ISE 2023 HDBT3.0

HDBASET 3.0 na ISE 2023

HDBASET 3.0 na ISE 2023

HDBT3.0

Jednym z motywów targów ISE 2023 była trzecia odsłona standardu HDBaseT. Przypomnijmy, że chodzi o przesyłanie wideo o wysokiej rozdzielczości poprzez okablowanie używane w sieciach LAN. Rozwiązanie to liczy sobie już kilkanaście lat i można je chyba określić jako wiodące w tej dziedzinie.

Logo najnowszej wersji protokołu HDBT widoczne było na wielu stoiskach. Wersja 3 opublikowana została 3 lata temu i dziś wielu producentów oferuje już extendery, przełączniki, konwertery i okablowanie zgodne z nowym standardem.

HDBT3.0 infoJego najważniejszą cechą jest wszechstronność. Możliwości jest tutaj tyle, że nawet pobieżne przeanalizowanie przygotowanej przez twórców infografiki zajmuje dłuższą chwilę:

  • podstawą jest tutaj oczywiście transmisja nieskompresowanego sygnału wideo HDMI 2.0 4K@60Hz 4:4:4,
  • wsparcie dla HDCP 2.x i 1.x,
  • Dolby Vision,
  • Audio I2S-4 (32 kanały), Dolby Atmos, eARC,
  • prędkość transmisji 16Gbps/2Gbps,
  • Ethernet 1Gb/s,
  • USB 2.0 (webcam, pendrive, dotyk, sterowanie) – także od odbiornika do nadajnika,
  • sterowanie (IR, RS232, CEC, GPIO, PC),
  • Power over HDBT (do 100W),
  • możliwość kaskadowania urządzeń (DAISY-CHAINING),
  • jedno urządzenie konfigurowane jako nadajnik bądź odbiornik,
  • łącze klasy Ea (kat. 6A) do 100m,
  • brak opóźnień (zero latency).

OKABLOWANIE

SCP logo

Firma SCP, z którą współpracujemy od lat zaprezentowała całą gamę przewodów i osprzętu dedykowanego do rozwiązań HDBT3.

SCP-HDBT3.0-01-900

Można tu wymienić instalacyjne przewody kategorii 6A – CAT6A-U/FTP-XX oraz 7A-LSZH-BL-B2.

CAT6A-U/FTP-XX 7A-LSZH-BL-B2
Widok CAT6A-U/FTP-XX 7A-LSZH-BL-B2
Przekrój C6A 7A-LSZH-BL-B2
Średnica żyły 23AWG
Materiał żyły drut miedziany
Średnica 7,3mm ±0,2mm 7,5mm ±0,2mm
Pasmo przenoszenia 500MHz 1000MHz

Pierwszy z nich każda parę zamkniętą ma w oddzielnym ekranie foliowym, drugi – dodatkowo posiada ekranujący oplot, który obejmuje wszystkie pary.

10g-fp-00-sfwCo zrobić z tak grubym przewodem o skomplikowanej konstrukcji? Istnieją oczywiście wtyki RJ45, które można zarobić na takim przewodzie – np. https://c4i.com.pl/produkt/kable-i-konektory/konektory/konektory-wtyki-zlacza-rj45/wtyk-rj45-10gbit-10gb-scp-10g-fp/ i uzyskać wymagane łącze klasy Ea. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie. Wtyk jest dość potężny i w połączeniu z grubym przewodem tworzy pokaźną dźwignię, która łatwo może wyłamać gniazdo w urządzeniu.

Keystona jack SCPZalecamy raczej postąpić zgodnie z praktyką przyjętą w systemach okablowania strukturalnego, gdzie łącze składa się zwykle z części stałej zainstalowanej w strukturze budynku oraz przewodów elastycznych, którymi przyłącza się urządzenia. Część stałą stanowi odcinek przewodu takiego, jak wyżej wymienione (z żyłami w postaci litego drutu), zakończony z obydwu stron gniazdami RJ45. Zwykle są to tzw. moduły keystone np. CAT6A-SH-JACK-WT SCP. Takie gniazda można umieścić w osprzęcie ściennym. Wielu producentów takiego osprzętu oferuje odpowiednie adaptery.
Jeśli wiele połączeń zbiega się w jednym miejscu, np. do przełącznika/matrycy wideo, to kończące je moduły keystone można umieścić w 19-calowym panelu krosowym. Taki panel instaluje się w odpowiedniej szafce, razem z urządzeniami.

SCP patch panel SCP RJ45 plug

Do połączenia urządzeń końcowych z gniazdami keystone jack należy użyć standardowych patchcordów kategorii 6A – np. SCP z serii C6APC-LSZH-xx-BK. Mają one parametry odpowiadające reszcie toru transmisyjnego, a ich żyły są bardziej odporne mechanicznie i elastyczne – mają formę linki miedzianej.

Uwaga: W niektórych sytuacjach, kiedy nie ma możliwości prawidłowego uziemienia jednego z końców łącza ekranowanego, mogą pojawić się problemy z transmisją lub całkowity jej brak. Rozwiązaniem jest przecięcie ekranu na jednym z końców – np. stosując nieekranowane gniazdo keystone jack lub patchcord.

Urządzenia

Extender TPUH 660

 

TPUH 660

TPUH 660 to wszechstronny extender HDBT 3.0 oferujący wsparcie dla wideo 4k@60 4:4:4 na 100-metrowym łączu klasy Ea. Obsługuje sygnały HDR10 i Dolby Vision. Wspiera dwukierunkowe zasilanie PoC, HDCP w wersji 2.2. Zapewnia przesył sygnałów sterujących IR w dwóch kierunkach. Dzięki obsłudze kanału wrotnego audio eARC  stanowi doskonałe rozwiązanie dla rozbudowanych systemów kina domowego. Oto przykładowa zastosowanie TPUH 660 – otwórz schemat.

 

TPUH 650 to również extender HDBT 3.0, ale ukierunkowany na inny obszar zastosowań. On również pozwala na przesył wideo 4k@60 4:4:4 na 100-metrowym łączu klasy Ea oraz wspiera dwukierunkowe zasilanie PoC. Jest to jednak rozwiązanie zaprojektowane dla systemów wideokonferencji. Z tego powodu nadajnik ma wejście USB-C, które obsługuje zarówno strumień wideo z podłączonego laptopa, jak i podobny strumień biegnący z kamery, speakerphona, czy soundbaru podłączonych do odbiornika. Z tego powodu w odbiorniku znajdziemy aż 4 porty USB – 3 w standardzie USB 2.0 i 1 USB-C. Oto przykładowe zastosowanie TPUH 650 – otwórz schemat.

TPUH 650-1

HDCVT

Extender HDP-EHB100V3K

Extender HDP-EHB100V3K

HDP-EHB100V3K to extender bardzo wszechstronny. Zapewnia oczywiście pełne wsparcie dla standardu HDBT3.0, a więc nieskompresowaną transmisję 4K2K@60 4:4:4 na 100-metrowym łączu klasy Ea, PoC, HDCP, EDID i CEC.
Na szczególną uwagę zasługuje kilka trybów i funkcji. Ten zestaw wspiera przesyłanie audio poprzez kanał zwrotny ARC lub eARC. W związku z ty port wyjścia HDMI nadajnika może pełnić dwie funkcje. Jeśli włączymy eARC/ARC będzie to wyjście typu „audio only” dla sygnału biegnące z podłączonego do odbiornika telewizora. Jeśli wyłączymy tę funkcję, wyjście HDMI będzie wyjściem typu „loop out”, na którym otrzymamy sygnał z wejścia HDMI.

EHB100V3K_schema1

Druga ciekawostka to przełącznik trybu pracy USB. Za jego pomocą możemy zdecydować, z której strony extendera podłączamy urządzenia USB, a z której komputer.

EHB100V3K_schema2

Wsparcie dla transmisji sygnałów USB 2.0 umożliwia też wykorzystanie tego zestawu do wideokonferencji. Do odbiornika możemy podłączyć nie tylko wyświetlacz, ale i kamerę – także taką zintegrowaną ze speakerphonem lub soundbarem.

Urządzenie zapewnia też możliwość osadzania w przesyłanym strumieniu dodatkowego sygnału audio, a także ekstrakcję audio ze strumienia wejściowego (embedding/de-embedding audio).

EHB100V3K_schema3

Gomax

Extender EX-57V3K-M

EX-57V3K-M to po prostu extender zgodny z HDBT3.0. Można go określić mianem budżetowego. Zapewnia nieskompresowaną transmisję 4K2K@60 4:4:4 na 100-metrowym łączu klasy Ea. Wspiera PoC, HDCP, EDID, CEC. Zapewnia transmisję USB 2.0 oraz IR w obydwu kierunkach. W przypadku USB ten kierunek można wybrać, przełączając miniaturowy przełącznik. W przypadku nadajników i odbiorników IR – podłączając je do odpowiednich gniazd.

Extender EX-57V3K-M Extender EX-57V3K-M

EX-57V3K

EX-57V3K to urządzenie, które także jest extenderem HDBT3.0, ale znacznie lepiej wyposażonym od powyższego. W tym przypadku jest to transceiver, co oznacza, że takie samo urządzenie pełni funkcje zarówno nadajnika, jak i odbiornika.

EX-57V3K

Za konfigurację odpowiada tutaj mikroprzełącznik z 6 pinami. Za jego pomocą możemy wybrać kierunek przesyłania sygnałów USB, konfigurację wyjść cyfrowych audio (S/PDIF) i funkcji ARC, która naturalnie jest tutaj wspierana, a także tryb działania urządzenia (nadajnik/odbiornik) oraz funkcję gniazda USB (tryb normalnej pracy i aktualizacja oprogramowania).

 

Kramer - logo

EXT3-C-XR-T

Kramer EXT3-C-XR-T

Extender transmiter EXT3-C-XR-T firmy Kramer to nowe, wydajne urządzenie ze standardem HDBaseT 3.0, które oprócz standardowej funkcji transmisji nieskompresowanego sygnału HDMI 4K, przesyła też dwukierunkowo dane USB, Ethernet, RS-232 i sygnały podczerwieni na odległość do 100 m po skrętce z zasilaniem PoE. Podobnie jak wyżej konfigurację urządzenia zapewnia 6-pinowy przełącznik.

Jedną z ciekawych funkcji jest port USB-C o mocy do 60 W (wsparcie PowerDelivery 3.0/2.0) z funkcją DP Alt Mode (do przesyłu sygnału audio-video), a także zapewnia połączenia Ethernet i USB 2.0.

Schemat połączenia transmitera EXT3-C-XR-T z odbiornikiem EXT3-POE-XR-R:

Schemat połączenia - Kramer EXT3-C-XR-T oraz EXT3-POE-XR-R