C4i

Previous
Next

Nowości

Jak streamować na YT czy FB? Jak zacząć streamowanie i czego potrzebujemy?
Jak streamować na YT czy FB? Jak zacząć streamowanie i czego potrzebujemy?
Z każdym rokiem słowo „streaming” zyskuje na popularności. Streamować (strumieniować), czyli transmitować wideo w czasie rzeczywistym, może już dziś każdy. Wystarczy komputer z kamerą internetową lub telefon albo tablet. Przepustowości standardowych łączy internetowych też nie stoi już na przeszkodzie, dzięki czemu transmisję strumieniową prowadzić można nawet z wykorzystaniem internetu mobilnego.

Co więcej, dostępność darmowych programów czy serwisów obsługujących live streaming jest bardzo szeroka.

Przesyłać strumieniowo możemy praktycznie wszystko, zarówno rozgrywki gamingowe, jak i relacje z ciekawych wydarzeń. Możemy prowadzić vlogi z recenzjami i opiniami. Dostęp do usług jest prosty i przystępny. Jednak wykorzystując streaming w celach hobbystycznych lub zawodowych, prędzej czy później wzrosną oczekiwania względem publikowanych materiałów. Będziemy chcieli używać lepszych kamer i aparatów, streamować obraz w wyższej rozdzielczości lub prowadzić relacje na żywo z terenu. Obecnie rosną potrzeby związane z pracą zdalną i komunikacją na odległość i proponowane niżej urządzenia idealnie nadają się do tego celu.

Dlatego coraz większą popularnością cieszą się grabbery przechwytujące sygnały wideo.

Urządzenia tego typu podłączamy do komputera lub nawet telefonu po złączu USB, i uzyskujemy możliwość przechwycenia oraz przesłania do odbiorców obrazu z niemal każdej kamery lub aparatu. Wszystko z wykorzystaniem darmowego oprogramowania OBS i ogólnodostępnych, również darmowych serwisów streamingowych. Jeden z największych w Polsce dystrybutorów urządzeń do przechwytywania wideo i streamowania w sieci zarówno w celach hobbystycznych, jak i profesjonalnych, firma C4i właśnie rozszerzyła swoją ofertę o nowe modele zaawansowanych grabberów.

Dlaczego potrzebny mi grabber do przechwytywania obrazu z kamery?

Odpowiedź jest prosta − komputery przeważnie nie mają wejścia HDMI, a kamery nie przesyłają obrazu poprzez USB poza dedykowanymi modelami np. internetowymi. Tak więc grabber „HDMI to USB” może okazać się niezbędny, aby przechwycić obraz z kamery konsumenckiej lub profesjonalnej, z lustrzanki, z kamery z drona, czy jakiegokolwiek źródła wideo ze wyjściem HDMI. Najbardziej zaawansowane urządzenia przechwytujące działają w standardzie USB 3.0 i pozwalają na przechwycenie sygnału RAW, bez kompresji. Urządzenia takie − poza przeniesieniem sygnału HDMI z kamery na USB do komputera − mogą odciążyć pracę sprzętu wideo. Posiadając kamerę, która nagrywa obraz 4K, za pomocą grabbera możliwa jest kompresja sygnału do np. 1080p. Wstępnie przygotowany w ten sposób sygnał zostanie przekazany do komputera, laptopa czy nawet telefonu z systemem Android.

Wykorzystanie zewnętrznego grabbera jako karty przechwytującej jest dobrym rozwiązaniem dla youtubera, vlogera czy gracza.

Z takim zestawem będzie w stanie streamować wideo na najpopularniejsze serwisy, od Youtube’a, po Facebooka, Twitcha oraz inne. Wykorzystanie streamingu widzimy jednak również w zastosowaniach przemysłowych. Wielokrotnie pojawia się konieczność wysłania transmisji z rady czy zebrania w firmie, z konferencji lub szkolenia, lub zawsze wtedy, gdy chcemy poszerzyć grono odbiorców przekazu na żywo. Obecnie również wszystkie samorządy zobligowane są do transmisji obrad na żywo, a wykorzystanie w instalacji grabberów HDMI to USB znacznie ułatwi realizację tego zadania i spełnienie warunków ustawy. Jednak zastosowań streamingu może być znacznie więcej − od obsługi dronów przez filmowców, fotografów czy służby, po obserwację lasów przed nadleśnictwa – wszędzie tam gdzie chcemy przesłać obraz przez internet do wielu odbiorców na żywo z możliwością jednoczesnego przechwycenia.

Oddzielnym zagadnieniem jest streaming w grach komputerowych.

Gdy mówimy o profesjonalnym streamingu na myśl przychodzi nam połączenie ze sobą dwóch komputerów w jeden układ, tak aby jedna jednostka odpowiadała za obsługę gry w wysokich parametrach, a druga służyła do zarządzania streamingiem. Wykorzystując modele grabberów HDR UH60P lub HDR U3 będzie można przechwycić obraz z komputera do grania na komputer do streamingu. Dzięki temu nie stracimy przyjemności z gry w rozdzielczości 4K i nie obciążymy dodatkowo procesora, a zarazem będziemy strumieniować sygnał do sieci w wysokiej rozdzielczości i zapisywać wszystko na dysk wewnętrzny.

Czym się kierować w wyborze grabbera?

Najważniejszym pytaniem jest rozdzielczość wejściowa i rodzaj źródła, z którego chcemy przechwytywać obraz (kamery, aparatu czy odtwarzacza wideo), rozdzielczość strumienia wideo, jaki chcemy uzyskać oraz za pomocą jakiego urządzenia obraz będzie przechwytywany (komputer PC, laptop czy telefon z Androidem). Obecnie każde urządzenia wspiera na wejściu sygnały do Full HD 1080p w 60Hz. Bardziej zaawansowane modele pozwolą obsłużyć na wejściu sygnały do 4K @ 60Hz, choć maksymalna rozdzielczość przechwytywania będzie wynosiła 1080p@60Hz. Przechwytywanie 4k jest obecnie domeną profesjonalnych i zaawansowanych urządzeń dedykowanych do pracy w studiach produkcyjnych.

Przykładem przystępnego cenowo i dostępnego w sklepie C4i grabbera obsługującego na wejściu sygnał 4k i na wyjściu maks. Full HD, jest model HDR UH60P.

To zewnętrzne urządzenie podłączane do portu USB 3.0, które przechwytuje sygnał RAW bez kompresji, za którą następnie odpowiada program przechwytujący wideo (w nim definiujemy oczekiwane parametry dotyczące strumienia i kompresji). Grabber HDR UH60P jest automatycznie wykrywany w systemach Windows, Mac OS i Linux jako zewnętrzna karta przechwytująca. Ponadto, urządzenie posiada wyjście podglądowe HDMI Loop i pozwala na dodanie do przechwytywanego sygnału dodatkowej ścieżki audio (wejście 3,5mm) oraz wyodrębnienie audio z wejściowego strumienia HDMI. Budżetowym odpowiednikiem HDR UH6_0P jest model HDR UH6_0, który posiada jedynie złącze USB 3.0, wejście HDMI i wspiera na wejściu sygnały do 1080p 60Hz. Adekwatnymi modelami do ww. urządzeń są grabbery firmy Gomax − GMX CAP-502MJZ i CAP-502MJ, jednak one umożliwiają pracę tylko z sygnałami niezabezpieczonymi.

Aternatywą jest rodzina urządzeń U3 i U1m. Obsługują na wejściu obraz do 4K@30Hz i pozwalają nagrywać sygnał FHD.

Ich cechą charakterystyczną jest wsparcie sprzętowej kompresji do MJPEG. Urządzenia działają z dostarczonym przez producenta oprogramowaniem, w którym możemy regulować parametru przechwytywanego obrazu. Model U3 posiada dodatkowo wyjście HDMI Loop oraz wejście i wyjście audio. Zaletą modeli U3 i U1m jest unikatowa możliwości podłączenia do telefonu lub tabletu z systemem Android i wykorzystanie go zamiast komputera PC. HDR U3 został wyposażony w złącze USB typu C, jednak możliwości podłączenia jest więcej dzięki adapterom dołączonym przez producenta do zestawu. Uwagę zwraca także model HDR U5, który jako jedyny grabber na rynku posiada wbudowaną baterię litowo-jonową i pozwala na w pełni mobilną pracę przy przechwytywaniu wideo.

Grabbery w postaci kart komputerowych dobrze znanej w świecie wideo firmy BlackMagic Design: Intensity Pro 4k czy DeckLink Mini Recorder 4k

potrafią przechwycić sygnał 3840×2160 w 30 klatkach i w 12 bitowej przestrzeni kolorów RGB 4:4:4 z deep kolor i HDR, a także nagrać go lub przesłać dalej w formacie stratnym lub bezstratnym wraz z sygnałem audio. W ich przypadku konieczny jest jednak szybki port PCI Express − lub w przypadku grabberów zewnętrznych, jak Ultra Studio Mini recorder − port Thunderbolt. Urządzenia BlackMagicDesign są kompatybilne z większością profesjonalnego oprogramowania do edycji i obróbki obrazu m.in. firmy Adobe. BlackMagicDesign wraz ze sterownikami dostarcza również uniwersalne oprogramowanie Media Express do przechwytywania wideo i współpracuje z komputerami pracującymi pod kontrolą Windows, MacOs i Linux. Prezentacja przykładowej instalacji do streamowania w oparciu grabber HDR UH6_0P. Obraz przechwytywany jest z kamery z wyjściem mini HDMI. Urządzenie umożliwia podgląd na monitorze HDMI. Prosta konfiguracja w OBS i w kilka minut możemy strumieniować nasze wideo na YouTube, Facebook czy Twitch.
Ofertę grabberów w firmie C4i uzupełniają urządzenia typowo konsumenckie, które znajdą też zastosowaniu w mniej wymagających instalacjach. Obok wsparcia streamingu pozwolą również na przechwytywanie wideo niezależnie od komputera PC – są to modele HDR TBOX Mini Plus, czy HDR TBox Deluxe E lub HDR TBox Deluxe, które pracują również z sygnałami wejściowymi kompozyt i komponent.

Napisz jaki streaming chcesz uruchomić -Zapraszamy!

Facebook Facebook Twitter Youtube
Relacja C4i z targów ISE 2020
Relacja C4i z targów ISE 2020

Z przyjemnością prezentujemy Państwu istotne nowości wystawione na targach ISE w lutym 2020 w Amsterdamie. Jest to wybiórcza oferta najciekawszych rozwiązań polecanych przez C4i. Skorzystanie z większości poniższych urządzeń dostępnych wyłączenie w naszej ofercie i zapewni integratorom i resellerom przewagę konkurencyjną, wyższe marże i możliwość zaoferowania klientom nowych poszukiwanych funkcjonalności instalacji AV.

Na większość wymienionych niżej urządzeń gwarantujemy ceny dealerskie i projektowe partnerom handlowym. Jeśli chcesz rozpocząć współpracę – napisz do nas!


HDCVT Technology to czołowy, chiński producent rozwiązań AV, w tym konwerterów, rozdzielaczy, przełączników, matryc i extenderów. Z HDCVT współpracujemy z sukcesami już od niemal dekady i z każdym rokiem producent rozwija swoją ofertę o coraz bardziej zaawansowane rozwiązania Pro AV.

HDCVT Technology posiada w swym portfolio zarówno popularne budżetowe rozwiązania do prostych instalacji, jaki i produkty do wymagających projektów przemysłowych. Producent konsekwentnie rozwija swój dział projektowy by sprostać rosnącym wymaganiom rynku. HDCVT jest również członkiem platformy zrzeszającej czołowych producentów oferujących rozwiązania  video over IP, zrzeszonych w SDVoE alliance http://www.sdvoe.org.

Obecnie HDCVT to jedne z najpopularniejszych rozwiązań w naszej ofercie. Wszystkie urządzenia dostępne z magazynu można znaleźć tutaj. Przy okazji targów ISE producent miał przyjemność zaprezentować kilka nowych rozwiązań dostępnych w swojej ofercie.

HDC-EHB150CG – 4K na 120m

Nowość w ofercie HDCVT  jest extender HDBaseT oferujący przesyłanie sygnałów 4K2K 60Hz 4:4:4 nawet na 120m po kablu Cat5e/Cat6 a sygnału 1080p 60Hz nawet na 150m.

Dotychczasowe generacje extenderów HDBaseT oferowały przedłużenie sygnałów HDMI 4K@60 na maksymalną długość 70m. HDC-EHB150CG wspiera HDR i DolbyVision, 2-kierunkowe przesyłanie IR oraz obsługę dźwięku wielokanałowego czy sterowanie przez port szeregowy. Nadajnik posiada ponadto wyjście HDMI loop dla podglądu.

Pozostałe extendery po skrętce w ofercie C4i

Inny ciekawym produktem jest nowy skaler HDMI 4K@60 góra/dół – HDV-BS11A,

oferujący pource=newza zmianą rozdzielczości również zmianę klatkażu. Będzie to z pewnością niezastąpione urządzenie rozwiązujące ogromną większość braków kompatybilności np. telewizora rozdzielczości natywnej 4K 30Hz z najnowszymi źródłami 4K. Skaler wspiera w pełni HDMI 2.0 18Gb i posiada szeroki zakres obsługiwanych rozdzielczości. Posiada również wbudowany deembedder audio i pozwala z HDMI uzyskać zarówno sygnał audio cyfrowy (Toslink), jak i analogowy (3,5mm). Sterowanie jest możliwe z panelu lub z portu RS232.

Pozostałe skalery w ofercie C4i.


HDV-MB03 HDMI 18Gbps Audio Embedder with HDCP 2.2

Nowy embedder audio – HDV-MB03

W celu wyodrębnienia sygnału audio z HDMI można wykorzystać jeden z wielu oferowanych przez HDCVT deembedderów. Problematyczne jednak jak dotąd było dodanie audio do sygnału HDMI – taką funkcjonalność oferuje embedder HDV-MB03. Kompatybilny z sygnałami HDMI 2.0 18Gb i HDCP 2.2. pozwala dodać (zembedować) audio do sygnału HDMI ze źródła cyfrowego (Toslink) lub analogowe (wejście liniowe). Już dostępny!

Pozostałe konwertery audio, w tym deembeddery audio.

Pełna oferta urządzeń HDCVT dostępnych w C4i https://c4i.com.pl/HDCVT

EZCast to producent zaawansowanych urządzeń do bezprzewodowego przesyłania wideo i audio z komputerów i urządzeń mobilnych na ekran telewizora lub projektora. Znajduje zastosowanie zarówno w instalacjach biznesowych, głównie w salach edukacyjnych, jak i świetnie sprawdza się w celach edukacyjnych.

Wybrane modele z powodzeniem zaś pozwolą rozbudować nasze domowe centrum multimedialne. Flagowym modelem producenta jest system prezentacji bezprzewodowej Quattro Pod, który w ubiegłym roku zdobył wyróżnienie Best Choice Award na renomowanych targach Computex 2019.

Jedną z nowości zaprezentowanych na tegorocznych targach ISE jest pierwszy odbiornik 4K 60Hz – EzCast Ultra.

Dedykowany m.in. do instalacji zarówno konsumenckich jak i profesjonalnych, został zaprojektowany do odbioru wysokiej jakości materiałów wideo 4K z HDR przesyłanych z urządzeń mobilnych lub komputera na ekrany 4K 60Hz z minimalnym opóźnieniem. EZCast Ultra wspiera urządzenia Android, iOS, macOS, Windows i ChromeOS. Pozwala też na natywne przesyłanie obrazu z wykorzystaniem protokołu Miracast, DLNA, AirPlay czy Google Cast.

EZCast Pro II to model dedykowany głównie do rozwiązań biznesowych i jest następcą oferowanego wcześniej EZCast Pro I (D01).

Pozwala na wyświetlanie sygnałów 4K 30Hz.  Innowacją jest obsługa sieci 5G oraz wyświetlania materiałów z jednego źródła, w tym samym momencie na kilku odbiornikach z podłączonym EZCast Pro II.

EZCast Pro Box II to alternatywa dla mniejszych sal konferencyjnych,

gdzie budżet nie pozwala na wykorzystanie flagowego Quattro Pod’a. Odbiornik funkcjonalnościami przypomina EZCast Pro II, jednak obok WiFi 5Ghz posiada on dodatkowo złącze RJ 45 LAN co pozwala na stabilniejszą pracę.


EZCast wypuścił również nowy nadajnik do systemu Quattro Pod

Quatrro Pod USB (U01) do przesyłania video z urządzeń USB, głównie mobilnych wyposażonych w złącze USB-C lub USB typ A.

Nowy nadajnik posiada wyłącznie USB i wspiera większość źródeł zaopatrzonych w to złącze. Nie wymaga prowadzenia dodatkowych kabli w tym HDMI czy Display Port. Co ciekawe, nadajniki można dowolnie mieszać w instalacjach z tym samym odbiornikiem. Zależnie od wymogów inwestora można wykorzystać:

  1. Standardowe odbiorniki T01 – 4K 30Hz z HDMI/Display Port i USB do zasilania
  2. Zaprezentowany przed rokiem na ISE – T02 z baterią. Wspiera 1080p 60Hz z HDMI. Port USB do zasilania/ładowania
  3. Nowy U01 – 1080p 60Hz z USB. Brak konieczności podłączania innych kabli

Więcej o Quattro Pod

Jest to bezprzewodowy system prezentacyjny 4K, idealny jeśli szukasz tańszego zamiennika Barco Clickshare lub podobnych rozwiązań jak Benq, Polycom, ale z rozdzielczością do 4K 30Hz i mniejszą kompresją Quattro Pod jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie… dedykowane rozwiązanie do biura. Możliwe kombinacje zestawów dowolnej ilości nadajników i 1 odbiornika . 

Znakomity bezprzewodowy system prezentacyjny HDMI dla zastosowań korporacyjnych.

Skontaktuj się z nami! – wypożyczymy lub umówimy się na prezentację i szkolenie w dogodnym dla Ciebie terminie.

Skontaktuj się z nami! – wypożyczymy lub umówimy się na prezentację i szkolenie w dogodnym dla Ciebie terminie.

Pełna oferta urządzeń EZCast dostępnych w C4i https://c4i.com.pl/EZCAST

Structured Cable Products to amerykańska firma zajmująca się produkcją wysokiej jakości okablowania strukturalnego.

SCP było jednym z pierwszych producentów okablowania HDMI, którego kable spełniły najwyższe wymogi przesyłania sygnałów 4K Ultra HD i otrzymały prestiżowy certyfikat Premium. Do dzisiaj kable SCP z serii 990UHD, 991UHD i 990UHDV są jednymi z najpopularniejszych w ofercie amerykańskiego producenta.

Mimo, że technologia 4K na stałe nie wyparła jeszcze FullHD z rynku, to coraz większa ilość producentów prezentuje pierwsze serie urządzeń opartych na rozdzielczości 8K.

SCP nie pozostaje w tyle i zaprezentowało na ISE nową serie kabli HDMI 8K – 992UHS,

które w II kwartale tego roku mają otrzymać certyfikat jakości od organizacji HDMI

  • Kable oferują przesył 8K 60Hz 4:4:4 (4320p) lub 4K 120Hz 4:4:4 (2160p)
  • Obsługa przepustowości do 48Gbps
  • Zgodność z HDMI 2.1
  • Obsługa dynamicznego HDR i eARC
  • Długość do 3m

Do końca II kwartału zapowiedziany certyfikat Premium. Analogicznie do kabli Premium HDMI, nowa seria 8K też oznaczona będzie stosownym QR kodem potwierdzającym autentyczność i wysokie parametry pracy.

Nowością w ofercie SCP będą również kable DisplayPort 8K.

Seria DP14 oferuje kable DisplayPort 1.4 (do max. 3m) i kable Display Port 1.2 (do 7m). Kable DP1.4 zgodne z VESA oferują:

  • Przesył 8K 60Hz 4:4:4 (4320p) lub 4K 120Hz 4:4:4 (2160p)
  • Obsługę przepustowości do 32.4 Gbps

HBR3, 32 ścieżki audio i HDR