Problem z eARC lub ARC? Nie wiesz jak podłączyć soundbar eARC oraz jak uzyskać dźwięk wielokanałowy z Netflixa ze Smart TV? Sprawdź nasz poradnik!
Eksperci zwracają uwagę, że od pewnego czasu w różnych urządzeniach RTV możemy znaleźć interfejsy HDMI z wejściami oznaczonymi jako ARC (Audio Return Channel – kanał zwrotny audio). Celem wprowadzenia kanału zwrotnego audio było zminimalizowanie liczby przewodów pomiędzy telewizorem a amplitunerem, zestawem kina domowego, soundbarem itp.. Dzięki temu rozwiązaniu amplituner może być źródłem sygnału wideo dla telewizora, a jednocześnie odbierać z niego dźwięk. Bez funkcji ARC konieczne byłoby podłączenie dwóch kabli.
Standard ARC umożliwia ponadto przesłanie dźwięku LPCM lub skompresowanego wielokanałowego w formacie Dolby Digital i DTS do urządzenia odbiorczego kompatybilnego ze standardem ARC. Do najnowszej specyfikacji HDMI 2.1 dodano funkcję eARC, która pozwala na przesłanie kanałem zwrotnym dźwięku 192kHz/24 bity oraz bezstratnych formatów 7.1 DTS HD MA, Dolby True HD, czy nawet DTS:X i Dolby Atmos. Warto wspomnieć, że poprzedni standard obejmuje skompresowane formaty do 5.1.
Oznacza to, że możemy znacznie uprościć posiadany system audio-wideo bez negatywnego wpływu na uzyskiwaną jakość – wystarczy amplituner i telewizor z gniazdem ARC. Dzięki funkcji CEC możemy ograniczyć również liczbę pilotów – telewizor może sterować głośnością i innymi funkcjami. Nic dziwnego, że ARC stał się standardem w wielu obecnie produkowanych urządzeniach RTV.
Co do sposobu funkcjonowania tego interfejsu istnieje wiele nieporozumień wśród użytkowników. Jeśli złącze ARC jest w telewizorze, to oznacza, że możemy tym złączem przesłać w drugą stronę – czyli od telewizora do nadajnika (np. amplitunera kompatybilnego z ARC) – dźwięk, również wielokanałowy. Nieporozumienia dotyczą faktu, że ARC działa w przeciwna stronę, czyli od odbiornika do źródła – i nie przynosi skutku potraktowanie portu HDMI ARC jako zwykłego wyjścia HDMI. W potocznym rozumieniu wejście TV oznaczone jako HDMI ARC podłączamy do portu wejściowego urządzenia odbierającego sygnał HDMI ARC, np. soundbara czy amplitunera. Często samo podłączenie kabla nie wystarczy i dodatkowo trzeba ręcznie w ustawieniach telewizora zmienić kanał wyjściowy audio z głośników telewizora na ARC. W niektórych urządzeniach sygnał eARC/ARC rozpoznawany jest automatycznie.
Nie nastręcza problemu połączenie telewizora z Soundbarem po eARC /ARC jeśli oba urządzenia mają takie same porty eARC/ARC.
Jak połączyć klasykę z nowoczesnością?
Sprawy komplikują się, jeśli mamy starszy amplituner, niezgodny z ARC, i nowoczesny telewizor, w którym ARC jest jedynym wyjściem audio. W takim przypadku warto zastosować konwerter sygnałów eARC/ARC. Jest to zazwyczaj niewielkie urządzenie, które podłączamy do telewizora i starszego odbiornika audio. Sprzęt taki może posiadać wyjścia cyfrowe lub analogowe, w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie wielokrotnie tańsze od nowego odbiornika audio, a znacząco rozszerza funkcjonalność istniejącego zestawu.
Poniżej prezentujemy przykładowe sytuacje – masz wątpliwości lub nie wiesz które urządzenie wybrać, to skontaktuj się z nami przez formularz lub na [email protected]
Pomożemy rozwiązać Twój problem z eARC lub ARC!
Przykładowe rozwiązania
Co jeśli mam analogowy odbiornik, np. wieżę lub wzmacniacz stereo?
Co jednak gdybyśmy chcieli uzyskać z telewizora eARC HDMI dźwięk wielokanałowy?
W takim przypadku możemy zastosować konwerter HDV-MB08, który wyodrębni audio z eARC i ARC do wyjścia HDMI audio only*, które podłączamy przewodem z amplitunerem.
Konwerter ten umożliwia wykorzystanie starszego typu amplitunera AV do odbierania dźwięku wyodrębnionego z sygnału HDMI 4K, również z zabezpieczeniem HDCP np. z odtwarzacza plików, VOD, konsoli, dekodera.
Urządzenie posiada dwa tryby pracy:
- przekazanie sygnału z wyjścia eARC/ARC telewizora na amplituner jako HDMI
albo
- rozdzielenie sygnału wideo z dźwiękiem wielokanałowym na telewizor i w tym samym czasie tylko dźwięku HDMI na amplituner z wejściem HDMI audio
Obsłuży wszystkie istniejące formaty dźwięku wielokanałowego pod warunkiem posiadania zgodnych urządzeń: HDMI 2.1, eARC.
Dlatego torze eARC zalecamy wykorzystanie kabli HDMI 2.1
*„HDMI audio only”oznacza dedykowane wyjście HDMI tylko z sygnałem audio zgodnym ze wszystkim amplitunerami wielokanałowymi
Jak zrealizować bardziej rozbudowany układ AV z dźwiękiem?
Zastosowanie konwertera HDC-SWB11A – z wyjścia TV ARC/eARC możemy zasilić soundbar eARC/ARC jak i zwykłe wejście HDMI audio amplitunera. W ten sposób uzyskamy sygnały w formatach Dolby Atmos/DTS X DD HD MA z odbiornika TV wyposażonego w eARC
Z wejścia HDMI możemy podać sygnał z odtwarzacza multimedialnego 4k@60 zarówno na telewizor (dźwięk wielokanałowy jak i obraz) i na amplituner (tylko dźwięk-AUDIO only może byc wielokanałowy np. DTS HD MA, Dolby Atmos lub Dolby TRue HD albo rdzeń zależnie od wejścia czy eARC czy ARC) oraz na soundbar jako eARC/ARC. Innymi słowy urządzenie wygeneruje nam sygnał eARC z sygnału HDMI
Konwerter HDC-SWB11A rozwiąże kilka istotnych problemów z audio:
- pozwoli uzyskać z TV czyste wyjście HDMI audio only wyższej klasy niż 5.1 Dolby Digital i DTS, o ile telewizor posiada złącze eARC. Umożliwi uzyskanie z telewizora dźwięku wielokanałowego z serwisów VOD (jak Netflix) na wyjściu HDMI Audio only.
- pozwoli uzyskać dźwięk wielokanałowy z odtwarzacza multimedialnego zarówno w telewizorze (projektorze), jak i podać sygnał w tym samym czasie na amplituner, wzmacniacz, soundbar eARC/ARC. Jest to świetne rozwiązanie gdy posiadamy nowoczesny soundbar Sonos ARC lub Sonos Beam, Bose 500 lub 700, które nie posiadają standardowych wejść AV HDMI, a jedynie wejścia HDMI ARC/eARC dedykowane do kanału zwrotnego audio HDMI.
HDC-SWB11A funkcjonalnie pozwoli w ramach standardowego zastosowania na zastąpienie dużo droższego HDFury Arcana.
W torze eARC zalecamy wykorzystanie kabli HDMI 2.1
Deembederry
Co zrobić, gdy z komputera lub odtwarzacza z wyjściem HDMI chcielibyśmy uzyskać audio? W tym celu należy użyć tzw. deembedderów lub inaczej, ekstraktorów – czyli urządzeń wyodrębniających różne formaty audio znajdujące się w strumieniu HDMI.
Przykładem takiego rozwiązana będzie deembedder HDV-MB01, który obsłuży rozdzielczości do 4K@ 50 / 60Hz 10bit HDR. Konwerter przekaże pełne pass through i cyfrowe formaty audio HDMI wysokiej rozdzielczości, LPCM 2CH, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos i DTS-HD Master Audio. Częstotliwość próbkowania dźwięku do 192kHz. HDV-MB01 wspiera HDCP 2.2 i funkcje HDMI CEC.
HDV –MB01 to deembedder sygnałów audio z dowolnego źródła HDMI na cyfrowe wielokanałowe SPDIF Toslink lub analogowe stereo. Co istotne, w przeciwieństwie do wielu urządzeń na rynku HDV-MB01 wyodrębni sygnał audio z HDMI nawet, jeśli źródło – np. laptop – będzie podłączone do projektora lub innego odbiornika nie przystosowanego do odbioru audio. Większość urządzeń nie poda sygnału wyodrębnionego audio jeśli nie podłączymy go do odbiornika z zapisanym w EDID sygnałem audio (np. telewizor).
Zobacz inne modele deemebedderów: Unnlink 4k 120Hz, HDV-MB05 i FXN SX-HC04 i embedder HDV MB03
Odwrotne funkcje do deembedderów posiadają embeddery (insertery) które dodają sygnał audio do strumienia wideo HDMI. Przykładem embeddera jest np. model FXN SX-HC04, który dodatkowo łączy w sobie także możliwości deembeddera.
FXN SX-HC04 to embedder i deembedder w jednym. Konwertuje sygnały audio z dowolnego źródła HDMI 2.0 na cyfrowe, wielokanałowe audio SPDIF lub analogowe stereo.
FXN SX–HC04 umożliwia:
- wydzielenie ścieżek audio z sygnału HDMI, m.in. w postaci cyfrowej bez utraty jakości w formacie PCM 2.0 lub 5.1
- dołączenie do sygnału HDMI zewnętrznych ścieżek audio.
Zarówno wejście i wyjście HDMI modelu FXN SX- HC04 obsługuje rozdzielczości do 4K2K @ 50 / 60Hz przy maks. przepustowości do 18Gb/s. Urządzenie wspiera cyfrowe formaty audio HDMI wysokiej rozdzielczości PCM, DTS-HD Master Audio i Dolby True HD.
Jak przesłać sygnał HDMI 4K@60 audio na amplituner 4K@30 lub Full HD ?
Często po zakupie telewizora lub projektora klienci borykają się z brakiem kompatybilności starszego ale sprawnego amplitunera wielokanałowego z podawanym z dekodera lub odtwarzacza multimedialnego sygnałem 4K@60 z HDR i HDCP2.2.
Taki sygnał nie przejdzie przez starszego typu amplituner i klient musi obniżyć parametry wideo do Full HD, aby amplituner go przyjął. Jednak jeśli sygnał wejściowy będzie posiadał zabezpieczenie HDCP 2.2 lub 2.3, a amplituner HDMI 1.4 to sygnał i tak nie przejdzie z powodu niezgodności zabezpieczeń. W takim przypadku specjaliści z C4i sugerują zastosowanie konwertera HDC- SWB11A albo specjalnego rozdzielacza HDV-B11A, który rozdzieli sygnał 4K@60 HDR, HDR10, Dolby Vision na telewizor/projektor w tym standardzie bez zmiany sygnału oraz jednocześnie na drugie wyjście HDMI audio only zgodne ze starszego typu amplitunerem. W tym samym czasie poda sygnał audio również na wyjściu TOSLINK SPDIF i analogowym audio Mini Jack 3,5mm.
Urządzenie obsłuży również sygnał ARC z telewizora podając go wyjściem optycznym. Wspiera wszystkie istniejące formaty dźwięku wielokanałowgo, w tym Dolby Atmos, DTS HD MA, Dolby True HD, LPCM 5.1 i 7.1, DTS-X. Dla telewizorów z eARC i bez potrzeby uzyskania sygnału cyfrowego Toslink lub analogowego audio, sprawdzi się model konwertera HDV-BS11A.
A co w przypadku systemu AV z wieloma wejściami z TV i projektorem lub amplitunerem?
Rozwiązaniem będzie przełącznik matrycowy HDC-MXB42AC czterech wejść na dwa wyjścia HDMI, który posiada wsparcie ARC oraz niezależnego skalowania obu wyjść z 4K na Full HD jeśli zachodzi taka potrzeba gdy urządzenie wyjściowe ma rozdzielczość niższą niż 4k lub nie obsługuje HDCP 2.2:
Przełącznik matrycowy skalujący HDC-MXB42AC pozwala na jednoczesne wyświetlanie do 4 źródeł na 2 niezależnych wyjściach HDMI. Obsługuje pełne pasmo HDMI 2.0 18Gb/s i sygnały 4K/2K 60Hz z próbkowaniem 4:4:4 z HDCP 2.2 oraz wspiera standardy HDR, HDR10+ i Dolby Vision. Główną funkcją matrycy jest automatyczne skalowanie sygnału 4K do 1080p, umożliwiając wyświetlenie wejściowego sygnału 4K na odbiorniku o maksymalnej obsługiwanej rozdzielczości 1080p 60Hz. To idealne rozwiązanie, gdy korzystamy ze źródła 4K i posiadamy dwa odbiorniki o różnych rozdzielczościach natywnych np. telewizor 4K oraz projektor Full HD. Matryca oferuje wyodrębnienie audio z każdego czterech wejść HDMI na wyjściu audio SPDIF i analogowym L/R oraz obsługuje funkcje ARC i EDID dopasowując się do sygnału źródła, a w razie potrzeby poda sygnał ARC z telewizora na wyjście SPDIF optyczne.

Zestawienie sprzętu z funkcjami eARC/ARC

Letnia Wyprzedaż Kabli HDMI 2025
Dodaj tu swój tekst nagłówka Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Lorem ipsum

Zmiana siedziby firmy C4i
Ważna informacja organizacyjna Szanowni Klienci, Uprzejmie informujemy, że od dnia 1 lipca nasza firma działa pod nowym adresem. C4i Sp. z.o.o. | C4i Consultants for

Nowości C4i z czerwca 2025
Nowości C4i z czerwca 2025 Miesiąc czerwiec przynosi powiew technologicznych Nowości C4i. Nieustannie poszukujemy innowacyjnych, niezawodnych i jednocześnie przystępnych cenowo rozwiązań audio-wideo. Przedstawiamy przegląd najciekawszych

Zapraszamy na wystawę High End 2025 w Monachium
Zapraszamy na wystawę High End w Monachium w dniach 15-18 maja oraz na stoiska naszych partnerów: Audioblock Hala 3 stoisko P07 REVO (Commax) Hala 3

NETIO PowerPDU 8QV – Inteligentne zarządzanie zasilaniem
NETIO – Rozszerzenie wiedzy o inteligentnym zasilaniu w instalacjach AV W artykule „Zasilanie w instalacjach AV” omawialiśmy rolę inteligentnych systemów zasilania w nowoczesnych środowiskach audiowizualnych.

Co z tym dźwiękiem? Czy słyszałeś o Dante?
Co z tym dźwiękiem? Czy słyszałeś o Dante? Jak podłączyć soundbar i inne urządzenia? Zapytaj specjalistów z C4i Rewolucja w świecie audio – technologia