Shopping Cart

Który odtwarzacz Dune wybrać? – Porównanie odtwarzaczy Dune HD

O marce Dune HD

Dune HD to jeden z pionierów i ojców założycieli rynku odtwarzaczy multimedialnych. Firma już od ponad kilkunastu lat oferuje na całym świecie najwyższej jakości odtwarzacze sieciowe AV. Przed laty  wymieniana jednym tchem obok takich producentów jak Popcorn Hour, Mede8er czy TVIX. Dzisiaj jako jedyna ostała spośród nich i na równi konkuruje ze współczesnymi producentami odtwarzaczy.

Produkty Dune HD przez lata ewoluowały by dostosowywać się do potrzeb melomana, często przecierając szlak innym producentom. Dzisiaj również nie pozostaje w tyle i świetnie odnajduje się na rynku odtwarzaczy sieciowych video i audio. Tym co wyróżnia producenta spośród konkurencji jest przywiązanie do filozofii, polegającej na połączeniu najlepszych cech i funkcjonalności kultowych już urządzeń z możliwościami technologicznymi współczesnych układów. Interfejs każdego odtwarzacza graficznie i funkcjonalnie jest zbliżony do odtwarzaczy sprzed lat. Stabilność i niezawodność oraz rewelacyjna jakość obrazu to dalej znaki firmowe urządzeń Dune.

Przywiązanie i rozwijanie swojej nakładki systemowej to nie bynajmniej pójście na łatwiznę, a konsekwentne przywiązanie do sprawdzonych rozwiązań, które towarzyszyły fanom produktów tej marki przez ponad dekadę i są przez programistów producenta stale doskonalone. System Dune HD OS oczywiście ewoluował razem z możliwościami odtwarzaczy, jednak użytkownik który zmienia wysłużony player Full HD na odpowiednik najnowszej generacji ze wsparciem 4K z HDR i Dolby Vision, bez problemu się odnajdzie w nowym otoczeniu.

Ukłonem w stronę multimedialności, jest dodanie przed producenta drugiego systemu – Android TV. Znany z modułów smart TV pozwala na wygodne korzystanie z funkcji multimedialnych i bogactwa aplikacji dostępnych z platformy Google Play. Przełączenie odbywa się w prosty i szybki sposób z poziomu menu urządzenia. Producent daje nam wybór i jeśli nie chcemy, nie musimy uruchamiać systemu Android TV w ogóle. Ten nigdy nieuruchamiany, nie będzie obciążał naszego urządzenia usługami Google pracującym niepotrzebnie w tle.

Po co nam odtwarzacz plików?

Niezależnie od tego czy jesteśmy kinowymi melomanami czy oglądamy filmy od święta, to zawsze chcemy cieszyć się idealnym obrazem z naszych wysokiej klasy telewizorów lub projektorów Ultra HD i dać się ponieść kinowym emocjom. Inwestujemy w odbiorniki, ale również systemy dźwiękowe kina domowego, zaawansowane amplitunery i zestawy głośnikowe. Wszystko po to by choć przez chwile z poziomu naszej kanapy poczuć się „jak w kinie”.

Zdarza się, że nie zadowala nas jakość video z serwisów streamingowych, nie oferują nam one naszych ulubionych pozycji  lub chcemy po prostu w szybki i w wygodny sposób mieć dostęp do naszej kolekcji ulubionych filmów Blu-Ray i DVD zgranych do plików. Co wtedy? Wniosek jest prosty – potrzebujemy odtwarzacza sieciowego plików AV. 

Tego typu urządzenia przez ostatnie lata zależnie od funkcjonalności pobocznych i zastosowania nazywane były w różnoraki sposób, od HTPC, przez media playery, mini pc, smart tv box’y, przystawki tv, odtwarzacze multimedialne czy popularne ostatnio odtwarzacze strumieniowe. Jednak tak jak 10 lat temu, jak i dzisiaj, podstawową funkcją tych urządzeń jest odtwarzanie plików AV. Musi się to odbywać w sposób szybki, wygodny i w najlepszej jakości, niezależnie od tego gdzie i jak te pliki przechowujemy.

Wybór odtwarzacza bywa jednak nie lada problemem. Poza faktyczną funkcjonalnością w grę wchodzą aspekty wizualne i oczywiście cena. Dune HD to jeden z liderów jeżeli chodzi o odtwarzacze sieciowe w ofercie C4i, posiada wiele modeli, które są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagającego klienta.

Jaki odtwarzacz Dune HD warto wybrać? Poniższe zestawienie dostępnych w ofercie C4i modeli Dune mamy nadzieję, że pozwoli dokonać optymalnego wyboru.

Masz dalej wątpliwości? Napisz do na na biuro@c4i.com.pl lub zadaj pytanie przez  formularz na stronie. Napisz czego oczekujesz od odtwarzacza, a postaramy się dobrać idealne urządzenie dla Ciebie.

Najnowszy obok Ultra Vision 4K odtwarzacz marki Dune HD.  Niewielkich rozmiarów player funkcjonuje w oparciu o procesor Realtek RTD1619DR. Oferuje najwyższą jakość wideo dzięki zaawansowanemu silnikowi graficznemu, wspierając 4K 60Hz wraz z Dolby Vision, Dolby Vision LLDV, HDR10+, HDR. Real Vision obsługuje m.in Youtube 4K HDR, odtwarzanie pełnego menu BD 4K oaz BD 3D czy DVD. Wspiera oczywiście dźwięk wielokanałowy HD z Dolby Atmos i DTS:X, zarówno pełne pass-through, jak i downmix.

 

W najnowszych modelach, producent dodał wsparcie odtwarzania standardów Dolby Vision, co sprawia, że rodzina odtwarzaczy Dune HD obok produktów Zidoo, jest w gronie najbardziej zaawansowanych odtwarzaczy sieciowych AV na rynku.

Dune HD Real Vision 4K bezproblemowo radzi sobie z odtwarzaniem wszelkich kodeków wideo i audio, ale oferuje również bardzo szybki interfejs użytkownika oraz doskonale pracującą aplikację do sterowania z urządzeń mobilnych – Dune Control.

Idealne rozwiązanie z najlepszym stosunkiem jakość/cena, kiedy odtwarzamy filmy lub seriale z serwera plików lokalnych czy dysku USB. Świetne, budżetowe rozwiązanie kiedy korzystamy z amplitunera kina domowego i nie wykorzystujemy tory stereo.

 

Pro Vision 4K Solo to odtwarzacz bez kompromisów. Posiada kieszeń na dysk HDD 3,5″ i więcej pamięci operacyjnej i wewnętrznej niż model Real Vision (4GB/32GB). Ponadto wejście HDMI IN oraz wyjście HDMI audio only – idealne do podłączenia starszej daty kina domowego. Ponadto dwa piloty w zestawie, jeden standardowy IR oraz drugi Bluetooth z funkcją myszy powietrznej.

 

High-endowy odtwarzacz sieciowy HDR10+, Dolby Vision, YouTube 4K HDR, menu BD 4K, BD3D, dźwięk HD, Gigabit LAN, WiFi 802.11ac 2T2R, SATA HDD

Mimo kieszeni na dysk HDD odtawarzacz dalej jest małych, kompaktowych rozmiarów (tak jak starsze Dune’y). Szczotkowane aluminium na obudowie dodaje elegancji i sznytu, a sam odtwarzacz świetnie będzie się prezentował przy innych elementach kina domowego.

Istotną funkcjonalnością każdego odtwarzacza Dune HD z RTD1619 jest sterowanie z aplikacji Android/iOS – Dune Controller. Aplikacja jest bez wątpienia najwygodniejszą i najlepiej przemyślaną pod kątem ergonomii w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań u innych producentów. Kluczową cechą jest możliwość sterowania odtwarzaczem audio bez konieczności korzystania z ekranu telewizora!

Dune HD Pro Vision 4K Solo to bez wątpienia player na lata. Montując duży dysk HDD 3,5″ (max. 16TB) możemy zgromadzić na nim ogromną bibliotekę multimedialną. Wszystkie nasze ulubiony filmy, seriale i albumy muzyczne będą na wyciągnięcie ręki.

Flagowy model Dune HD oferowany już jest w dużej obudowie o rozmiarze zgodnym ze standardem RTV. Pozwoliło to już zamontować producentowi aż dwie kieszenie na dyski HDD (3,5″ oraz 3,5″/2,5″).

Najważniejszą jednak funkcjonalnością w modelu Max Vision 4K jest zaimplementowanie przed producenta Hi-endowego przetwornika DAC audio z rodziny ESS SABRE – ES9038Q2M – z dedykowanym układem XMOS. Przetwornik obsługuje wyjścia RCA i XLR. Podobnie jak w odtwarzacz Zidoo, kwestia zasilania również została niezależnie opracowana poprzez zainstalowane do obsługi toru audio stereo niezależnego zasilacza toroidalnego wysokiej klasy.

Co ważne, pod kątem wsparcia plików video, wszystkie odtwarzacze marki Dune HD z nowej generacji z układem RTD1619 mają identyczne wsparcie formatów video i audio. Bez problemu zatem uzyskamy najlepsza jakość video ze wsparciem 4K z HDR lub Dolby Vision z gęstym dźwiękiem wielokanałowym. Przewaga Max Vision 4K ukaże się przy podłączeniu do zestawy stereo i wykorzystaniu potencjału dedykowanego przetwornika DAC.

Max Vision 4K to idealne rozwiązania dla połączenia najlepszych cech odtwarzacza video do kina domowego i streamera audio z przetwornikiem DAC.

Dune HD Ultra Vision 4K to rozwinięcie modelu Max Vision 4K z większym naciskiem na kwestię audio. Producent tu zamontował wyższy model przetwornika z rodziny Sabre – DAC ES9038PRO z układem XMOS XU216, oferujące jeszcze lepsze wrażenia odsłuchowe. Dodatkowo, odtwarzacz posiada wbudowany wzmacniacz słuchawkowy. Cały układ został starannie zaprojektowany przy doborze najwyższej jakości podzespołów. Nie bez znaczenia było tu ogromne doświadczenie projektantów Dune HD, których odtwarzacze z wbudowanym DAC przed laty uchodziły za topowe produkty audio w swojej klasie.

Dune HD Ultra Vision 4K poradzi sobie zarówno jako samodzielny DAC, jaki i zewnętrzny przetwornik pozwalając podłączyć źródła optyczne i koaksjalne.

Dalej nie wiesz, który odtwarzacz Dune HD wybrać?

Sprawdź poniższą tabelę. Zawiera ona porównanie parametrów wszystkich dostępnych obecnie odtwarzaczy Dune HD. Jeśli dalej masz wątpliwości to skontaktuj się z nami, a nasi eksperci pomogą Ci znaleźć rozwiązanie idealne do twoich potrzeb.

Ultra Vision 4K Max Vision 4K Pro Vision 4K Solo Real Vision 4K Pro 4K Plus II
CPU Realtek RTD1619DR Realtek RTD1619DR RTD1619DR Realtek RTD1619DR Realtek RTD1619
Pamięć RAM 4GB 4GB 4GB 2GB 4GB
Pamięć Flash 32GB 32GB 32GB 16GB 32GB
Ethernet 1Gbit 1Gbit 1Gbit 1Gbit 1Gbit
Wi-Fi ac 2.4+5 2T2R ac 2.4+5 2T2R ac 2.4+5 2T2R ac 2.4+5 2T2R ac 2.4+5 2T2R
Bluetooth Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.0
USB 2.0 host 3x USB 2.0 2x USB 2.0 2x USB 2.0 2x USB 2.0
USB 3.0 host 1x USB 3.1 1x USB 3.1 1x USB 3.1 2x USB 3.1 1x USB 3.1
USB Typ-C host 1x USB Type-C 1x USB Type-C 1x USB Type-C 1x USB Type-C
Slot na kartę SD Micro SD
Wewnętrzny dysk SATA 3.5″ HDD rack + 3.5″/2.5″ HDD slot 3.5″ HDD rack + 3.5″/2.5″ HDD slot 3.5″ HDD rack 3.5″ HDD rack
Zewnętrzny port SATA
Wyjście HDMI HDMI 2.0b HDMI 2.0b HDMI 2.0b HDMI 2.0b HDMI 2.0b
Wyjście S/PDIF Optyczne S/PDIF + Coaxial S/PDIF Optyczne S/PDIF + Coaxial S/PDIF Optyczne S/PDIF + Coaxial S/PDIF Optyczne S/PDIF Optyczne S/PDIF + Coaxial S/PDIF
Wyjście A/V 3xRCA 3xRCA 3xRCA Minijack 3xRCA
2-gie wyjście HDMI (tylko audio) 2-gie wyjście HDMI (tylko audio) 2-gie wyjście HDMI (tylko audio) 2-gie wyjście HDMI (tylko audio) 2-gie wyjście HDMI (tylko audio)
Wyjście Hi-Fi audio RCA stereo, XLR stereo, 6,35mm jak (wzmacniacz słuchawkowy), Coaxial, S/PDIF(via XMOS) RCA stereo, XLR stereo
Hi-End DAC Tak ES9038PRO Tak  ES9038Q2M
Wejście DAC audio Coaxial S/PDIF + Optical S/PDIF
Wejście HDMI Wejście HDMI Wejście HDMI Wejście HDMI Wejście HDMI
Inne porty 1x IR IN 1x IR IN 1x IR IN 1x IR IN 1x IR IN
Wyświetlacz przedni Wyświetlacz Matrix OLED Wyświetlacz Matrix OLED Wyświetlacz 6-symbolowy Wyświetlacz 4-symbolowy Wyświetlacz 6-symbolowy
Pilot IR Tak Tak Tak Tak
Pilot Bluetooth Pilot BT AirMouse w zestawie Pilot BT AirMouse w zestawie Pilot BT AirMouse w zestawie Pilot BT bez AirMouse Możliwość zamówienia osobnego kontrolera AirMouse Pilot BT AirMouse w zestawie
Wymiary obudowy Metalowa Metalowa Metalowa Metalowa Metalowa
 (Dł. x Wys. x Szer. mm) 430 x 100 x 350 425 x 76 x 310 215 x 71 x 174 160 x 26 x 115 215 x 71 x 174
Odtwarzanie multimediów
Dolby Vision Tak Tak Tak Tak
HDR10+ Tak Tak Tak Tak Tak
YouTube 4K HDR, VP9 profile 2 Tak Tak Tak Tak Tak
Przekazywanie dźwięku HD Tak Tak Tak Tak Tak
Odtwarzanie 3D 3D TnB/SbS + 3D FullHD (BD3D MVC) 3D TnB/SbS + 3D FullHD (BD3D MVC) 3D TnB/SbS + 3D FullHD (BD3D MVC) 3D TnB/SbS + 3D FullHD (BD3D MVC) 3D TnB/SbS + 3D FullHD (BD3D MVC)
BD Menu Tak Tak Tak Tak Tak
BD Menu 4K Tak Tak Tak Tak Tak
DVD Menu Tak Tak Tak Tak Tak
BD Lite Tak Tak Tak Tak Tak
BD Lite 4K Tak Tak Tak Tak Tak
Formaty muzyczne Hi-Fi (192/24, lossless) Tak Tak Tak Tak Tak
SACD DSD (ISO, DSF, DFF) Tak Tak Tak Tak Tak
Wielokanałowe SACD (DST) Tak Tak Tak Tak Tak
HEVC 10-bit Tak Tak Tak Tak Tak
4Kp60 HDR Tak Tak Tak Tak Tak
Wyjście 4Kp60 HDR Tak Tak Tak Tak Tak
Konwersja SDR to HDR Tak Tak Tak Tak Tak
Profesjonalne sterowanie parametrami wyjścia wideo Tak Tak Tak Tak Tak
Automatyczna liczba klatek na sekundę Tak Tak Tak Tak Tak
Automatyczna rozdzielczość Tak Tak Tak Tak Tak
AFR dla plików i aplikacji Dune HD Tak Tak Tak Tak Tak
AFR dla aplikacji Android Tak Tak Tak Tak Tak
Widevine L1 DRM Tak Tak Tak Tak Tak
Verimatrix Web DRM Tak Tak Tak Tak Tak
Software
System operacyjny Dune HD OS + Android TV 9 Dune HD OS + Android TV 9 Dune HD OS + Android TV 9 Dune HD OS + Android TV 9 Dune HD OS + Android TV 9
Dune HD GUI Tak Tak Tak Tak Tak
Aplikacje Dune HD Tak Tak Tak Tak Tak
Aplikacje Android Tak Tak Tak Tak Tak
Klient SMB + przeglądarka Tak Tak Tak Tak Tak
Klient NFS + przeglądarka Tak Tak Tak Tak Tak
Klient DLNA + przeglądarka Tak Tak Tak Tak Tak
Wbudowany serwer SMB Tak Tak Tak Tak Tak
Wbudowany serwer FTP
System plików FAT, exFAT, NTFS, HFS/HFS+, EXT2/3/4, BTRFS Tak Tak Tak Tak Tak
Mobilne aplikacje Dune Control Tak Tak Tak Tak Tak
Protokół IP Control Tak Tak Tak Tak Tak
Integracja z Control4 Smart Home Tak Tak Tak Tak Tak
Integracja z Crestron Smart Home Tak Tak Tak Tak Tak

Dane zawarte w tabeli mogą odbiegać od rzeczywistej funkcjonalności odtwarzacza. Wiążąca specyfikacja danego modelu zawsze dostępna jest w jego ofercie na stronie C4i

Wspomniane w artykule odtwarzacze Dune HD:

 

Sprawdź który odtwarzacz Zidoo wybrać? – Porównanie odtwarzaczy Zidoo

Nowości lato 2022 cz. 1

Sprawdź najnowsze produkty, które zagościły w naszym asortymencie w ostatnim czasie! W naszej ofercie pojawia się coraz więcej profesjonalnych rozwiązań dla sal konferencyjnych – np.

Czytaj więcej »
Producenci