy we wszystkich modelach Zidoo. Pozwala na wyświetlanie informacji o okładce albumu, utworze czy informacji o autorze. Interfejs aplikacji wspiera ponadto sortowanie według albumu, wykonawcy, gatunku. Obsługuje dodawanie list utworów, pobieranie tekstów piosenek i wiele innych przydatnych funkcjonalności.

Zidoo-uhd2000-marketing-7

Cechą unikalną odtwarzaczy Zidoo jest dodatkowe wejście HDMI, pozwalające na podłączenie dodatkowego źródła HDMI z funkcją przechwytywania i wyświetlania obrazu na całym ekranie lub jako obraz w obrazie PIP, a także streamowanie w sieci albo przechwytywanie obrazu na dysk. Rozwiązanie takie sprawdza się do podłączenia np. Chromecasta i rozbudowania funkcji VOD urządzenia. Kolejną, niespotykaną u innych producentów funkcją jest drugi, pracujący równolegle do Androida system OpenWRT z funkcją NAS i klientami transmission (Aria 2). Oprogramowanie ponadto w bardzo wygodny sposób pozwala na zarządzanie podłączonymi do urządzenia dyskami i udostępnianie w sieci.

Zidoo-uhd2000-marketing-9

Alternatywą dla urządzeń marki Zidoo są urządzenia z procesorem HiSilicon od Huawei, czyli odtwarzacze firmy HiMedia i Egreat. Pod kątem obsługi wideo nie odstają od produktów Zidoo, oferując idealny i płynny obraz 4K UHD z HDR, w tym również obsługę plików z wysokim poziomem bitrate. Urządzenia bazujące na HiSilicon odtworzą najbardziej wymagające pliki z zaawansowanych kamer 4K, z którymi wiele innych odtwarzaczy ma problemy. Zarówno modele HiMedia (Q10 Pro, Q5 Pro i Q30), jak i Egreat (najnowszy A8 Pro i świetny A5), podobnie jak Zidoo, odtwarzają 10 bitowe wideo z próbkowaniem kolorów 4:4:4 z HDR 10 i z rozdzielczością 4K@60Hz wraz z dźwiękiem passthrough w standardzie do Dolby Atmos czy DTS:X. W oprogramowaniu odtwarzaczy zaimplementowano silnik graficzny Imprex pozwalający na zmianę parametrów obrazu i korektę ustawień według preferencji użytkownika oraz warunków odtwarzania. Klienci szczególni cenią sobie jakość obrazu generowaną przez odtwarzacze z procesorem HiSilicon Hi3798CV200, który − w przypadku wyświetlania treści z plików BluRay 4k ISO na ekranie rozdzielczości Full HD − skaluje rozdzielczość 4k w dół, zachowując bardzo wysoką jakość obrazu. Odtwarzacze HiMedia i Egreat z procesorem HiSilicon są zdaniem wielu użytkowników najlepsze dla potrzeb kina domowego z uwagi na kolorystykę obrazu. Zaś wybrane modele Egreat służą często z powodzeniem jako odtwarzacze referencyjne przy kalibracji projektorów i monitorów do potrzeb kina domowego. Urządzenie oparte na HiSilicon odtworzą również pełne menu nawigacyjne Blu-Ray i DVD.  Odtwarzacze Egreat posiadają − podobnie jak Zidoo − aplikację do zarządzania bibliotekami plików wideo z możliwością pobierania okładek, a także dostęp do KODI.

Elementem łączącym wydajne odtwarzacze jest otwarty system Android w wersji Nougat. Zapewnia on dostęp do platformy Google Play i alternatywnych programów do odtwarzania materiałów audio/wideo/foto, jaki i aplikacji biurowych, gier oraz serwisów VOD i telewizji lub radia internetowego. W przeciwieństwie do systemu Android TV, dostępność aplikacji nie jest sztucznie ograniczona i zapewnia możliwość instalacji m.in. takich programów, jak YouTube, Tidal oraz Spotify. Bez problemu podłączymy także do takich urządzeń mysz bezprzewodową z klawiaturą tzw. AirMouse (Mele Deluxe, Zidoo V9 czy MGP-811), aby wygodnie surfować po stronach internetowych i korzystać z aplikacji dedykowanych dotychczas jedynie do urządzeń dotykowych Android.

Standardem w dobrych odtwarzaczach są też wysokie parametry łączności bezprzewodowej. Niemal wszystkie odtwarzacze posiadają przewodową kartą sieciową i przepustowości do 1Gb oraz WiFi dwuzakresowe AC – dostęp do sieci WiFi w paśmie 5GHz w odtwarzaczach pozwala na osiągnięcie lepszych transferów. Szerokie wsparcie protokołów sieciowych pozwala na odtwarzanie materiałów umieszczonych na serwerze NAS czy udostępnianie w sieci lokalnej plików umieszczonych na dyskach podłączonych do odtwarzacza. Standardem jest wsparcie SMB (v1,v2), NFS, UPNP czy DLNA.

Zidoo-uhd2000-marketing-23

Odtwarzacze Zidioo, HiMedia i Egreat pozwalają również na integrację z instalacją inteligentnego domu. Umożliwiają sterowanie poprzez standard Control4. Najlepiej sprawdzają się tu odtwarzacze Zidoo, które wspierają ponadto sterowanie po http z aplikacji Android, IOS lub interfejsu webowego. Zapewniają sterowanie odtwarzaczem w ramach tej samej sieci lokalnej i przeglądanie na telefonie, tablecie czy komputerze biblioteki multimedialnej z plakatami filmów czy albumami muzycznymi. Co ważne, sterowanie przez aplikacje oraz interfejs WEB w Zidoo pozwala na kontrolę urządzenia bez konieczności uruchamiania ekranu odbiornika, co sprawdza się szczególnie podczas odtwarzania muzyki. Alternatywnie z odtwarzaczami każdego producenta współpracuje darmowa aplikacja CETUS, dzięki której każdy telefon czy tablet może stać się wygodnym pilotem.

Subiektywnie słabsze mogą okazać się odtwarzacze bazujące na chipsecie Amlogic: S912 lub S905, jednak i one mają swoje niebagatelne zalety. Większość odtwarzaczy opartych na procesorach Amlogic S912, S905X,S905D obsłuży kompletne oprogramowanie firmowe bazujące na otwartej licencji KODI: CoreElec (następca LibreElec) i zapewni funkcje niedostępne w systemie Android, w tym m.in. natywne odtwarzanie plików audio wysokiej rozdzielczości 24 bity/192kHz we współpracy z przetwornikiem DAC USB/analog, obrazem 4k@60Hz z HDR i alternatywnie odtwarzaniem dźwięku wielokanałowego DTS i DD. Przykładem takiej modyfikacji są odtwarzacze dostępne w ofercie C4i − CoreElec KII PRO, które ponadto posiadają wbudowany tuner DVBT/T2/DVB_S i są w stanie odtwarzać, jak i przesyłać przez sieć do innego urządzenia odbierany sygnał telewizji naziemnej czy satelitarnej wraz z dźwiękiem wielokanałowym, a także nagrywać według zaprogramowanego z EPG harmonogramu dowolny program. Jest to na tyle ciekawe rozwiązanie, że uzyskujemy szybki, zdalnie sterowany player bez oprogramowania Google.

Warto więc wybrać taki odtwarzacz, który będzie uniwersalny, zgodny z największą liczbą kodeków i formatów, a także taki, który jak najdłużej zapewni kompatybilność z formatami wideo i audio. Najtańsze oferty na rynku są atrakcyjne, choć to oferta dla mniej wymagających użytkowników. W dobrej jakości odtwarzacze wysokie parametry techniczne powinny iść w parze z dopracowanym oprogramowaniem, a w budżetowych rozwiązaniach tego nie znajdziemy.

Dalej nie wiesz jaki odtwarzacz 4K UHD wybrać?

Napisz do nas przez formularz kontaktowy lub na biuro@c4i.com.pl. Opisz czego oczekujesz od odtwarzacza 4K, a pomożemy wybrać najlepsze urządzenie dla Ciebie!

W zależności od zastosowania odtwarzacz sieciowy 4K może być nazywany mini komputerem czy przystawką smart tv box. Poniżej znajdą Państwo linki do kompletnej naszej oferty w danej kategorii, lecz wybrane pozycje mogą się powtarzać.

Pełna oferta odtwarzaczy sieciowych – Odtwarzacze Sieciowe

Pełna oferta urządzeń mini PC – Komputery Mini PC Windows/Linux/Android

Urządzenia konsumenckie Smart TV Box – Odtwarzacze Smart TV Box

Krótkie porównanie wybranych modeli:

Zapraszamy!

Wiosenne nowości 2021

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wiosennymi nowościami! Nasza oferta została rozszerzona o wiele produktów, które umożliwią stworzenie zaawansowanych ciekawych instalacji. Wśród nowości pojawiły się

Read More »

Urządzenia USB-C w ofercie C4i

USB-C to jeden z najnowszych standardów wykorzystywanych do jednoczesnego zasilania oraz przesyłania danych w wielu urządzeniach będących źródłem sygnału AV. Port USB-C pozwoli nawet przekazać

Read More »

Radyjko Babuni czy Nowy Świat?

Jeśli masz dosyć słuchania propagandowych, politycznie poprawnych stacji radiowych nadających średnio ambitną papkę muzyczną, nadawanych natrętnie reklam przez czołowych nadawców radia naziemnego to rozwiązania opisane

Read More »
Producenci

© C4i Consultants for Industry | Wszelkie prawa zastrzeżone