Sprawdzamy działanie serwisów streamingowych i tunera TV DVBT-2 HEVC na odtwarzaczach sieciowych

Producenci odtwarzaczy sieciowych najczęściej tłumaczą, że są to urządzenia stworzone właśnie do odtwarzania plików i w związku z tym nie zapewniają żadnego wsparcia ani gwarancji na działanie aplikacji zewnętrznych. Z drugiej strony użytkowników kusi możliwość instalacji takich aplikacji, którą zapewnia system operacyjny. Rozumiejąc te emocje, postanowiliśmy poszukać rozwiązania idealnego, które połączy komfort korzystania z lokalnej biblioteki multimediów z ogromem zasobów usług online oraz klasyką telewizji naziemnej.

Testowane odtwarzacze

Przetestowaliśmy cały szereg odtwarzaczy znajdujących się w naszej ofercie — po kilka modeli Zidoo, Dune oraz Minix. Wszystkie urządzenia Zidoo oraz Dune wyposażone są w ten sam procesor i układ graficzny — Realtek RTD1619DR/GPU ARM Mali-G51 MP3. Poszczególne modele różnią się wyposażeniem oraz częścią audio. Te bogatsze mają wbudowane przetworniki DAC, specjalne układy zasilania części analogowej, przedwzmacniacze słuchawkowe itp. Systemy operacyjne w ramach jednego producenta są takie same, różnią się jednak bardzo pomiędzy Zidoo i Dune.

Zidoo to klasyczny Android OS, w tej chwili w wersji 9.0. W Dune znajdziemy oparty na Linuksie system producenta — Dune HD OS i równolegle system Android TV. Obydwa systemy łączy wspólny interfejs, dzięki któremu łatwo można korzystać z aplikacji i funkcji Dune, jak i tych androidowych.

Od Minixa testowaliśmy dwa urządzenia wyposażone w podwójny procesor S922X-J: Cortex A73 (4 rdzenie) + Cortex A53 (2 rdzenie, 64-bitowy) i układ grafiki Mali-G52 MP4. Te urządzenia również działają w oparciu o system Android OS. W ofercie Minixa znajdziemy też komputery Mini PC z systemem Windows 10 Pro, które również mogą pełnić funkcję domowego centrum rozrywki. Tu trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia wspierają znacznie mniej standardów związanych z odtwarzaniem plików — takich jak HDR, czy Dolby Vision. Po szczegóły zapraszamy do tabeli na końcu artykułu.

Usługi streamingowe

Do testów wybraliśmy kilku dostawców usług streamingowych z branży filmowej:

Na odtwarzaczach z Androidem instalowaliśmy zwykle aplikacje pobrane ze strony https://apkpure.com/pl/. Na odtwarzaczach z Windowsem testowaliśmy usługi w przeglądarce internetowej.

Netflix oferuje filmy w rozdzielczości do 4k. Znajdziemy tam bardzo wygodne narzędzie do testowania rzeczywistej rozdzielczości. Wystarczy wyszukać serial o tytule „Test patterns” i wybrać odcinek z interesującymi nas parametrami. Na wszystkich odtwarzaczach Zidoo oraz Minixach z Androidem rozdzielczość jest obniżona do poziomu SD – 950x540px. Na odtwarzaczach Dune udało się osiągnąć jakość Full HD, 30kl./sek. Podobnie na Minixach z Windowsem.

U żadnego innego dostawcy nie znaleźliśmy narzędzi do badania jakości wyświetlanych treści. Analiza sygnału wychodzącego z portu HDMI nie będzie tu miarodajna, bo te będą one dokładnie takie, jakie wybierzemy w ustawieniach urządzenia. Pozostała więc nam ocena organoleptyczna. Na szczęście obrazy o rozdzielczościach SD, Full HD i 4K różnią się dość istotnie.

CDA to chyba najlepiej działająca usługa na wszystkich naszych urządzeniach. Najwyższa oferowana tam jakość to Full HD (1920 × 1080 px) i ta jakość dostępna była na wszystkich testowanych odtwarzaczach.

HBO Max na odtwarzaczach Zidoo nie działa w ogóle. Aplikację można zainstalować. Można przeglądać zasoby, tytuły filmów itd. Nie można jednak odtworzyć żadnego wideo. Na odtwarzaczach Dune aplikacja działa z najwyższą rozdzielczością Full HD. Na Minixach z Androidem rozdzielczość jest ograniczona do SD i właściwie nie ma dźwięku. Spośród wielu dostępnych ścieżek dźwiękowych, w wielu filmach słyszalnych było zaledwie kilka. Czasem może pomóc rozpoczęcie pobierania filmu, ale nie jest to regułą.

Takich problemów nie ma na odtwarzaczach z Windowsewm.

Amazon Prime Video generalnie działa. Na odtwarzaczach Zidoo oraz Minixach z Androidem w rozdzielczości SD, na Dune i Minixach z Windowsem — Full HD.

Disney +. Aplikacja związana z tą usługą jest bardzo podobna do aplikacji HBO Max. Podobne jest też działanie. Brak odtwarzania filmów na wszystkich urządzeniach Zidoo, dobra współpraca z Dune (nawet 4K – choć ocenialiśmy to po pojawiającej się ikonce), problemy z dźwiękiem na Minixach z Androidem i znacznie lepsza sytuacja w wersjach windowsowych.

Tuner telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC

W naszej ofercie znajduje się kilka miniaturowych odbiorników telewizji naziemnej DVB-T2 HEVC z interfejsem USB. Zauważyliśmy, że współpracują one z urządzeniami z systemem Android oraz Windows. Postanowiliśmy sprawdzić, czy będą współpracować z naszymi odtwarzaczami. Wyniki tego testu okazały się bardzo obiecujące.

Wybraliśmy tuner  Geniatech T230A. Jest on wyposażony we wtyk USB typu A z jednej strony i gniazdo antenowe IEC, umożliwiające podłączenie sygnału ze stałej instalacji antenowej, z drugiej. Taki przewód koncentryczny jest dość gruby i sztywny. W połączeniu z odbiornikiem tworzy sporą dźwignię, która łatwo może wyłamać gniazdo USB w odtwarzaczu. Dlatego zalecamy, aby nie wpinać go w nie bezpośrednio, tylko użyć elastycznego przedłużacza. 

We wszystkich odtwarzaczach z Androidem instalowaliśmy aplikację producenta (Geniatech) PadTV HD. Po instalacji podłączaliśmy odbiornik, który od razu był rozpoznawany przez system i pojawiała się propozycja otwarcia aplikacji. Przy pierwszym jej uruchomieniu pojawia się menu strojenia, gdzie jak w telewizorze przeskanowane zostanie całe pasmo, a znalezione programy zostaną zapisane w pamięci. Później dostępne są takie funkcje, jak lista programów, przewodnik, nagrywarka.

Na wszystkich weryfikowanych urządzeniach z Androidem udało się zainstalować aplikację, wyszukać programy i je oglądać. Niestety na wszystkich urządzeniach Dune obserwowaliśmy duże problemy z płynnością wyświetlania. Obraz jakby uskakiwał. Jest to defekt bardzo widoczny i właściwie dyskwalifikujący urządzenia jako parę. W ustawieniach aplikacji można włączyć lub wyłączyć sprzętowe wspomaganie dekodowania — niczego jednak to nie zmienia, obraz nie jest płynny.

Tego defektu nie zaobserwowaliśmy na urządzeniach Zidoo ani Minix.

Te urządzenia możemy polecić do współpracy z odbiornikiem T230A. Prawidłowo wyświetlały się treści z programów DVB-T2 HEVC w jakości SD i HD. Podczas prezentowanego na zdjęciu meczu mogliśmy wybrać jedną z 4 dostępnych ścieżek dźwiękowych.

W przypadku Minixów odbiornik T230A należy podłączyć do portu USB-C opisanego jako OTG. W naszym przypdku wymagało to zastosowania przewodu USB-C/USB-A i przejściówki.

Odtwarzacze z systemem Windows wymagają aplikacji HiDTV i też działają bezproblemowo.

Gracz z innej ligi

Podczas testów pokusiliśmy się o sprawdzenie urządzenia, które właściwie tu nie pasuje. Podpięliśmy tuner T230A do najtańszego TV Box-a Tanix TX3. Ten zestaw działa! Pasmo zostało zeskanowane, częstotliwości zapisane i treści są prawidłowo wyświetlane.

Podsumowanie

Przeprowadzony przez nas test pokazuje sytuację na dzień 23 czerwca 2022 roku. Nie mamy niestety żadnej gwarancji, że któraś aktualizacja oprogramowania odtwarzacza, aplikacji czy nawet sposobu udostępniania treści przez usługodawców tego nie zmieni. Niemniej jednak wybierając urządzenie, którego głównym zadaniem będzie odtwarzanie plików, można wziąć pod uwagę też inne jego możliwości. 

Z poniższej tabeli wynika, że idealnego urządzenia nie udało się znaleźć. Jako platforma dla usług streamingowych najlepiej poradzi sobie któryś z odtwarzaczy Dune. Do współpracy z odbiornikiem telewizyjnym lepszym wyborem będzie coś z oferty Zidoo lub Minix z systemem Android. Jeśli jesteśmy skłonni oprzeć nasze centrum rozrywki o system Windows, pogodzimy się z brakiem wsparcia dla HDR czy Dolby Vision i będziemy korzystać z serwisów w przeglądarce — dobrym wyborem będą maszyny Minixa z tą platformą.

Tabele porównawcze

Tabela porównawcza odtwarzaczy: [otwórz]