Shopping Cart
wzmacniacz słuchawkowy

Przetwornik drabinkowy DAC R2R Pegasus – ideał dla melomanów

C4i zostało oficjalnym dystrybutorem unikatowych produktów marki Musician Audio. W ofercie znajdziemy m.in. podstawowy model Pegasus, skonstruowany w technice drabinkowej R2R, która – według znawców – pozwala odtworzyć dźwięki z większą bliskością oryginałowi niż popularne przetworniki Delta Sigma.

Firma Musician Audio w Pegasusie zastosowała mikrokontroler STM32F446 z indywidualnym oprogramowaniem osobno traktującym każdy z torów wejścia: USB 2.0, I2S, koaksjalne i optyczne oraz AES/EBU oraz osobnymi torami dla sygnałów PCM: na wejściach USB i I2S: maksymalnie 24 bitowym, 1536 kHz oraz DSD 5 bitowym DSD 1024. W pełni symetryczny analogowy tor wyjściowy w Pegasusie, oparty na 8 tranzystorach, zapewnia dwa kanały wyjść XLR oraz dwa kanały wyjść RCA niesymetrycznych. Dedykowany przycisk NOS na obudowie przetwornika pozwala wyłączyć w trybie PCM funkcję oversamplingu (domyślne ustawienie przycisku). W konstrukcji urządzenia użyto ekranowanego zasilacza toroidalnego, zabudowanych regulatorów napięcia oraz niskostratnych kondensatorów tantalowych.

Przetwornik R2R to dyskretna drabinka rezystorów sterowana układem DSP z indywidualnie napisanym programem sterującym. Otrzymujemy pięć wejść cyfrowych: RCA, Toslink oraz AES/BU, przyjmujących sygnał PCM do 24 bitów i 192 kHz, a także wejścia USB oraz I2S przyjmujące sygnały PCM 1536kHz oraz DSD 1024. Odbieramy dźwięk na dwóch symetrycznych wyjściach XLR lub niesymetrycznych RCA. Konstrukcja R2R wymaga indywidualnego doboru precyzyjnych rezystorów o klasie tolerancji 0,005%. Jakość i dokładność doboru elementów oraz indywidualnie napisane algorytmy sterowania stanowią o klasie urządzenia.

Sygnał audio przekazywany jest do bufora pamięci RAM, a po przetaktowaniu przez wewnętrzny, stabilizowany zegar kwarcowy przesyłany jako sygnał I2S do programowanych przez producenta indywidualnych przetworników cyfrowo–analogowych. W przeciwieństwie do stosowanych przez większość producentów DAC’ów gotowych przetworników USB Amanero czy XMOS XU208, XU216, firma Musician Audio zastosowała indywidualnie programowany przetwornik zbudowany na zaawansowanym procesorze STMM32F446 opartym na ARM Cortex M4, zapewniającym większą elastyczność i możliwość dostosowania urządzenia do przyszłych standardów. Stanowi to o przewadze konstrukcji R2R nad przetwornikami Delta Sigma.

Użytkownicy, którzy zetknęli się z dźwiękiem generowanym przez Pegasusa podkreślali takie cechy, jak dokładność, przejrzystość i ogromną detaliczność przekazu. Brzmienie pozbawione jest suchości i ostrości. Uwagę zwraca gładkość przekazu, brak jakichkolwiek śladów szumów i ziarnistości oraz doskonałe wypełnienie średnicy, a przede wszystkim olbrzymia dynamika i nieskończona przestrzeń. Przetwornik pokazuje pełnię możliwości przy najtrudniejszych i najbardziej wymagających nagraniach, ale poradzi sobie zarówno w szybkich i dynamicznych materiałach, jak i w spokojnej tematyce. W wielu nagraniach pozwoli nawet wyłapać błędy masteringu. Wyłączenie trybu NOS, czyli praca z nadpróbkowaniem, spowoduje wyostrzenie dźwięku charakterystyczne dla większości przetworników DAC. Włączenie trybu NOS pozwoli uzyskać brzmienie najbardziej zbliżone do naturalnego dźwięku rzeczywistego.

Producent dostarcza użytkownikom również indywidualny sterownik USB firmy Thesycon – Aoshida dla komputerów Windows. Współpraca z systemami Mac OS, Linux czy Android odbywa się bez dedykowanych sterowników.

Surowy i stylowo ścięty aluminiowy przód obudowy wyposażony jest w czerwone diody wskazujące stan i tryb pracy Pegasusa. Trzy mikroprzyciski: zasilania, wyboru źródła i trybu NOS zostały praktycznie zrównane z płytą czołową. Całość złożona z idealnie dopasowanych, solidnych płyt aluminiowych, z których frontowa ma grubość 1,5 cm, tworząc zamknięta klatkę Faradaya. Przetwornik posadowiony jest na 3 aluminiowych nogach.

Wewnętrzny, niskoszumny i ekranowany transformator toroidalny z dużym zapasem mocy wystarcza do zasilania układów przetworników i nie powoduje nadmiernego nagrzewania urządzenia ani emisji zakłóceń. Pegasus nie zawiera wbudowanego przedwzmacniacza, ale producent posiada takowy w swojej ofercie, jako oddzielne urządzenie (Monoceros).

Pegasus doskonale radzi sobie z obsługą plików DSD1024 na wejściach USB i I2S. Szczególnie polecana jest praca układu z sygnałem I2S. Kompatybilność Pegasusa została bowiem sprawdzona i przetestowana z następującymi urządzeniami/interfejsami: Jay’s Audio CDT MK2, Matrix X SPDIF 2 USB, Soundware D280,Gustard U16, Singxer SDA-1.

Do odtworzenia DSD niezbędny jest przetwornik cyfrowo-analogowy DAC obsługujący DSD, podłączony przez USB lub I2S do komputera Windows, Apple czy nawet Android z zainstalowanym niezbędnym kompatybilnym z DSD oprogramowaniem (np. Roon, Audirvana, HQ Player, Foobar, Jriver, USB Audio Player PRO dla Androida) lub odtwarzacz sieciowy kompatybilny z DSD.

DSD (Direct Stream Digital) jest systemem modulacji PDM (modulacja gęstości impulsów) poprawiającym jakość dźwięku, stworzonym przez firmy Sony oraz Philips, a stosowanym w płytach SACD. Sygnał digitalizowany jest do postaci 1-bitowej, a częstotliwość próbkowania uzyskuje 2,8224MHz lub 5,6448MHz lub ich wielokrotności czyli – odpowiednio – 64, 128, 256, 512…razy więcej niż w formacie CD. W systemie DSD, w odróżnieniu od PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości jednobitowej (podczas gdy PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego. Dzięki temu urządzenie dokładniej odzwierciedla oryginalny, analogowy sygnał, a system odpowiada jakości płyt SACD. Przewaga przetwarzania jednobitowego polega głównie na braku filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe „kawałki” informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał.

Pegasus waży 3,9 kg i jest oferowany w kolorze srebrnym i czarnym. Produkt jest objęty 24-miesięczną gwarancją dla konsumentów oraz 12 miesięczna gwarancją dla firm. Oferujemy wsparcie w zakresie instalacji niezbędnych wtyczek DSD do oprogramowania oraz polecamy współdziałające z urządzeniem transporty audio.

Noworoczne nowości w C4i

Sprawdź najnowsze produkty, które pojawiły się w naszym asortymencie w ostatnim czasie! Razem z Nowym Rokiem szereg nowych produktów w naszej ofercie. Portfolio Musician Audio

Czytaj więcej »
Producenci