Wideokonferencje – jak to zrobić BEZPRZEWODOWO?

Wideokonferencje – jak to zrobić BEZPRZEWODOWO?

System wideokonferencji wymaga zwykle połączenia ze sobą kilku urządzeń – komputera z odpowiednią aplikacją, kamery, mikrofonu lub speakerphona oraz monitora. Część tych urządzeń zwykle znajduje się w pewnej odległości od pozostałych. Na przykład komputer może znajdować się na stole, a kamera z wbudowanym mikrofonem i monitor na ścianie. Jeśli tylko jest to możliwe, zalecamy aby takie połączenia wykonać przewodowo. Kilka propozycji opisaliśmy w artykule Wideokonferencje – jak to zrobić?

Jeśli jednak nie ma możliwości poprowadzenia przewodu, mamy propozycję rozwiązania bezprzewodowego.  Schemat takiego rozwiązania przedstawia poniższy rysunek.

QuattroPod Mini T03

Kluczowym elementem jest tutaj para urządzeń QuattroPod – nadajnik T03 oraz odbiornik R01. Nadajnik T03 należy podłączyć do komputera (laptopa) za pomocą przewodów HDMI oraz USB. Do odbiornika R01 również należy podłączyć 2 przewody – HDMI z telewizora i USB z kamery.

Teraz na laptopie wystarczy uruchomić dowolną aplikację do wideokonferencji – MS Teams, Skype, Zoom itp. Treści, które mają być prezentowane lokalnie, w sali, jak i uczestnikom zdalnym – obraz i dźwięk – będą przesyłane z komputera do telewizora. Równocześnie obraz z kamery i dźwięk rejestrowany przez wbudowany w nią mikrofon przesyłane są w drugą stronę – do komputera, a stamtąd do uczestników zdalnych. Kamera wykrywana jest przez system operacyjny komputera tak, jakby była podłączona do niego bezpośrednio.

MZC-F22U v5Jako kamerę do tego zestawu polecamy MZC-F22U v5 – kamerę iSmart USB 4K EPTZ z funkcją autoframingu i wbudowanym mikrofonem. Potrafi ona w sposób automatyczny zidentyfikować twarze uczestników spotkania i tak wykadrować obraz, aby pokazać osobę, która aktualnie się wypowiada. Nie gubi zidentyfikowanych osób nawet gdy odwrócą głowy w inną stronę, potrafi odróżnić żywe osoby od portretów, a jej działania nie zakłócają obiekty poruszające się przed obiektywem. Wyposażona została w czułe mikrofony, które są w stanie prawidłowo rejestrować dźwięk z odległości do 5 metrów.

Odbiornik R01 wykorzystywany jest w wielu zestawach QuattroPod, z różnymi nadajnikami. W podstawowej konfiguracji, podczas wideokonferencji należy użyć tylko jednego nadajnika – T03. Z odbiornikiem R01 można oczywiście  sparować więcej urządzeń i podłączyć więcej komputerów. Trzeba tylko pamiętać, że aby treści, które inne osoby prezentują na wspólnym monitorze, były dostępne także dla uczestników zdalnych, to każdy z tych komputerów powinien również uczestniczyć w wideokonferencji. W ten sposób każda z osób znajdujących się w sali może prezentować swoje treści – na wspólnym monitorze poprzez system QuattroPod i w wideokonferencji, jako jej uczestnik, jednocześnie będąc widoczną i słyszalną dla uczestników zdalnych poprzez kamerę i mikrofon podłączony do komputera z nadajnikiem QuattroPod T03.

Więcej o całym systemie QuattroPod w artykule Profesjonalne bezprzewodowe systemy przesyłania obrazu.

Uwaga:

  • Bezprzewodowa transmisja wideo to zawsze rozwiązanie bardzo wymagające technicznie. Mimo wszystkich zaimplementowanych zabezpieczeń może się zdarzyć, że pojawią się jakieś zaburzenia obrazu, delikatny brak płynności itp. – szczególnie w przypadku bardzo dynamicznych scen. Może być to spowodowane charakterystyką środowiska, w którym urządzenie pracuje, znajdującymi się tam zakłóceniami, innymi sygnałami, materiałami z których wykonane są ściany i inne elementy otoczenia.