Twój koszyk

Manager, emulator EDID – LAN 0321 i 0319

Problemy z komunikacją EDID w instalacjach AV są bardzo powszechne. Każdy instalator prędzej czy później spotka się z brakiem kompatybilności pomiędzy urządzeniem źródłowym, a odbiornikiem. Dotyczy to zarówno najprostszych instalacji, jak i złożonych projektów.  EDID managery z oferty C4i pozwolą w prosty sposób rozwiązać większość problemów wynikających z błędnej komunikacji EDID.

Co to jest EDID?

Skrót pochodzi od Extended Display Identification Data. Wymiana danych EDID jest znormalizowanym sposobem komunikacji polegającym na przekazywaniu przez wyświetlacz informacji o jego możliwościach do urządzenia źródłowego.  Urządzenia źródłowe otrzymują od monitora informacje min. o natywnej rozdzielczości, dzięki której są w stanie wygenerować kompatybilny sygnał dopasowany do możliwości wyświetlacza.

Ten rodzaj komunikacji pomiędzy urządzeniami w instalacji pozwala zwiększyć kompatybilność bez konieczności ręcznego konfigurowania ich przez użytkownika, co zmniejsza prawdopodobieństwo nieprawidłowych ustawień i regulacji, które mogłyby obniżyć jakość wyświetlanych obrazów i ogólną niezawodność systemu.

Czym mogą się objawiać problemy z EDID?

Negatywnych scenariuszy może być wiele. Najczęstszym objawem jest zanik sygnału wideo w wyniku czego obraz potrafi mrugać co kilka sekund na wyświetlaczu odbiornika lub w ogóle się nie wyświetlać,  co jest bezpośrednim wynikiem niewłaściwej komunikacji między telewizorem i nadajnikiem oraz w drugą stronę. Często obok braku obrazu następuje też automatyczna zmiana rozdzielczości do najniższej (często 720p).

Częstym problemem jest też brak współpracy projektorów Full HD w instalacji z monitorami czy telewizorami 4K UltraHD w bardziej skomplikowanych instalacjach opierających się na pracy matryc, rozdzielaczy i skalerów. Długi czas akomodacji EDID w projektorach powoduje błędną komunikacją w wyniku której projektor nie współpracuje na równi z innymi odbiornikami. Bardzo częstę są też konflikty EDID w systemach komputerów czy instalacjach opartych o extendery KVM.

Istnieją również sytuacje kiedy monitor lub projektor nie przesyła pełnej informacji EDID do źródła sygnału (np. z powodu uszkodzenia), co objawia się małym wyborem rozdzielczości u źródła. W przypadku komputerów z dedykowaną kartą graficzną ten problem możemy rozwiązać poprzez dodanie rozdzielczości docelowej w ustawieniach zaawansowanych (w zakładce rozdzielczości niestandardowe). W przypadku odtwarzaczy, dekoderów i innych źródeł bez możliwości ustawiania rozdzielczości niestandardowych pojawia się problem, który bez użycia dodatkowego urządzenia nie rozwiążemy.

Rozwiązaniem jest opisywany EDID manager, wystarczy zapisać EDID sprawnego monitora/projektora o tej samej rozdzielczości natywnej i podłączyć pomiędzy źródło i niesprawny monitor/projektor.

Jak rozwiązać problem?

Rozwiązaniem jest wykorzystanie prostego urządzenia – managera, emulatora EDID, podłączonego pomiedzy źródło i odbiornik. Niewielkich rozmiarów urządzenia nie wymaga zewnętrznego zasilania i w zależności od modelu pozwala rozwiązać większość problemów z EDID. Managery EDID LAN-0321 oraz LAN-0319 pozwolą na emulowanie parametrów EDID wyświetlacza i dostarczanie w stały i niezawodny sposób danych EDID do urządzenia źródłowego HDMI w celu efektywnej optymalizacji rozdzielczości obrazu. Są to proste i wygodne narzędzia zapewniające niezakłócone oglądanie obrazu w dowolnej instalacji wizyjnej. Model wyższy ponadto – LAN-0321 – pozwoli ponadto zapisać EDID  np. z innego monitora/projektora o tej samej rozdzielczości i wykorzystać z innym odbiornikiem.

Inne urządzenia do zarządzania EDID w ofercie C4i:

Film prezentujący możliwości urządzenia

Więcej o C4i Consultants for Industry

Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak HiMedia, Zidoo, Egreat, Giada, Minix, Pipo (Android Smart TV Box i mini PC), Popcorn Hour i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe oraz kolumny), Matrix (przetworniki DAC i wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych, w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak VDWall, Gomax, tvOne, Kramer, BlackmagicDesign, Barix, Brightsign, HDCVT, LAN − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP -Structured Cable Products − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, dziesięcioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo.

Producenci