Standard USB-C pojawia się w rosnącej liczbie urządzeń, zarówno konsumenckich jak i profesjonalnych. Nic dziwnego – ujednolicone i uniwersalne złącze pozwala zapomnieć o HDMI, RJ-45, USB itp. … Właśnie, czy na pewno? Okazuje się, że temat jest bardziej skomplikowany i niekiedy trudnym zadaniem jest określenie, czy dane urządzenie obsługuje wymagany sposób przesyłania danych. Coraz częściej spotykamy się z pytaniami dotyczącymi urządzeń z naszej oferty wspierającymi funkcję Alt Mode. W związku z tym przychodzimy na ratunek – w tym artykule znajdziesz esencję najważniejszych informacji o przesyłaniu obrazu przez złącza USB-C.
W 2014 roku wprowadzono na rynek pierwsze urządzenie obsługujące tryb Alt Mode USB-C, nazwany DisplayPort Alt Mode (DP Alt Mode), dzięki współpracy VESA i USB-IF. Poprzez zmiany w wykorzystaniu połączeń USB-C możliwe stało się użycie portu USB-C jako wyjścia wideo DisplayPort, a w niektórych przypadkach nawet połączenie tych dwóch sygnałów, aby uzyskać zarówno transfer danych USB 3.x, jak i transfer obrazu DisplayPort przez ten sam kabel. W wyniku wprowadzenia trybu DisplayPort Alt Mode liczba urządzeń z wyjściem wideo zaczęła rosnąć, a w laptopach DP Alt Mode stał się standardem do obsługi wyjść wideo, w przypadku gdy laptop nie zawiera dedykowanego portu HDMI. Protokół DisplayPort, który wcześniej posiadał unikalne złącze, stał się możliwy do wykorzystania za pośrednictwem złącza USB-C.
Poznaliśmy zarys historyczny, teraz pora na trochę aktualnej wiedzy technicznej. Alt Mode to termin, który często pojawia się wokół urządzeń USB-C. Jest to funkcjonalne rozszerzenie USB-C, które umożliwia złączu USB przenoszenie sygnałów innych niż dane USB. To mniej lub bardziej oficjalna definicja. W uproszczeniu – tryby alternatywne (Alt Mode) są opcjonalnymi możliwościami, które są unikalne dla złącza USB-C lub portu DisplayPort. Dzięki nim możliwe jest przesłanie różnych sygnałów, takich jak DisplayPort i Thunderbolt 3, pojedynczym kablem USB-C. Sprawdzanie czy porty obsługują poszczególne tryby Alt Mode często prowadzi do frustracji, właśnie ze względu na mnogość możliwych do przesłania sygnałów.
Dzięki USB-C możliwe jest przesyłanie na przykład:
Nie oznacza to jednak, że każde urządzenie obsługuje każdy z wymienionych sygnałów. Przeciwnie – nawet złącza w tym samym urządzeniu mogą wspierać różne sygnały
Tryb DisplayPort Alt Mode (DP Alt Mode) umożliwia bezpośrednie podłączenie komputera wyposażonego w port USB-C do wyświetlacza lub monitora. Monitor oczywiście musi posiadać złącze USB-C. Możesz też używać laptopa wyposażonego w USB-C z monitorami, które mają bardziej tradycyjne porty wideo, takie jak VGA, DVI, HDMI i DisplayPort, ale będziesz musiał zastosować adapter wideo USB-C, np. CAC-1586 lub 9AD-USBTYPEC dostępny w naszej ofercie.
Co powinieneś sprawdzić?
Obok portów w laptopach z systemem Windows znajdują się symbole/logo, które wskazują, co można zrobić z danym portem.
W przypadku komputerów Mac obok portu nie ma logo ani symbolu.
Aby sprawdzić czy Twój Mac obsługuje Alt Mode wykonaj następujące czynności:
Model | Obsługiwane roczniki |
iMac Pro | 2017+ |
iMac | 2017+ |
Mac Mini | 2018+ |
MacBook Air | 2018+ |
MacBook Pro | 2016+ |
MacBook | 2015+ |
Wybrane inne urządzenia ze wsparciem DP Alt Mode w tym m.in. telefony, tablety i inne – Lista
Aby w pełni wykorzystać możliwości połączenia konieczne może być zaktualizowanie sterowników i/lub oprogramowania. Dzięki temu uzyskasz najlepszą możliwą rozdzielczość ekranu i prędkość transmisji danych.
W celu rozwiązania ewentualnych problemów z urządzeniem oraz skorzystania z ulepszeń, które nie są dostępne w poprzednich wersjach zalecane są bieżące aktualizacje sterowników i oprogramowania urządzenia.
UWAGA: Procesy aktualizacji i oprogramowania sprzętowego mogą różnić się w zależności od producenta urządzenia i systemu operacyjnego w urządzeniu. Przed wykonaniem aktualizacji zawsze należy zapoznać się z plikami READ-ME i instrukcjami instalacji.
WAŻNE: Przeczytaj instrukcję obsługi swoich urządzeń, aby dowiedzieć się, gdzie i jak znaleźć aktualną wersję systemu/oprogramowania dla swoich urządzeń.
DisplayPort™ wykorzystuje rozszerzenie funkcjonalne Alt Mode interfejsu USB Type-C i ma podobną charakterystykę elektryczną jak USB 3.1, co pozwala na korzystanie ze wspólnych elementów systemu.
Istnieje metoda kompresji obrazu umożliwiająca uzyskanie wyższych rozdzielczości i częstotliwości odświeżania – DSC. DSC w wersji 1.2a obsługuje np. rozdzielczości 4K120 i 8K60 na kartach graficznych takich jak:
Kompatybilnych kart będzie coraz więcej, dlatego warto sprawdzać obsługę kompresji DSC w karcie katalogowej.
Przykładowe urządzenia z obsługą DSC dostępnym w naszej ofercie jest CAC-1586.
Jak widać zrozumienie tematu wymaga trochę wiedzy, a przede wszystkim dokładnego sprawdzenia oznaczeń i kart katalogowych. Mamy nadzieję że nasz artykuł rozwiał twoje wątpliwości na temat DisplayPort Alt Mode. Jeśli jednak wciąż nie masz pewności jakiego urządzenia potrzebujesz, chętnie podejmiemy się analizy twojej instalacji i dobierzemy odpowiednie rozwiązanie. Zadzwoń do nas lub napisz na adres biuro@c4i.com.pl!
Posiadamy również szeroką ofertę okablowania i adapterów DisplayPort i HDMI – pomożemy podłączyć niemal każde źródło obrazu przewodowo lub bezprzewodowo do Twojego monitora lub telewizora!
sprawdź które extendery do przesyłu bezprzewodowego pasują do Twojej instalacji
Sprawdź najnowsze produkty, które zagościły w naszym asortymencie w ostatnim czasie! W naszej ofercie pojawia się coraz więcej profesjonalnych rozwiązań dla sal konferencyjnych – np.
Który grabber wybrać? Pomocą w odpowiedzi na to pytanie będą dwa narzędzia, które dla Was przygotowaliśmy: 1. Tabela porównawcza grabberów, w której zestawiono wiele kluczowych
sprawdź które extendery do przesyłu bezprzewodowego pasują do Twojej instalacji
Szkolenia, spotkania, bezpośrednie i zdalne, biznesowe, podczas eventów i w domowym zaciszu niosą ze sobą często potrzebę wyświetlania różnych treści na urządzeniach pozwalających na wygodne
ZIdoo NEO S to czysty high end audio ESS SABRE 9068 x2 , XMOS XU208 4k video z HDR i DV