Profesjonalne bezprzewodowe systemy przesyłania obrazu

Szkolenia, spotkania, bezpośrednie i zdalne, biznesowe, podczas eventów i w domowym zaciszu niosą ze sobą często potrzebę wyświetlania różnych treści na urządzeniach pozwalających na wygodne oglądanie przez mniejszą bądź większą grupę osób. To z kolei powoduje konieczność zbudowania odpowiedniej infrastruktury w miejscach, gdzie te wydarzenia są organizowane.

Sposobów na przesyłanie treści pomiędzy urządzeniami jest wiele. Na pewno najbardziej wydajne, stabilne i niezawodne są rozwiązania przewodowe. Często nie są one jednak wygodne, a bywa też, że nie ma możliwości poprowadzenia okablowania. I tu z odsieczą przychodzi technika bezprzewodowa EZCast. Prezentację rozwiązań spod tego znaku podzieliliśmy na dwie części. W tym artykule omawiamy urządzenia profesjonalne.

QuattroPod to zawsze zestaw urządzeń, na który składa się przynajmniej jeden odbiornik i przynajmniej jeden nadajnik. Odbiornik podłącza się do urządzenia wyświetlającego poprzez port HDMI. Wyposażony jest on w anteny umożliwiające komunikację z nadajnikami oraz siecią WiFi, zwykle ma też przewodowy port gigabitowy Ethernet.

Producent oferuje kilka rodzajów nadajników. Każdy wyposażony jest w wejście wideo – HDMI, USB lub mini DP oraz gniazdo zasilania. Chodzi o to, aby podłączyć nadajnik do dowolnego źródła – komputera, tabletu itp. Bez konieczności ingerowania w to urządzenie, instalowania sterowników itp.

Co potrafi odbiornik QuattroPod?

Można powiedzieć, że odbiornik jest przystawką smart dla monitora czy projektora, jest takim uniwersalnym interfejsem. Jest urządzeniem sieciowym. Może funkcjonować w swojej własnej sieci lokalnej, pod własnym SSID, ale pełnią jego możliwości można cieszyć się dopiero po włączeniu odbiornika w sieć lokalną poprzez zewnętrzny punkt dostępowy, albo jeszcze lepiej – przewodowo.

Dla użytkowników sieci urządzenie zgłasza się jako cel bezprzewodowego udostępniania ekranu – np. Chromecast i Apple Airplay. Jeśli więc odbiornik QuattroPod znajduje się w naszej sieci LAN, dosłownie dwoma kliknięciami można wysłać widok swojego ekranu na duży wyświetlacz.

Odbiornik stworzony został do współpracy z nadajnikiem, a nawet z większą ich liczbą – zwykle może ich być aż do 32. Urządzenia paruje się ze sobą w prosty sposób – łącząc je poprzez port USB. Po tej operacji już zawsze się rozpoznają. Odbiornik może wyświetlać obraz z dowolnego nadajnika na pełnym ekranie lub obrazy z kilku nadajników (do 4) równocześnie, z podziałem ekranu – multiview.

Możliwa jest też współpraca wielu odbiorników (do 8) w trybie multicast. Wtedy obraz z jednego źródła prezentowany jest na wielu wyświetlaczach. Może to być obraz pochodzący z nadajnika bądź z komputera w trybie Chromecast/Airplay.

Wszystkie urządzenia współpracują z oprogramowaniem CMS, które ułatwia zarządzanie większymi systemami składającymi się z Quattropodów i Ezcastów Pro, ich konfigurację, a także wyświetlanie treści na wielu urządzeniach. Oprogramowanie jest bezpłatne i dostarczane z każdym urządzeniem.s

Do dyspozycji mamy też aplikację QuattroPod dla systemów Android i iOS, która ułatwia wyświetlanie treści z urządzeń mobilnych oraz konfigurację urządzeń QuattroPod.

Funkcjonalność Touch Back umożliwia bezprzewodowe przesyłanie gestów za pomocą nawet 10 palców poprzez ekran obsługujący wielodotyk z powrotem do komputera z systemem Windows. Obsługiwane są wszystkie znane gesty dotykowe systemu Windows.

Po co nadajniki QuattroPod?

Można zadać sobie pytanie, po co nadajniki QuattroPod, skoro tyle można osiągnąć za pomocą samego odbiornika? Odpowiedź jest prosta. Z nadajnikami osiągniesz jeszcze więcej!

Nadajnik pozwala bezpiecznie podłączyć do systemu dowolne urządzenie. Bezpiecznie, bo bez konieczności logowania się do sieci – dokładnie tak, jak za pomocą przewodu HDMI. Jest to szczególnie istotne, kiedy na spotkanie przybywają goście z zewnątrz.

Nadajnik chroni przed różnymi problemami technicznymi związanymi z kompatybilnością, uwierzytelnianiem itp. On już jest w sali, jest skonfigurowany, sparowany z odbiornikiem i gotowy do działania. Wystarczy podłączyć laptop lub inne urządzenie i cieszyć się obrazem.

Nadajnik pozwala zarządzań użytkownikami i przebiegiem spotkania. Pierwszy podłączony nadajnik automatycznie staje się nadrzędnym. To za jego pomocą należy akceptować wszystkie żądania wyświetlania treści. Wciśnięcie dużego przycisku na urządzeniu powoduje wysłanie takiego żądania. Wtedy obraz nie jest jeszcze wyświetlany. Na nadajniku nadrzędnym zaczyna migać na zielono mały przycisk i dopiero jego naciśnięcie umożliwia przejęcie ekranu. Funkcję tę można dezaktywować.

Znaczenie ma też czas naciskania dużego przycisku. Kiedy na ekranie wyświetlana jest treść z jakiegoś nadajnika, krótkie naciśnięcie przycisku na innym spowoduje dołączenie treści tamtego w trybie multiview – z podziałem ekranu na 4. Długie naciśnięcie tego samego przycisku oznacza żądanie przyznania ekranu na wyłączność, a więc treści z tego nadajnika pojawią się na pełnym ekranie.

Różnice

Dostępnych jest kilka wersji zestawów QuattroPod. Czym się różnią?

QuattroPod Standard składa się z odbiornika R01 i nadajników T01. Jest to najpełniejsze, zapewniające największą funkcjonalność rozwiązanie. Wszystkie wyżej opisane możliwości są tutaj oferowane.

Nadajnik T01 wyposażony został w gniazda HDMI, Mini Display Port, USB-A, a nawet LAN oraz krótki, elegancko wkomponowany w podstawę przewód z wtykiem USB do zasilania urządzenia. Cały zestaw zapewnia obraz o rozdzielczości 4K30, zarówno w trybach Airplay/Chromecast, jak i poprzez nadajnik.

QuattroPod Mini to również odbiornik R01 z nadajnikiem T02. Tutaj również mamy pełną funkcjonalność systemu.

Nadajnik T02 oferuje wejście HDMI, wejście USB-A przez które za pomocą odpowiedniego przewodu można podłączyć urządzenie mobilne, oraz przewód z wtykiem USB do zasilania urządzenia. Maksymalne obsługiwane rozdzielczości to 4K30 w trybach Airplay/Chromecast i 1080p60 poprzez nadajnik.

QuattroPod USB także składa się z odbiornika R01, tym razem w komplecie z odbiornikiem U01. I tu również dostępna jest pełna funkcjonalność systemu.

Nadajnik U01 nie ma portu HDMI. Wyposażony jest w przewód zakończony wtykiem USB-C z dodatkowym adapterem USBA/C oraz gniazdo USB-A. Można podłączyć go do urządzenia mobilnego/laptopa poprze wtyk USB-C. Urządzenie tą drogą otrzyma zarówno sygnał wideo jak i zasilanie. W przypadku komputera z Windows zostanie ono rozpoznane jako pendrive, na którym znajdziemy instalator oprogramowania USB WiFi Cast, które umożliwi przesyłanie obrazu za pomocą nadajnika.

Maksymalne obsługiwane rozdzielczości to 4K30 w trybach Airplay/Chromecast i 1080p60 poprzez nadajnik.

QuattroPod Lite to wersja nieco uproszczona tego systemu, na którą składa się odbiornik LR01 i nadajnik LT01.

Odbiornik LR01 nie został wyposażony w gniazdo LAN. Jego integracja z siecią lokalną możliwa jest wyłącznie przez sieć WiFi.

Nadajnik LT01 oferuje gniazdo HDMI dla sygnału wideo i Micro-USB do zasilania. Najważniejsze ograniczenia tego zestawu, to obsługa tylko jednego nadajnika przez 1 odbiornik i brak funkcji multicast. Maksymalne obsługiwane rozdzielczości to 4K30 w trybach Airplay/Chromecast i 1080p60 poprzez nadajnik.

EZCast Pro

 

Inna grupa profesjonalnych rozwiązań do bezprzewodowego przesyłania obrazu w salach konferencyjnych to urządzenia EZCast Pro. Tutaj mamy do czynienia z nieco inną filozofią. Nie ma tu zestawów. Są wyłącznie odbiorniki, małe czarne skrzynki, które wznoszą monitory i projektory na zupełnie inny poziom.

Tę grupę urządzeń tworzą Ezcast Probox II (B10) i Ezcast Po dongle II (D10).

Znajdziemy tutaj wiele funkcji znanych z rodziny QuattroPod – wsparcie dla Chromecast i Airplay (a także więcej – Miracast, DLNA, Google Cast), podział ekranu na 4 i równoczesne wyświetlanie obrazów z wielu źródeł, rozsyłanie jednego sygnału do wielu (8) odbiorników – tutaj nazywane Procastem.

EZCast Pro wywodzi się z rodziny urządzeń konsumenckich EZCast i stąd znajdziemy tutaj kilka funkcji mających swoje źródła właśnie tam. Te funkcje umieszczone zostały w aplikacji EZCast Pro, która dostępna jest w wersjach na systemy operacyjne: Windows, Android, iOS, macOS i Chrome OS. A znajdziemy tam:

  • EZChannel, czyli narzędzie do wyświetlanie filmów z różnych serwisów – np. Youtube,
  • wyświetlanie obrazu z kamery urządzenia,
  • wyświetlanie zasobów lokalnych urządzenia – filmy, zdjęcia, dokumenty, strony www,
  • EZNote – możliwość zapisywania notatek,
  • EZKeep – możliwość lokalnego zapisywania treści z ekranu,
  • EZBoard – współdzielenie interaktywnej tablicy, na której można umieszczać szkice, zdjęcia i tekst,
  • AirView – możliwość obserwowania aktualnego ekranu na innych urządzeniach z aplikacją.

Maksymalne obsługiwane rozdzielczości to 4K30, 1080p60. Działanie EZCastów jest dość podobne do popularnych Chromecastów produkcji Google, jednak w odróżnieniu od niego potrafią pracować przesyłając obraz bez konieczności połączenia do Internetu.  Urządzenia obsługiwane są przez program zarządzający CMS a ich główną cechą odróżniającą od extenderów konsumenckich jest możliwość przesyłu multicast jednego obrazu do kilku ( maks. 8 odbiorników) w maksymalnej rozdzielczości 4k@30.

Tabele porównawcze

Tabela porównawcza Quattropod w pliku pdf [otwórz]

Tabela porównawcza EZCast w pliku pdf [otwórz]