Shopping Cart

X-Sabre Pro MQA − najlepsze Audio na świecie czyli jaki przetwornik DAC wybrać?

Zastanawiasz się jaki przetwornik DAC audio wybrać? Na polski rynek trafiła właśnie odświeżona wersja przetwornika X-SABRE PRO MQA produkcji Matrix Audio. To następca bardzo dobrze ocenianego X-Sabre PRO z dodaną funkcją dekodowania plików MQA. – X SABRE PRO (MQA) to flagowy model producenta, oferujący m.in. 8 kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS9038PRO, asynchroniczny układ dekodujący USB − XMOS XU-216, a także odbiornik S/PDIF AK4118 wraz z przedwzmacniaczem analogowym − mówi Tomasz Trzaskalski z firmy C4i, która wprowadziła urządzenie na polski rynek.

Nowe urządzenie należy do grona najlepszych przetworników dostępnych na rynku, oferując czysty strumień cyfrowego audio bez konieczności stosowania procesorów DSP (o jakości do DSD 1024 na złączu wejściowym I2S), uzyskujący jakość 32bity/768kHz na złączu USB.

Z uwagi na atrakcyjność strumieniowych serwisów muzycznych, wprowadzona opcja natywnego dekodowania plików MQA – np. z serwisu Tidal, poszerzyła możliwości urządzenia w porównaniu ze wcześniejszą wersją.

 X-Sabre PRO (MQA) to produkt skierowany do najbardziej wymagających melomanów. Aby spełnić najwyższe oczekiwania przetwornik wymaga zastosowania doskonałej jakości urządzeń peryferyjnych, gwarantujących właściwy transport danych, np. komputera z odpowiednim oprogramowaniem i dobrej klasy wyjściem USB oraz użycia interfejsu Matrix Audio X SPDIF2, konwertującego sygnał USB na I2S, który prześle najszybszy strumień do wejścia I2S w przetworniku X SABRE PRO (MQA). Oczywiście można także skorzystać z bezpośredniego wyjścia USB czy S/PDIF odtwarzacza lub komputera i połączyć się do X SABRE PRO (MQA) z pominięciem X SPDIF 2.

Sprzęt Matrixa w pełni wykorzystuje potencjał przetwornika ES9038PRO, zapewniając bardziej optymalne wykorzystanie wejść, a ponadto gwarantuje znacząco poprawione parametry techniczne i niezapomniane wrażenia słuchowe. W modelu  X Sabre PRO (MQA) producent wyselekcjonował najdoskonalsze komponenty audio i specjalnie projektował dedykowane obwody drukowane tak, aby urządzenie osiągnęło wyjątkowy stosunek sygnału do szumu na poziomie -134 dB.

Technika MQA, czyli Master Quality Authenticated, wynaleziona przez brytyjską firmę UK MQA Ltd., dekoduje strumień audio do postaci 24 bity/384 kHz. Kiedy okrągły wyświetlacz Matrixa pokazuje „MQA”, to oznacza, że urządzenie dekoduje sygnał audio autoryzowany przez artystę lub wydawcę np. MQA Studio. Sygnał taki możemy najszybciej uzyskać podczas korzystania ze strumieniowego serwisu muzycznego Tidal. Jednak MQA to tylko dodatek − Matrix X Sabre PRO (MQA ) przede wszystkim sprawdzi się do dekodowania sygnału DSD 1024 (I2S) oraz audio PCM 32 bity/768kHz (USB).

Matrix zapewnia zgodność z DSD nie tylko portu USB, ale również wejść koaksjalnego, optycznego audio oraz AES/EBU. Przetwornik obsługuje z nich sygnały DoP oraz dCS, umożliwiając podłączenie kompatybilnych odtwarzaczy muzycznych.

Matrix-Audio-Model-matrix-x-sabre-iso-podzespoły-ess

Przetwornik ESS9038PRO obsługuje poza wejściami optycznym i koaksjalnym oraz USB także AES/EBU oraz port I²S LVDS na konektorze HDMI, doprowadzający cyfrowy strumień danych dźwięku bezpośrednio do wejścia różnicowego D/A procesora I²S. Maksymalizuje w ten sposób parametry transmisji sygnału pomiędzy urządzeniami cyfrowymi, omijając podwójne procesy kodowania i dekodowania w transmisji USB lub S/PDIF. Wyjścia analogowe obsługiwane są przez złącza niesymetryczne RCA L/R oraz symetryczne XLR L/R. Wysokiej jakości, pozłacane złącza zapewniają niezawodne połączenie i bezstratną transmisję sygnału.

Matrix  X Sabre PRO (MQA ) zapewnia kompatybilność z systemami Windows 7/8/8.1/10, a także Mac OS i Android. Dla systemów Windows konieczna jest instalacja dołączonych do urządzenia sterowników. Systemy MAC OS X w wersji 10.6.4 i wyższe nie wymagają instalacji dodatkowych sterowników. Większość urządzeń z systemem Android jest kompatybilna przez złącze USB OTG z odpowiednim przewodem. Urządzenia iOS należy podłączyć przy użyciu Apple Camera Connection Kit. Co interesujące, dla ustawień w PC np. w odtwarzaczu jriver jest możliwość wykorzystania zarówno sterowników Kernel Streaming jaki i DSD ASIO .

Wszyscy liczący się producenci oferują przetworniki odtwarzające natywnie pliki DSD (Direct Stream Digital). Nie inaczej jest z najnowszym Matrixem:  X Sabre PRO (MQA) − jako przedstawiciel nowej generacji DACów − nie tylko obsłuży strumień audio do wartości 32 bity/768kHz PCM, ale również DSD64, DSD128, DSD256, DSD512 w trybie natywnym lub DoP (DSD over PCM), a dodatkowo przez port wejścia I²S nawet DSD1024 z częstotliwością próbkowania 45,158MHz.

DSD (Direct Stream Digital) jest systemem modulacji PDM (modulacja gęstości impulsów) poprawiającym jakość dźwięku i stworzonym przez firmy Sony oraz Philips, a stosowanym w płytach SACD. Sygnał digitalizowany jest do postaci 1-bitowej, a częstotliwość próbkowania uzyskuje 2,8224MHz lub 5,6448MHz lub ich wielokrotności czyli – odpowiednio – 64, 128, 256, 512…razy więcej niż w formacie CD.

Matrix-Audio-Model-X-Sabre-Matrix-Tył-back-Panel-Złącza-Input-Output

W systemie DSD, w odróżnieniu od PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości jednobitowej (podczas gdy PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego. W rezultacie  X Sabre PRO (MQA) dokładniej odzwierciedla oryginalny, analogowy sygnał, a system odpowiada jakości płyt SACD. Przewaga przetwarzania jednobitowego polega głównie na braku filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe “kawałki” informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał. Do odtworzenia DSD niezbędny jest przetwornik cyfrowo-analogowy DAC obsługujący DSD, podłączony przez USB lub do komputera Windows, Apple czy nawet Android z zainstalowanym niezbędnym kompatybilnym z DSD oprogramowaniem (np. Foobar, Jriver, Audirvana czy USB Audio Player dla Androida) lub odtwarzacz sieciowy kompatybilny z DSD.

W formacie DXD (Digital eXtreme Definition) standardem kodowania jest PCM 24-bit, a częstotliwość próbkowania osiąga 352,8kHz. DXD umożliwia edycję materiału dźwiękowego (w przeciwieństwie do DSD) i konwersję do formatu Direct Stream Digital.

Matrix-Audio-Model-matrix-x-sabre-iso-back

Pliki źródłowe DSD można czerpać z profesjonalnych sklepów zajmujących się dystrybucją muzyki w jakości hi-res oraz ze „zripowanych” płyt hybrydowych SACD. Posiadając oryginalne płyty SACD możemy zrobić ich kopię jako obraz płyty, jak i przekonwertować bezstratnie do formatu plików dxf. Oba formaty są odtwarzane przez dobrej klasy odtwarzacze softwarowe, w szczególności przez jriver MC lub Foobar. Serwis Tidal HiFi Master udostępnia już pliki flac w jakości 24 bity/192kHz i MQA, a japoński portal primeseat.net oferuje bezpłatny streaming nagrań i koncertów na żywo w jakości DSD. Portal regularnie udostępnia produkcje o charakterze demonstracyjnym, np. nagrania na 10-lecie Blue Coast Records, audiofilskiej wytwórni wydającej muzykę akustyczną, folk i jazz, a nawet nagrania koncertów Konkursu Chopinowskiego. Nagrania audio w najwyższej jakości (DXD oraz DSD) można znaleźć na stronach wytwórni 2L oraz Blue Coast Records.

Alternatywą dla DSD i oferty serwisów oferujących muzykę w bezstratnej jakości, jak wspomniany Tidal, są również coraz liczniej pojawiające się internetowe stacje radiowe oferujące bezstratne audio, jak D-Dur Cesky Rozhlas, Absolute Radio z UK czy Icecast2, europaradiojazz.org, które nadają w standardzie zadowalającym najbardziej wybrednych audiofilów.

Matrix posiada wbudowany wewnętrzny cyfrowy zegar do konfiguracji czasowej, pozwalający na pracę synchroniczną ES9038Pro lub asynchroniczną z zewnętrznym ultra-nisko szumowym źródłem zegarowym, a także oprogramowanie pozwalające wybrać pomiędzy trybem synchronicznym lub asynchronicznym, co stanowi o jakości urządzenia i w największym stopniu poprawia jego „grywalność”. X Sabre PRO (MQA) posiada także wbudowane trzy precyzyjne oscylatory firmy Crystek o bardzo niskim szumie fazowym na poziomie 169dBc/Hz. Dwa z nich zapewniają próbkowanie 44.1kHz, 48kHz oraz ich wielokrotności, a trzeci jest zegarem odniesienia.

W X Sabre PRO (MQA) wykorzystano ultra niskoszumny dwukanałowy regulator napięcia stałego typu LDO (low dropout voltage) ES9311Q. Zapewnia on czystość napięcia zasilania na poziomie 1μV (wartość skuteczna), którego dwie grupy zasilają lewy i prawy kanał obwodów analogowych ES9038Pro, co przekłada się na wyśmienity stosunek sygnału do szumu.

Dostępnych jest aż 7 opcji krzywych cyfrowego filtra PCM, dzięki czemu można wybrać właściwe ustawienie odpowiadające słuchanej muzyce. Dodatkowo, X Sabre PRO (MQA) może współpracować ze wzmacniaczem audio bardziej elastycznie i wygodnie dzięki wbudowanej opcji przedwzmacniacza ze wzmocnieniem cyfrowym do +18dB. Można również wybrać tryb pracy czystego DACa bez wzmocnienia.

Podobnie jak w poprzedniej wersji, w urządzeniu zastosowano okrągły wyświetlacz OLED na froncie obudowy, pokazujący wszystkie niezbędne użytkownikowi informacje oraz ustawienia, jak np. wybrane wejście, format cyfrowego audio (PCM, DSD czy MQA), częstotliwość próbkowania sygnału cyfrowego i poziom głośności. Na przyciemnianym szklanym froncie znajdują się także przyciski dotykowe pozwalające wybrać m.in. tryb pracy, wejście, wzmocnienie, zasilanie.

sabre cnc

Matrix udoskonalił również kształt obudowy wycinanej precyzyjną diamentową obrabiarką z litego bloku aluminiowego, zapewniając większą stabilność, izolację i doskonałe ekranowanie obwodów elektroniki X Sabre PRO (MQA)

Półprzewodniki projektowane dla zastosowań audio z niskim dryftem temperaturowym, zasilający toroidalny transformator Noratel, bezindukcyjne rezystory, konektory Neutrik oraz inne zastosowane elementy sprawiają, że X Sabre PRO (MQA) to przetwornik zbudowany z precyzyjnie dobranych, wysokiej jakości komponentów. W efekcie otrzymujemy lepsze brzmienie, większą elastyczność, łatwiejszą obsługę, bardziej dystyngowany wygląd oraz większą precyzję wykonania.

 

Proponowany zestaw urządzeń dla uzyskania najlepszego odsłuchu audio:

  • Bezwentylatorowy mini komputer (systemy Windows 10 , Windows 7 Daphile ub Mac OS) wyposażony w kartę USB na PCI Express Matrix Audio Element H
  • Konwerter USB na IIS wysokiej klasy kabel HDMI łączący konwerter X-SPDIF 2 z X-Sabre PRO MQA (przetwornik) – analogowa końcówka mocy z wejściami symetrycznymi XLR

Dane techniczne Matrix X-Sabre PRO (MQA):

Wejścia cyfrowe:

AES

PCM 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

DSD DSD64 (DoP/dCS)

KOAKSJALNE

PCM 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

DSD DSD64 (DoP/dCS)

OPTYCZNE

PCM 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

DSD DSD64 (DoP/dCS)

I²S LVDS

PCM 16-32Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz, 384kHz, 705.6kHz, 768kHz

Strumień DSD:  DSD64/128/256 (DoP/dCS)  ;  DSD64/128/256/512/1024 (natywne ASIO )

USB

PCM 16-32Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz, 384kHz, 705.6kHz, 768kHz, DSD DSD64/128/256 (DoP/dCS) DSD64/128/256/512 (ASIO Native)

MQA 16-24Bit /44.1kHz、48kHz、88.2kHz、96kHz、176.4kHz、192kHz、352.8kHz、384kHz MQA Studio lub MQA (ze względu na ograniczenia standardu MQA rozdzielczość sygnałów wejściowych jest ograniczona do 24 bitów)

Wyjścia analogowe:

 

XLR

Stosunek sygnał/szum > -134dB 20Hz-20kHz A-ważony

Zawartość harmonicznych THD+N

<0.00012% przy 1kHz A-ważony

<0.00015% przy 20Hz-20kHz A-ważony

Zakres częstotliwości: 20Hz-20kHz (+0.01dB/-0.02dB)

Przesłuch : > -151dB @1kHz

Wyjście XLR : 4.5Vrms stałe 0 dBFS w trybie DAC

0-4.5Vrms regulowane do 0 dBFS w trybie PRE

RCA

Stosunek sygnał/szum >-129dB 20Hz-20kHz A-ważony

Zawartość harmonicznych THD+N

<0.00018% przy 1kHz A- ważony

<0.00030% przy 20Hz-20kHz A- ważony

Zakres częstotliwości: 20Hz-20kHz (+0.01dB/-0.02dB)

Przesłuch : >-143dB @1kHz

Wyjście RCA : 2.25Vrms stałe 0 dBFS w trybie DAC

0-2.25Vrms regulowane do 0 dBFS w trybie PRE

Kompatybilność z systemami:

Windows7/8/8.1/10 – wymagają instalacji sterowników

Mac OS X10.6.4 i wyżej – nie wymaga instalacji sterowników

Większość urządzeń Android można podłączyć przewodem OTG

Urządzenia iOS można podłączyć przez Apple Camera Connection Kit

Zasilanie: 230V w trybie AC220V-240V 50/60Hz / 115V w trybie AC100V-120V 50/60Hz

Pobór mocy <10W

Wymiary: 300 × 218 × 45mm(dł. × szer. × wys.)

Masa: 3.7kg

Noworoczne nowości w C4i

Sprawdź najnowsze produkty, które pojawiły się w naszym asortymencie w ostatnim czasie! Razem z Nowym Rokiem szereg nowych produktów w naszej ofercie. Portfolio Musician Audio

Czytaj więcej »
Producenci

© C4i Consultants for Industry | Wszelkie prawa zastrzeżone