Twój koszyk

Który odtwarzacz Zidoo wybrać? – Porównanie odtwarzaczy Zidoo [2023]

Który odtwarzacz Zidoo wybrać?

Bieżący rok jest czasem nowości na rynku audio-wideo. Niektóre z nich, jak nowa marka Eversolo i jej odtwarzacz DMP-A6 pojawiają się w atmosferze sporych emocji, niosąc ze sobą pewien przełom, czy też nawet – jak nazywa to producent – otwierając nową erę. Inne, będąc owocem zrównoważonej ewolucji rozwiązań znanych od lat, pojawiają się niepostrzeżenie.

W tej drugiej grupie znajduje się niewątpliwie cała seria odtwarzaczy multimedialnych Zidoo. Nie stanowią rewolucji. W formie są dość podobne do swoich poprzedników. Zyskały czarną barwę, prezentują się więc jakby poważniej i dostojniej. Istotne różnice znajdują się wewnątrz. Po pierwsze jest tu zupełnie nowy procesor – zamiast RTD1619 Realteka z poprzednich modeli, mamy tutaj RTD1619BPD. Pozornie różnica niewielka. Dodatkowo kiedy wczytamy się w specyfikację, to zauważymy, że zamiast 6 rdzeni, mamy tylko 4. Czyżby więc krok w tył? Otóż nie! Jest to bowiem procesor wyposażony w sieć neuronową, czyli sztuczną inteligencję. W specyfikacji znajdziemy pozycję NPU (Neural Procesing Unit) o wydajności 1.6 TOPS (trylionów operacji na sekundę). W praktyce ma to zwiększyć wydajność o 20%.

Druga nowość to system operacyjny – Android 11 – w miejsce wersji 9.0 z poprzedniej generacji. Zwykle odtwarzacze wyposażone są też w więcej pamięci wewnętrznej eMMC i RAM.

Zupełnie nowe są także moduły łączności bezprzewodowej – WiFi i Bluetooth. Ten pierwszy zapewnia zgodność ze standardem Wi-Fi 6 – 2.4G + 5G dual-band WiFi, 802.11 a/b/g/n/AC/AX 2T2R , 802.11ax MIMO OFDM. Ten drugi obsługuje Bluetooth 5.2.

Zidoo Z9X Pro

Zidoo Z9X Pro

Następcą ekonomicznego modelu Z9X jest wersja Z9X Pro. To niepozorne urządzenie warte jest zainteresowania, bo choć jest to budżetowy, najtańszy odtwarzacz Zidoo, to jednak oferuje pełnię możliwości odtwarzania treści wideo. Jego wyjście HDMI, możliwości dekodowania i wyświetlania są dokładnie takie same, jak w przypadku pozostałych modeli z procesorem RTD1619BPD. Możemy cieszyć się obrazem o rozdzielczości do 4K UHD, ze wsparciem HDR10+ i technologii takich, jak Dolby Vision. System operacyjny to również Android 11 z firmową nakładką ZIUI, której sztandarową funkcję jest tzw. Posterwall, czyli interfejs który z zasobów użytkownika tworzy bibliotekę filmów, pozwala je wygodnie przeglądać, segregować, wyszukiwać itp. Jest on także odpowiedzialny za obsługę i wyszukiwanie napisów, a także wszelkich informacji o filmach i ich twórcach. Pozwala też wyświetlać zwiastuny (trailers).

Z9X Pro, podobnie jak jego poprzednik Z9X wyposażony jest w kompaktową obudowę, którą łatwo można ukryć nawet za telewizorem. W wielu sytuacjach jest to duża zaleta. Jeśli jednak chcielibyśmy umieścić w odtwarzaczu fizyczny dysk HDD Sata 3.0, to lepszym rozwiązaniem będą nieco większe urządzenia.

Zidoo Z20 Pro

Zidoo Z20 Pro

Kolejnym odtwarzaczem z nowej serii jest Z20 Pro – następca modelu Z10 Pro. Oferuje on wszystkie możliwości wyżej opisanego urządzenia. Dodatkowo w obudowie znalazło się miejsce na kieszeń dysku HDD, dzięki której taki dysk nie tylko zmieści się wewnątrz urządzenia, ale także z łatwością można dyski wymieniać.
Na płycie tylnej znajdziemy też dodatkowe, stereofoniczne wyjście audio w standardzie RCA.

Zidoo Z2000 Pro

Zidoo Z2000 Pro

Zidoo Z2000 Pro to trzecia odsłona z nowej serii. Prezentuje chyba najciekawszy dizajn. Jest to urządzenie w pełnowymiarowej obudowie, gdzie kieszeń na dysk HDD Sata 3.0 ukryta została za elegancką klapką stanowiącą część płyty czołowej. Druga, symetryczna część tej płyty kryje duży wyświetlacz LED, a w centrum znajdziemy fizyczny przycisk włącznika. Takiego włącznika nie znajdziemy w tańszych modelach, co do których producent założył, że raczej będą gdzieś ukryte, bez potrzeby fizycznego do nich dostępu.

Odtwarzacz oferuje wszystkie funkcjonalności opisane powyżej, z wyjściami audio RCA włącznie. Na ściance tylnej znajdziemy dodatkowo gniazdo DB9 RS232, poprzez które można Zidoo Z2000 Pro zintegrować w większym, centralnie zarządzanym systemie audio-wideo.

Zidoo UHD5000

UHD5000 to pierwsze urządzenie, które otwiera całą grupę odtwarzaczy klasy audiofilskiej. Oprócz komponentów tworzących znakomity odtwarzacz wideo, znajdziemy tutaj z najwyższą starannością zaprojektowaną i wykonaną część audio. Składają się na nią m. in. układ XMOS XU208  i przetwornik DAC ESS9068, zasilacz liniowy z dużym transformatorem toroidalnym oraz symetryczny układ przedwzmacniacza z wyjściami XLR i RCA.

Urządzenie wspiera takie standardy audio jak DSD512/PCM 768KHz 32Bitów i MQA. Obok wyjścia HDMI wideo znajdziemy wyjście HDMI audio obsługujące passthrough dźwięku wielokanałowego HD-Audio oraz downmix do stereo, kompatybilne ze wzmacniaczami starszych generacji z HDMI 1.4. Dalej port LAN 1000Gb/s, dwa porty USB 3.0 i port USB-B, będący wejściem cyfrowym przetwornika DAC, wejście dla zewnętrznego odbiornika podczerwieni, wyjścia cyfrowe audio – koaksjalne i optyczne, wyjście wideo CVBS na złączu RCA i analogowe wyjścia audio stereo XLR oraz RCA. Jest także złącze DB9 RS232 do sterowania urządzeniem.

Jakość wykonania urządzenia także stoi na wysokim poziomie. Płyta czołowa z grubego bloku precyzyjnie obrobionego i wykończonego aluminium, w którą elegancko wkomponowano duży wyświetlacz, kryje dwie kieszenie na wewnętrzne dyski HDD Sata 3.0.

UHD5000 wspiera takie standardy i aplikacje, jak Spotify Connect, Tidal Connect, Roon Ready.

Zidoo NEO α (Alpha)

Zidoo Neo Alpha

Zidoo NEO α (Alpha) to w tej chwili odtwarzacz flagowy Zidoo. Elegancka, czarna obudowa precyzyjnie wykonana z materiałów najwyższej jakości. Pełny wymiar sprzętu audio – 430mm szerokości. Duży, 5-calowy, dotykowy wyświetlacz na płycie czołowej. To wszystko sprawia, że urządzenie znakomicie się prezentuje w centralnym punkcie salonu.
Wygląd to jednak dopiero początek. Wewnątrz znajdziemy jeden z najlepszych przetworników ESS Technology – ESS 9038Pro. Całość zasilana jest przez dwa zasilacze – impulsowy Ultra Low Noise dla części cyfrowej i liniowy z dużym transformatorem toroidalnym dla części analogowej. Układ przetwornika DAC taktowany jest dwoma precyzyjnymi oscylatorami femtosekundowymi o częstotliwościach 45,1584MHz i 49,152MHz. Projekt układu analogowego jest w pełni symetryczny, a kiedy przyjrzymy się płytce, zauważymy wiele starannie dobranych elementów firm takich, jak OMRON, WIMA czy ELNA.

Na płycie tylnej prezentuje się szeroka gama wejść i wyjść – cyfrowe wyjście audio optyczne, wyjście wideo HDMI, wyjście HDMI audio ze wsparciem dla DSD, gigabitowy port LAN, dwa gniazda USB 3.0, cyfrowe wejścia audio – optyczne, koaksjalne i USB-B, analogowe wyjścia audio stereo XLR i RCA, wejście zewnętrznego odbiornika podczerwieni i port DB9 RS232. Tutaj także znajduje się zatoka dla dysku HDD Sata 3.0. Natomiast wewnątrz urządzenia zainstalowano miniaturowy dysk M.2 SATA 3.0 o pojemności 512GB. Tę pojemność można zwiększyć do 1TB.
Dodatkowym wejściem audio jest moduł Bluetooth Qualcomm QCC5125 (BT5.0), który wspiera protokoły audio jak SBC/AAC/aptX/aptX LL/aptX HD/LDAC.

Wspiera dekodowanie stereo do DSD512, PCM 768KHz 32Bit, MQA. Wspiera takie standardy i aplikacje, jak Spotify Connect, Tidal Connect, Roon Ready, Roon Tested.

TABELA PORÓWNAWCZA

Jeżeli nadal nie wiesz, które urządzenie wybrać, sprawdź poniższą tabelę. Zawiera ona porównanie parametrów wszystkich dostępnych obecnie odtwarzaczy Zidoo. Jeżeli nadal masz wątpliwości, skontaktuj się z nami, a nasi eksperci pomogą Ci znaleźć rozwiązanie idealne do twoich potrzeb.

Tabela porównawcza odtwarzaczy Zidoo: [otwórz]

Producenci