Zidoo i starsze formaty wideo

Zidoo i starsze formaty wideo

Producenci odtwarzaczy multimedialnych starają się wyznaczać nowe trendy, budują swoje urządzenia w oparciu o najnowsze układy graficzne, zapewniające wsparcie dla najnowszych, zapewniających najwyższą jakość obrazu kodeków.

Czasami bywa tak, że nowy układ nie zapewnia kompatybilności wstecz i może się okazać, że najnowszy odtwarzacz nie będzie sobie radził ze starszymi plikami, które nierzadko gromadzone były przez całe lata.

Z taką sytuacją zetknęliśmy się w przypadku urządzeń Zidoo. Formaty takie, jak H.264, DIVX, WMV, RMVB, czy AVI nie są oficjalnie wspierane i rzeczywiście zdarza się, że takie pliki nie są odtwarzane płynnie, a nawet obraz potrafi się zamrozić.

Istnieje bardzo proste rozwiązanie tego rodzaju problemów. Wystarczy alternatywna aplikacja odtwarzacza wideo. To z czym ma problemy oficjalny, natywny player, nie stanowi żadnego wyzwania np. dla odtwarzacza VLC media player. Jest to wszechstronne i przede wszystkim bezpłatne narzędzie, które można zainstalować także na urządzeniu z Androidem.

Można to uczynić pobierając aplikację ze Sklepu Play (jeśli mamy na Zidoo firmware z taką opcją) lub zaopatrzyć się w plik instalacyjny *.apk z innego źródła. My w takich sytuacjach często korzystamy z serwisu  Apkpure lub Aptoide (proszę poszukać w wyszukiwarce)

Sklep Play samoczynnie dobierze nam właściwą wersję oprogramowania, natomiast w przypadku alternatywnych źródeł musimy tego wyboru dokonać sami. Wybieramy wariant armeabi-v7a:

Pobrany plik wystarczy umieścić na nośniku USB, a ten podłączyć do odtwarzacza. Nośnik zostanie wykryty automatycznie.

Po jego otwarciu, klikamy plik nowej aplikacji i potwierdzamy jej instalację.

Teraz możemy otworzyć aplikację VLC media player i cieszyć się naszymi plikami.

Podczas pierwszego uruchomienia powita nas prosty kreator konfiguracji.

A podczas odtwarzania pierwszego pliku otrzymamy jeszcze krótki instruktaż.

VLC media player to bardzo potężne narzędzie. Oprócz prostego oglądania multimediów pozwala także odtwarzać materiały z zewnętrznych źródeł – strumieni sieciowych, tunerów telewizyjnych (także DVB-T2), urządzeń takich jak kamery USB czy IP.