C4i

Previous
Next

Nowości

Jaki odtwarzacz sieciowy plików 4K UHD HDR wybrać? (2019)
Jaki odtwarzacz sieciowy plików 4K UHD HDR wybrać? (2019)

Jaki odtwarzacz 4K UHD HDR wybrać do telewizora czy projektora 4K – poradnik

Eksperci z C4i, zajmujący się m.in. dystrybucją czołowych marek odtwarzaczy sieciowych plików 4K UHD z HDR w Polsce, podkreślają, że urządzenia tego typu − poza możliwością dekodowania wideo w wysokiej rozdzielczości i obsługą niemal wszystkich formatów plików − muszą być wyposażone w złącze HDMI 2.0. To podstawa, która umożliwi bezproblemową współpracę odtwarzacza z telewizorami, projektorami czy amplitunerami [email protected] Za dekodowanie obrazu muszą odpowiadać niezwykle wydajne procesory wsparte dopracowanym oprogramowaniem producenta czyli RTD1296 (firma Zidoo) albo HiSilicon Hi3798CV200 (HiMedia, Egreat). Odtwarzacz musi wspierać szeroką rozpiętość tonalną, czy najpopularniejsze formaty HDR i HDR10 oraz BT.2020, standard kolorów będący częścią specyfikacji 4K. Żeby sprostać mnogości dostępnych formatów kodowania wideo powinien obsługiwać sprzętowe odtwarzanie 4K 60Hz w H.265 10bit i H.264, aby płynnie odtwarzać niemal każdy plik, niezależnie od kontenera, kodowania czy formatu, w jakości obrazu nie odbiegającej od źródła Blu-Ray, tj. obfitym w detale i przy bogatej palecie kolorów.

Współczesny odtwarzacz powinien współpracować z plikami o różnym klatkażu i wspierać automatyczne przełączanie i tzw. konwersję pull down filmów 23,976, 59,94, 25, 30, 50 i 60 klatkach (brak tej funkcji objawia się zacinaniem i szarpaniem filmu oraz rozsynchronizowaniem dźwięku oraz obrazu). Pożądaną funkcją jest też pełna obsługa graficznego menu nawigacji przy odtwarzaniu kopii obrazów i struktury plików 4K UHD i BD Blu-ray, 3D BD ISO czy DVD. Dzięki niej możemy odtwarzać pliki tak samo, jak na fizycznym odtwarzaczu blu-ray, z dostępem do wszystkich dodatków, wywiadów, alternatywnych zakończeń czy ścieżek audio lub napisów. Dobry odtwarzacz posiada też  wbudowaną możliwość pobierania napisów do filmów z sieci, w tym również w języku polskim.

Pliki z filmami 4K UHD Blu-Ray wymagają wysokiej przepustowości w sieci, kilkukrotnie wyższej niż popularne pliki Full HD w kontenerze mkv. Co więcej, mogą zajmować nawet do 100GB przestrzeni dyskowej. Dlatego warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się odtwarzaczom z wbudowanymi kieszeniami na dysk twardy HDD. Większość modeli bez problemu zapewni współpracę z dyskami HDD o pojemności minimum 8TB, co umożliwi budowę pokaźnej biblioteki filmów czy muzyki. Każdy z dobrych odtwarzaczy wyposażony będzie także w inteligentne chłodzenie aktywne (z wentylatorem), co zagwarantuje bezpieczną i niezawodną pracę dysku wewnątrz urządzenia. Szum generowany przez wentylator jest trudny do usłyszenia, a ponadto, a wybrane urządzenia oferują możliwość wyłączenia wentylatora, jeśli zapewnimy wystarczające chłodzenie np. odtwarzacz pracuje w szafie rack, zaś odprowadzanie ciepła realizowane jest w inny sposób.

Zidoo-uhd2000-marketing-10

Topowe modele odtwarzaczy plików 4K wspierają pełne pass-through dźwięku wielokanałowego w najwyższych formatach DTS i Dolby włącznie. W razie potrzeby oferują sprzętowe dekodowanie w dół (downmix) do formatów wspieranych przez amplituner lub do stereo. Mogą posiadać też dodatkowe wyjście HDMI jedynie z sygnałem audio do połączenia z amplitunerem. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególne w starszego typu amplitunerach nie obsługujących sygnałów [email protected], ale zgodnych z najnowszymi kodekami dźwięku wielokanałowego, jak Dolby Atmos czy DTS:X. Amplituner taki nie przyjmuje sygnału [email protected], stąd sygnał oryginalny 4K podawany jest z odtwarzacza bezpośrednio na telewizor czy projektor 4K, a sygnał audio − poprzez złącze HDMI audio − do amplitunera. Dzięki temu uzyskujemy dźwięk wielokanałowy w naszym kinie domowym. Ponadto, współczesny odtwarzacz sieciowy musi wspierać nie tylko odtwarzanie plików wideo, ale i plików audio. Czołowe playery oferują odtwarzanie audio high resolution 24 bity w 192 KHz lub DSD odtwarzanym natywnie na wyjściach HDMI, optycznym i koaksjalnym lub USB w połączeniu z konwerterem DAC USB/Analog. Co więcej, wybrane modele oferują wbudowane przetworniki DAC wysokiej klasy, z układem XMOS oraz wyposażone są w złącze XLR, tak jak Zidoo UHD 2000 (z układem XMOS i dedykowanym zasilaczem toroidalnym) i Zidoo X20 Pro (bez XMOS). Oba odtwarzacze posiadają wbudowany DAC na ESS SABRE 9038, który oferuje ultra niski poziom szumów i zniekształceń harmonicznych. Pozwala uzyskać na wyjściach RCA i XLR jakość dźwięku na poziomie zaawansowanych, dedykowanych przetworników audio DAC i jest bezpośrednią alternatywą dla znacznie droższych, dedykowanych odtwarzaczy. Podłączone do końcówki mocy lub amplitunera pozwolą się cieszyć audio w bardzo wysokiej jakości. Najlepiej tutaj prezentuje się najnowszy Zidoo UHD 2000, który pozwoli uzyskać natywnie DSD 512 i 32bit PCM 768kHz.

Zidoo-uhd2000-marketing-9

Oba flagowe modele firmy Zidoo pokazują kierunek, w jakim będzie rozwijał się segment odtwarzaczy multimedialnych. Zapewnią funkcjonalność odtwarzania wideo z dźwiękiem wielokanałowym, jak i audio stereo w wysokiej rozdzielczości. Zidoo, jako jedyny producent odtwarzaczy z systemem Android, przełamał ograniczenie możliwości systemu i pozwala na wyjściu SPDIF uzyskać audio hi-res przy częstotliwości próbkowania 192kHz, gdzie pozostali producenci jak HiMedia i Egreat oferują max. 44kHz. Odtwarzacze Zidoo pozwolą też na natywną obsługę formatów SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV i innych bezstratnych formatów audio, w tym ścieżki CUE.

Zidoo-audio

Dla użytkowników, którzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii odtwarzania muzyki, bardziej atrakcyjne będą mniej zaawansowane modele Zidoo, które posiadają sekcję audio zintegrowaną w płycie głównej, a nie realizowaną za pośrednictwem dedykowanego chipu. To m. in. Zidoo X20, flagowy X20 Pro i UHD2000 z dwiema kieszeniami na dyski twarde 3,5” lub modele Zidoo Z1000 i Z10 z i z pojedynczymi kieszeniami HDD. Rozwiązaniem budżetowym ze świetnym stosunkiem jakości do ceny będzie najniższy model Zidoo z obecnej generacji – Zidoo Z9s, nie posiadający kieszeni HDD, jednak nie ustępujący w żaden sposób wyższym modelem pod kątem odtwarzania wideo czy audio z podpiętego nośnika na porcie USB albo udziału sieciowego .

Wszystkie odtwarzacze Zidoo oferują sterowanie poprzez intuicyjny interfejs graficzny producenta w języku polskim. Oprogramowanie jest niezwykle dopracowane, z najlepszym na rynku interfejsem do zarządzania plikami lokalnymi i sieciowymi oraz aplikacją Poster Wall, pozwalająca na zintegrowanie wszystkich dysków sieciowych oraz lokalnych z plikami wideo w jedną, wygodną bibliotekę plików z możliwością automatycznego skanowania źródeł, pobierania okładek filmów i seriali razem z opisami, wygodnym przeglądaniem, filtrowaniem, kategoryzowaniem czy sortowaniem materiałów. Sam interfejs aplikacji jest konfigurowalny, więc użytkownik może go dostosować do swoich potrzeb. Alternatywnie do aplikacji Poster Wall producent dostarcza oprogramowanie KODI w wersji przystosowanej do sprzętowego dekodowania wideo i audio.

Za zarządzanie i odtwarzanie plików audio odpowiada bardzo rozbudowana aplikacja Music Player, którą znajdziemy we wszystkich modelach Zidoo. Pozwala na wyświetlanie informacji o okładce albumu, utworze czy informacji o autorze. Interfejs aplikacji wspiera ponadto sortowanie według albumu, wykonawcy, gatunku. Obsługuje dodawanie list utworów, pobieranie tekstów piosenek i wiele innych przydatnych funkcjonalności.

Zidoo-uhd2000-marketing-7

Cechą unikalną odtwarzaczy Zidoo jest dodatkowe wejście HDMI, pozwalające na podłączenie dodatkowego źródła HDMI z funkcją przechwytywania i wyświetlania obrazu na całym ekranie lub jako obraz w obrazie PIP, a także streamowanie w sieci albo przechwytywanie obrazu na dysk. Rozwiązanie takie sprawdza się do podłączenia np. Chromecasta i rozbudowania funkcji VOD urządzenia. Kolejną, niespotykaną u innych producentów funkcją jest drugi, pracujący równolegle do Androida system OpenWRT z funkcją NAS i klientami transmission (Aria 2). Oprogramowanie ponadto w bardzo wygodny sposób pozwala na zarządzanie podłączonymi do urządzenia dyskami i udostępnianie w sieci.

Zidoo-uhd2000-marketing-9

Alternatywą dla urządzeń marki Zidoo są urządzenia z procesorem HiSilicon od Huawei, czyli odtwarzacze firmy HiMedia i Egreat. Pod kątem obsługi wideo nie odstają od produktów Zidoo, oferując idealny i płynny obraz 4K UHD z HDR, w tym również obsługę plików z wysokim poziomem bitrate. Urządzenia bazujące na HiSilicon odtworzą najbardziej wymagające pliki z zaawansowanych kamer 4K, z którymi wiele innych odtwarzaczy ma problemy. Zarówno modele HiMedia (Q10 Pro, Q5 Pro i Q30), jak i Egreat (najnowszy A8 Pro i świetny A5), podobnie jak Zidoo, odtwarzają 10 bitowe wideo z próbkowaniem kolorów 4:4:4 z HDR 10 i z rozdzielczością [email protected] wraz z dźwiękiem passthrough w standardzie do Dolby Atmos czy DTS:X. W oprogramowaniu odtwarzaczy zaimplementowano silnik graficzny Imprex pozwalający na zmianę parametrów obrazu i korektę ustawień według preferencji użytkownika oraz warunków odtwarzania. Klienci szczególni cenią sobie jakość obrazu generowaną przez odtwarzacze z procesorem HiSilicon Hi3798CV200, który − w przypadku wyświetlania treści z plików BluRay 4k ISO na ekranie rozdzielczości Full HD − skaluje rozdzielczość 4k w dół, zachowując bardzo wysoką jakość obrazu. Odtwarzacze HiMedia i Egreat z procesorem HiSilicon są zdaniem wielu użytkowników najlepsze dla potrzeb kina domowego z uwagi na kolorystykę obrazu. Zaś wybrane modele Egreat służą często z powodzeniem jako odtwarzacze referencyjne przy kalibracji projektorów i monitorów do potrzeb kina domowego. Urządzenie oparte na HiSilicon odtworzą również pełne menu nawigacyjne Blu-Ray i DVD.  Odtwarzacze Egreat posiadają − podobnie jak Zidoo − aplikację do zarządzania bibliotekami plików wideo z możliwością pobierania okładek, a także dostęp do KODI.

Elementem łączącym wydajne odtwarzacze jest otwarty system Android w wersji Nougat. Zapewnia on dostęp do platformy Google Play i alternatywnych programów do odtwarzania materiałów audio/wideo/foto, jaki i aplikacji biurowych, gier oraz serwisów VOD i telewizji lub radia internetowego. W przeciwieństwie do systemu Android TV, dostępność aplikacji nie jest sztucznie ograniczona i zapewnia możliwość instalacji m.in. takich programów, jak YouTube, Tidal oraz Spotify. Bez problemu podłączymy także do takich urządzeń mysz bezprzewodową z klawiaturą tzw. AirMouse (Mele Deluxe, Zidoo V9 czy MGP-811), aby wygodnie surfować po stronach internetowych i korzystać z aplikacji dedykowanych dotychczas jedynie do urządzeń dotykowych Android.

Standardem w dobrych odtwarzaczach są też wysokie parametry łączności bezprzewodowej. Niemal wszystkie odtwarzacze posiadają przewodową kartą sieciową i przepustowości do 1Gb oraz WiFi dwuzakresowe AC – dostęp do sieci WiFi w paśmie 5GHz w odtwarzaczach pozwala na osiągnięcie lepszych transferów. Szerokie wsparcie protokołów sieciowych pozwala na odtwarzanie materiałów umieszczonych na serwerze NAS czy udostępnianie w sieci lokalnej plików umieszczonych na dyskach podłączonych do odtwarzacza. Standardem jest wsparcie SMB (v1,v2), NFS, UPNP czy DLNA.

Zidoo-uhd2000-marketing-23

Odtwarzacze Zidioo, HiMedia i Egreat pozwalają również na integrację z instalacją inteligentnego domu. Umożliwiają sterowanie poprzez standard Control4. Najlepiej sprawdzają się tu odtwarzacze Zidoo, które wspierają ponadto sterowanie po http z aplikacji Android, IOS lub interfejsu webowego. Zapewniają sterowanie odtwarzaczem w ramach tej samej sieci lokalnej i przeglądanie na telefonie, tablecie czy komputerze biblioteki multimedialnej z plakatami filmów czy albumami muzycznymi. Co ważne, sterowanie przez aplikacje oraz interfejs WEB w Zidoo pozwala na kontrolę urządzenia bez konieczności uruchamiania ekranu odbiornika, co sprawdza się szczególnie podczas odtwarzania muzyki. Alternatywnie z odtwarzaczami każdego producenta współpracuje darmowa aplikacja CETUS, dzięki której każdy telefon czy tablet może stać się wygodnym pilotem.

Subiektywnie słabsze mogą okazać się odtwarzacze bazujące na chipsecie Amlogic: S912 lub S905, jednak i one mają swoje niebagatelne zalety. Większość odtwarzaczy opartych na procesorach Amlogic S912, S905X,S905D obsłuży kompletne oprogramowanie firmowe bazujące na otwartej licencji KODI: CoreElec (następca LibreElec) i zapewni funkcje niedostępne w systemie Android, w tym m.in. natywne odtwarzanie plików audio wysokiej rozdzielczości 24 bity/192kHz we współpracy z przetwornikiem DAC USB/analog, obrazem [email protected] z HDR i alternatywnie odtwarzaniem dźwięku wielokanałowego DTS i DD. Przykładem takiej modyfikacji są odtwarzacze dostępne w ofercie C4i − CoreElec KII PRO, które ponadto posiadają wbudowany tuner DVBT/T2/DVB_S i są w stanie odtwarzać, jak i przesyłać przez sieć do innego urządzenia odbierany sygnał telewizji naziemnej czy satelitarnej wraz z dźwiękiem wielokanałowym, a także nagrywać według zaprogramowanego z EPG harmonogramu dowolny program. Jest to na tyle ciekawe rozwiązanie, że uzyskujemy szybki, zdalnie sterowany player bez oprogramowania Google.

Warto więc wybrać taki odtwarzacz, który będzie uniwersalny, zgodny z największą liczbą kodeków i formatów, a także taki, który jak najdłużej zapewni kompatybilność z formatami wideo i audio. Najtańsze oferty na rynku są atrakcyjne, choć to oferta dla mniej wymagających użytkowników. W dobrej jakości odtwarzacze wysokie parametry techniczne powinny iść w parze z dopracowanym oprogramowaniem, a w budżetowych rozwiązaniach tego nie znajdziemy.

Dalej nie wiesz jaki odtwarzacz 4K UHD wybrać?

Napisz do nas przez formularz kontaktowy lub na [email protected]. Opisz czego oczekujesz od odtwarzacza 4K, a pomożemy wybrać najlepsze urządzenie dla Ciebie!

W zależności od zastosowania odtwarzacz sieciowy 4K może być nazywany mini komputerem czy przystawką smart tv box. Poniżej znajdą Państwo linki do kompletnej naszej oferty w danej kategorii, lecz wybrane pozycje mogą się powtarzać.

Pełna oferta odtwarzaczy sieciowych – Odtwarzacze Sieciowe

Pełna oferta urządzeń mini PC – Komputery Mini PC Windows/Linux/Android

Urządzenia konsumenckie Smart TV Box – Odtwarzacze Smart TV Box

Krótkie porównanie wybranych modeli:

Zapraszamy!

Facebook Facebook Twitter Youtube
X-Sabre Pro MQA − najlepsze Audio na świecie czyli jaki przetwornik DAC wybrać?
X-Sabre Pro MQA − najlepsze Audio na świecie czyli jaki przetwornik DAC wybrać?

Na polski rynek trafiła odświeżona wersja przetwornika X-SABRE PRO MQA produkcji Matrix Audio. To następca bardzo dobrze ocenianego X-Sabre PRO z dodaną funkcją dekodowania plików MQA. – X SABRE PRO (MQA) to flagowy model producenta, oferujący m.in. 8 kanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS9038PRO, asynchroniczny układ dekodujący USB − XMOS XU-216, a także odbiornik S/PDIF AK4118 wraz z przedwzmacniaczem analogowym − mówi Tomasz Trzaskalski z firmy C4i, która wprowadziła urządzenie na polski rynek.

Nowe urządzenie należy do grona najlepszych przetworników dostępnych na rynku, oferując czysty strumień cyfrowego audio bez konieczności stosowania procesorów DSP (o jakości do DSD 1024 na złączu wejściowym I2S), uzyskujący jakość 32bity/768kHz na złączu USB.

Z uwagi na atrakcyjność strumieniowych serwisów muzycznych, wprowadzona opcja natywnego dekodowania plików MQA – np. z serwisu Tidal, poszerzyła możliwości urządzenia w porównaniu ze wcześniejszą wersją.

  X Sabre PRO (MQA) to produkt skierowany do najbardziej wymagających melomanów. Aby spełnić najwyższe oczekiwania przetwornik wymaga zastosowania doskonałej jakości urządzeń peryferyjnych, gwarantujących właściwy transport danych, np. komputera z odpowiednim oprogramowaniem i dobrej klasy wyjściem USB oraz użycia interfejsu Matrix Audio X SPDIF2, konwertującego sygnał USB na I2S, który prześle najszybszy strumień do wejścia I2S w przetworniku X SABRE PRO (MQA). Oczywiście można także skorzystać z bezpośredniego wyjścia USB czy S/PDIF odtwarzacza lub komputera i połączyć się do X SABRE PRO (MQA) z pominięciem X SPDIF 2.

Sprzęt Matrixa w pełni wykorzystuje potencjał przetwornika ES9038PRO, zapewniając bardziej optymalne wykorzystanie wejść, a ponadto gwarantuje znacząco poprawione parametry techniczne i niezapomniane wrażenia słuchowe. W modelu  X Sabre PRO (MQA) producent wyselekcjonował najdoskonalsze komponenty audio i specjalnie projektował dedykowane obwody drukowane tak, aby urządzenie osiągnęło wyjątkowy stosunek sygnału do szumu na poziomie -134 dB.

Technika MQA, czyli Master Quality Authenticated, wynaleziona przez brytyjską firmę UK MQA Ltd., dekoduje strumień audio do postaci 24 bity/384 kHz. Kiedy okrągły wyświetlacz Matrixa pokazuje „MQA”, to oznacza, że urządzenie dekoduje sygnał audio autoryzowany przez artystę lub wydawcę np. MQA Studio. Sygnał taki możemy najszybciej uzyskać podczas korzystania ze strumieniowego serwisu muzycznego Tidal. Jednak MQA to tylko dodatek − Matrix X Sabre PRO (MQA ) przede wszystkim sprawdzi się do dekodowania sygnału DSD 1024 (I2S) oraz audio PCM 32 bity/768kHz (USB).

Matrix zapewnia zgodność z DSD nie tylko portu USB, ale również wejść koaksjalnego, optycznego audio oraz AES/EBU. Przetwornik obsługuje z nich sygnały DoP oraz dCS, umożliwiając podłączenie kompatybilnych odtwarzaczy muzycznych.

Matrix-Audio-Model-matrix-x-sabre-iso-podzespoły-ess

Przetwornik ESS9038PRO obsługuje poza wejściami optycznym i koaksjalnym oraz USB także AES/EBU oraz port I²S LVDS na konektorze HDMI, doprowadzający cyfrowy strumień danych dźwięku bezpośrednio do wejścia różnicowego D/A procesora I²S. Maksymalizuje w ten sposób parametry transmisji sygnału pomiędzy urządzeniami cyfrowymi, omijając podwójne procesy kodowania i dekodowania w transmisji USB lub S/PDIF. Wyjścia analogowe obsługiwane są przez złącza niesymetryczne RCA L/R oraz symetryczne XLR L/R. Wysokiej jakości, pozłacane złącza zapewniają niezawodne połączenie i bezstratną transmisję sygnału.

Matrix  X Sabre PRO (MQA ) zapewnia kompatybilność z systemami Windows 7/8/8.1/10, a także Mac OS i Android. Dla systemów Windows konieczna jest instalacja dołączonych do urządzenia sterowników. Systemy MAC OS X w wersji 10.6.4 i wyższe nie wymagają instalacji dodatkowych sterowników. Większość urządzeń z systemem Android jest kompatybilna przez złącze USB OTG z odpowiednim przewodem. Urządzenia iOS należy podłączyć przy użyciu Apple Camera Connection Kit. Co interesujące, dla ustawień w PC np. w odtwarzaczu jriver jest możliwość wykorzystania zarówno sterowników Kernel Streaming jaki i DSD ASIO .

Wszyscy liczący się producenci oferują przetworniki odtwarzające natywnie pliki DSD (Direct Stream Digital). Nie inaczej jest z najnowszym Matrixem:  X Sabre PRO (MQA) − jako przedstawiciel nowej generacji DACów − nie tylko obsłuży strumień audio do wartości 32 bity/768kHz PCM, ale również DSD64, DSD128, DSD256, DSD512 w trybie natywnym lub DoP (DSD over PCM), a dodatkowo przez port wejścia I²S nawet DSD1024 z częstotliwością próbkowania 45,158MHz.

DSD (Direct Stream Digital) jest systemem modulacji PDM (modulacja gęstości impulsów) poprawiającym jakość dźwięku i stworzonym przez firmy Sony oraz Philips, a stosowanym w płytach SACD. Sygnał digitalizowany jest do postaci 1-bitowej, a częstotliwość próbkowania uzyskuje 2,8224MHz lub 5,6448MHz lub ich wielokrotności czyli – odpowiednio – 64, 128, 256, 512…razy więcej niż w formacie CD.

Matrix-Audio-Model-X-Sabre-Matrix-Tył-back-Panel-Złącza-Input-Output

W systemie DSD, w odróżnieniu od PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości jednobitowej (podczas gdy PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego. W rezultacie  X Sabre PRO (MQA) dokładniej odzwierciedla oryginalny, analogowy sygnał, a system odpowiada jakości płyt SACD. Przewaga przetwarzania jednobitowego polega głównie na braku filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe “kawałki” informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał. Do odtworzenia DSD niezbędny jest przetwornik cyfrowo-analogowy DAC obsługujący DSD, podłączony przez USB lub do komputera Windows, Apple czy nawet Android z zainstalowanym niezbędnym kompatybilnym z DSD oprogramowaniem (np. Foobar, Jriver, Audirvana czy USB Audio Player dla Androida) lub odtwarzacz sieciowy kompatybilny z DSD.

W formacie DXD (Digital eXtreme Definition) standardem kodowania jest PCM 24-bit, a częstotliwość próbkowania osiąga 352,8kHz. DXD umożliwia edycję materiału dźwiękowego (w przeciwieństwie do DSD) i konwersję do formatu Direct Stream Digital.

Matrix-Audio-Model-matrix-x-sabre-iso-back

Pliki źródłowe DSD można czerpać z profesjonalnych sklepów zajmujących się dystrybucją muzyki w jakości hi-res oraz ze „zripowanych” płyt hybrydowych SACD. Posiadając oryginalne płyty SACD możemy zrobić ich kopię jako obraz płyty, jak i przekonwertować bezstratnie do formatu plików dxf. Oba formaty są odtwarzane przez dobrej klasy odtwarzacze softwarowe, w szczególności przez jriver MC lub Foobar. Serwis Tidal HiFi Master udostępnia już pliki flac w jakości 24 bity/192kHz i MQA, a japoński portal primeseat.net oferuje bezpłatny streaming nagrań i koncertów na żywo w jakości DSD. Portal regularnie udostępnia produkcje o charakterze demonstracyjnym, np. nagrania na 10-lecie Blue Coast Records, audiofilskiej wytwórni wydającej muzykę akustyczną, folk i jazz, a nawet nagrania koncertów Konkursu Chopinowskiego. Nagrania audio w najwyższej jakości (DXD oraz DSD) można znaleźć na stronach wytwórni 2L oraz Blue Coast Records.

Alternatywą dla DSD i oferty serwisów oferujących muzykę w bezstratnej jakości, jak wspomniany Tidal, są również coraz liczniej pojawiające się internetowe stacje radiowe oferujące bezstratne audio, jak D-Dur Cesky Rozhlas, Absolute Radio z UK czy Icecast2, europaradiojazz.org, które nadają w standardzie zadowalającym najbardziej wybrednych audiofilów.

Matrix posiada wbudowany wewnętrzny cyfrowy zegar do konfiguracji czasowej, pozwalający na pracę synchroniczną ES9038Pro lub asynchroniczną z zewnętrznym ultra-nisko szumowym źródłem zegarowym, a także oprogramowanie pozwalające wybrać pomiędzy trybem synchronicznym lub asynchronicznym, co stanowi o jakości urządzenia i w największym stopniu poprawia jego „grywalność”. X Sabre PRO (MQA) posiada także wbudowane trzy precyzyjne oscylatory firmy Crystek o bardzo niskim szumie fazowym na poziomie 169dBc/Hz. Dwa z nich zapewniają próbkowanie 44.1kHz, 48kHz oraz ich wielokrotności, a trzeci jest zegarem odniesienia.

W X Sabre PRO (MQA) wykorzystano ultra niskoszumny dwukanałowy regulator napięcia stałego typu LDO (low dropout voltage) ES9311Q. Zapewnia on czystość napięcia zasilania na poziomie 1μV (wartość skuteczna), którego dwie grupy zasilają lewy i prawy kanał obwodów analogowych ES9038Pro, co przekłada się na wyśmienity stosunek sygnału do szumu.

Dostępnych jest aż 7 opcji krzywych cyfrowego filtra PCM, dzięki czemu można wybrać właściwe ustawienie odpowiadające słuchanej muzyce. Dodatkowo, X Sabre PRO (MQA) może współpracować ze wzmacniaczem audio bardziej elastycznie i wygodnie dzięki wbudowanej opcji przedwzmacniacza ze wzmocnieniem cyfrowym do +18dB. Można również wybrać tryb pracy czystego DACa bez wzmocnienia.

Podobnie jak w poprzedniej wersji, w urządzeniu zastosowano okrągły wyświetlacz OLED na froncie obudowy, pokazujący wszystkie niezbędne użytkownikowi informacje oraz ustawienia, jak np. wybrane wejście, format cyfrowego audio (PCM, DSD czy MQA), częstotliwość próbkowania sygnału cyfrowego i poziom głośności. Na przyciemnianym szklanym froncie znajdują się także przyciski dotykowe pozwalające wybrać m.in. tryb pracy, wejście, wzmocnienie, zasilanie.

sabre cnc

Matrix udoskonalił również kształt obudowy wycinanej precyzyjną diamentową obrabiarką z litego bloku aluminiowego, zapewniając większą stabilność, izolację i doskonałe ekranowanie obwodów elektroniki X Sabre PRO (MQA)

Półprzewodniki projektowane dla zastosowań audio z niskim dryftem temperaturowym, zasilający toroidalny transformator Noratel, bezindukcyjne rezystory, konektory Neutrik oraz inne zastosowane elementy sprawiają, że X Sabre PRO (MQA) to przetwornik zbudowany z precyzyjnie dobranych, wysokiej jakości komponentów. W efekcie otrzymujemy lepsze brzmienie, większą elastyczność, łatwiejszą obsługę, bardziej dystyngowany wygląd oraz większą precyzję wykonania.

Proponowany zestaw urządzeń dla uzyskania najlepszego odsłuchu audio:

 • Bezwentylatorowy mini komputer (systemy Windows 10 , Windows 7 Daphile ub Mac OS) wyposażony w kartę USB na PCI Express Matrix Audio Element H
 • Konwerter USB na IIS wysokiej klasy kabel HDMI łączący konwerter X-SPDIF 2 z X-Sabre PRO MQA (przetwornik) – analogowa końcówka mocy z wejściami symetrycznymi XLR

Dane techniczne Matrix X-Sabre PRO (MQA):

Wejścia cyfrowe:

AES

PCM 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

DSD DSD64 (DoP/dCS)

KOAKSJALNE

PCM 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

DSD DSD64 (DoP/dCS)

OPTYCZNE

PCM 16-24Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz

DSD DSD64 (DoP/dCS)

I²S LVDS

PCM 16-32Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz, 384kHz, 705.6kHz, 768kHz

Strumień DSD:  DSD64/128/256 (DoP/dCS)  ;  DSD64/128/256/512/1024 (natywne ASIO )

USB

PCM 16-32Bit /44.1kHz, 48kHz, 88.2kHz, 96kHz, 176.4kHz, 192kHz, 352.8kHz, 384kHz, 705.6kHz, 768kHz, DSD DSD64/128/256 (DoP/dCS) DSD64/128/256/512 (ASIO Native)

MQA 16-24Bit /44.1kHz、48kHz、88.2kHz、96kHz、176.4kHz、192kHz、352.8kHz、384kHz MQA Studio lub MQA (ze względu na ograniczenia standardu MQA rozdzielczość sygnałów wejściowych jest ograniczona do 24 bitów)

Wyjścia analogowe:

XLR

Stosunek sygnał/szum > -134dB 20Hz-20kHz A-ważony

Zawartość harmonicznych THD+N

<0.00012% przy 1kHz A-ważony

<0.00015% przy 20Hz-20kHz A-ważony

Zakres częstotliwości: 20Hz-20kHz (+0.01dB/-0.02dB)

Przesłuch : > -151dB @1kHz

Wyjście XLR : 4.5Vrms stałe 0 dBFS w trybie DAC

0-4.5Vrms regulowane do 0 dBFS w trybie PRE

RCA

Stosunek sygnał/szum >-129dB 20Hz-20kHz A-ważony

Zawartość harmonicznych THD+N

<0.00018% przy 1kHz A- ważony

<0.00030% przy 20Hz-20kHz A- ważony

Zakres częstotliwości: 20Hz-20kHz (+0.01dB/-0.02dB)

Przesłuch : >-143dB @1kHz

Wyjście RCA : 2.25Vrms stałe 0 dBFS w trybie DAC

0-2.25Vrms regulowane do 0 dBFS w trybie PRE

Kompatybilność z systemami:

Windows7/8/8.1/10 – wymagają instalacji sterowników

Mac OS X10.6.4 i wyżej – nie wymaga instalacji sterowników

Większość urządzeń Android można podłączyć przewodem OTG

Urządzenia iOS można podłączyć przez Apple Camera Connection Kit

Zasilanie: 230V w trybie AC220V-240V 50/60Hz / 115V w trybie AC100V-120V 50/60Hz

Pobór mocy <10W

Wymiary: 300 × 218 × 45mm(dł. × szer. × wys.)

Masa: 3.7kg

Polecane rozwiązania IBC 2019
Polecane rozwiązania IBC 2019

W dniach 13-17 września odbyły się największe targi dla nadawców International Broadcast Convention. Proponujemy Państwu zapoznać się z kilkoma istotnymi nowościami  będącymi w ofercie C4i:

BlackMagic Design zaprezentował bardzo interesujący przełącznik mikser i multivewer 4×1 HDMI ATEM Mini. Urządzenie przełącza bezszwowo pomiędzy 4 wejściami 1080p HDMI.  ATEM Mini jest łatwy w użyciu , wystarczy przycisnąć dowolny przycisk od 1 do 4  aby zrealizować przejście cut między źródłami  wizji   Przycisk AUTO dla odmiany zapewni efekty przejść między materiałami wideo, można wybrać bardzo atrakcyjne efekty przejść z miksowaniem oraz efektami  DVE squeeze i DVE push. Dostępne są również możliwości wyświetlenia załadowanej wcześniej grafiki. Produkt do nabycia w  C4i w niedługim czasie Sprawdź dostępne urządzenia

BlackMagic Design oferuje urządzenia do przechwytywania, konwersji, monitoringu, prowadzenia eventów na żywo, przełączania, edycji , konwersji formatów i standardów wideo i audio, kamery produkcyjne, oprogramowanie i sprzęt do edycji. C4i jest autoryzowanym dystrybutorem BlackMagic Design. Sprawdź aktualną ofertę BlackMagic w C4i

Karty PCIe do przechwytywania i odtwarzania wideokarty PCIe DeckLink firmy BlackMagic

 

Jednym z dostawców atrakcyjnych odtwarzaczy sieciowych jest firma HiMedia. Na stoisku w Amsterdamie poza aktualną oferta forma zaprezentował najnowszy odtwarzacz sieciowy 8k z wyjściem HDMI 2.1- planowane rozpoczęcie sprzedaży na początku 2020 roku.

aktualna oferta odtwarzaczy HiMedia na c4i

Firma Adder-dostawca znakomitych rozwiązań KVM zaprezentowała na swoim stoisku między innymi najnowsze urządzenia IPEPS+ pozwalające zarządzać wieloma komputerami w sieci IP zdalnie od momentu bootowania o rozdzielczościach do 1920×1200 z użyciem zabezpieczeń AES128, AES 256 RSA-2048. Dostęp do komputera może uzyskać jednocześnie 8 zdalnych użytkowników.

Wybrane urządzenia Adder ofercie C4i

Na stoisku AUDINATE właściciela patentu DANTE do przesyłu wielu sygnałów najwyższej jakości audio przez IP prezentowane najnowsze rozwiązanie przez firmy stosuję technikę Dante oraz sposoby zarządzania sygnałami w sieci IP:

Na stoisku Blackbox zaprezentowano kompleksowe rozwiązanie do zarządzania wieloma komputerami w sieci: EMERALD- obsłuży zarówno małę systemy kilku komputerowe jak i znacznie rozbudowane powyżej 32 punktów w rozdzielczościach do [email protected]

System KVM EMERALD BlackBox


Na stoisku Dolby Digital można było własnymi zmysłami zapoznać się z systemami obrazu i dźwięku AC-4 oraz Dolby Atmos.

Trudno opisać ilości produktów i rozwiązań pokazanych na wystawie IBC- załączamy tylko te które przyciągnęły naszą uwagę.

Powiązane posty

Polecane rozwiązania IBC 2019

Polecane rozwiązania IBC 2019

Tile – najnowszy system prezentacji bezprzewodowej

Smart Home bardziej inteligentny

Tile – najnowszy system prezentacji bezprzewodowej
Tile – najnowszy system prezentacji bezprzewodowej

C4i wprowadza na polski rynek najnowszy system prezentacji bezprzewodowych Tile. Opracowane przez amerykańską firmę DVDO urządzenie wpisuje się w obecne trendy technologiczne zakładające wygodną pracę biurową i korzystanie z systemów BYOD (z ang. Bring Your Own Device) typu Clickshare.

 

Tile to uniwersalne rozwiązanie do sal konferencyjnych lub edukacyjnych, pozwalające na jednoczesne przesyłanie, streamowanie i castowanie dowolnych treści z niemal każdego urządzenia bezprzewodowego na jeden lub dwa wyświetlacze.

System prezentacyjny Tile składa się z odbiornika, który podłączamy do ekranu, na którym ma być wyświetlona prezentacja, czyli projektora, monitora lub telewizora. Łączność pomiędzy źródłami a odbiornikiem odbywa się przez obecną w sali konferencyjnej sieć Wi-Fi (standard 802.11b/g/n/Ac) lub własną, dedykowaną i emitowaną przez urządzenie w trybie Access Point. Urządzenie można podłączyć również do sieci LAN przewodem sieciowym, co zapewni wygodną pracę ze zdalnymi źródłami. System posiada także pięć wejść HDMI, z czego cztery wejścia w wersji 1.4 obsługują sygnały Full HD [email protected], a piąte HDMI 2.0 wspiera sygnały [email protected] Ponadto, otrzymujemy dwa wyjścia HDMI z możliwością podłączenia dwóch odbiorników jednocześnie, 2 złącza USB i wyjście audio optyczne.

Tile zapewnia zatem przewodowe podłączenie niemal każdego źródła HDMI lub − co najbardziej istotne − bezprzewodowe przesłanie obrazu z komputerów z systemem Windows lub Mac oraz telefonów lub tabletów z systemem Android lub IOS. A wszystko to w łatwy i szybki sposób. Co więcej, urządzenie posiada funkcję multiviewera i potrafi wyświetlić na jednym wyjściu 4 obrazy wejściowe w formie quad – jedyne czego potrzeba to dedykowana aplikacja producenta. Jej instalacja i konfiguracja jest na tyle prosta, że w parę sekund jesteśmy gotowi do przesłania obrazu. Urządzenie w pełni wspiera również przesył treści z urządzeń Apple w ramach funkcji AirPlay.

DVDO Tile w odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań obsługuje sygnały wyjściowe [email protected] wyłącznie na dedykowanym wyjściu HDMI Loop, a maksymalna liczba użytkowników udostępniających treści jest praktycznie nieograniczona. Urządzenia pozwala na wyświetlenie obrazu z pięciu różnych źródeł jednocześnie, z czego do czterech strumieni wideo Full HD 1080p. Piąty obraz (wejście) zarezerwowany jest dla źródła nadającego sygnał nieskalowalny [email protected] i podłączonego do złącza HDMI Loop. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość dowolnego rozmieszczania transmitowanych przekazów na ekranie prezentacyjnym i skalowania pozostałych 4 źródeł Full HD z efektem blendowania okien. Nie ma konieczności korzystania z narzuconego podziału ekranu na 2 czy 4 części. Dzięki temu można tworzyć atrakcyjne wizualnie i elastyczne prezentacje i − w zależności od potrzeb oraz ilości źródeł − dowolnie zarządzać treścią na ekranie, tworząc kombinację okien. Tryb moderatora pozwala osobie moderującej konferencję na kontrolę i zarządzanie treściami i dostępem użytkowników oraz zarządzanie ścieżkami audio czy kolejkowaniem prelegentów prezentujących treści – wszystko za pomocą wygodnej bezpłatnej aplikacji Tile dostępnej na platformę Windows, Android i Apple.

System pozwala więc na wyświetlanie maks. pięciu różnych okien,
umożliwiając wielu użytkownikom współdzielenie zawartości ekranów,
aplikacji i plików, porównywanie plików wideo i obrazów lub wyświetlanie
stron internetowych wraz z prezentacjami czy streamów wideo z YouTube.
Efektem atrakcyjnych prezentacji są dynamiczne dyskusje wspierające
wygodną pracę zespołową. Kolejnym atutem Tile’a jest możliwość
jednoczesnego korzystania z dowolnych źródeł przewodowych i
bezprzewodowych bez troski o ich kompatybilność.

Tile sprawdzi się w salach konferencyjnych, edukacyjnych, agencjach reklamowych, marketingowych i wielu innych miejscach, w których prowadzi się prezentacje. Urządzenie upraszcza proces bezprzewodowego łączenia różnych urządzeń z istniejącym systemem wyświetlania. Użytkownicy nie muszą już udostępniać połączenia przewodowego i konfigurować swojego ekranu laptopa − wystarczy wybrać zawartość, którą chcą pokazać grupie i rozpocząć transmisję na ekran. W efekcie wielu użytkowników może jednocześnie dzielić się pomysłami i swoimi prezentacjami.

Zarządzanie prezentacją Tile w trybie Moderatora zapewnia kontrolę niezbędną do uporządkowanego przebiegu wykładu lub prezentacji. Moderator może zarządzać Tile zarówno z sieci przewodowej, jak i bezprzewodowej, korzystając z komputera stacjonarnego lub urządzenia mobilnego. Wykrywanie urządzenia Tile z urządzeń mobilnych odbywa się przez połączenie Bluetooth.

Koszt DVDO Tile to 4987 zł brutto. Odbiornik jest przystosowany do obsługi dowolnej liczby źródeł, a na jego działanie producent udziela rocznej gwarancji.

Główne cechy:

 • wsparcie wiodących systemów operacyjnych (Windows, OSX) oraz mobilnych Android oraz iOS
 • obsługa rozdzielczości do [email protected] dla złącza HDMI pass-through
 • brak potrzeby używania zewnętrznych nadajników
 • obsługa WiFi i LAN
 • własna sieć WiFi
 • wsparcie AirPlay
 • wyświetlanie do 5 ekranów jednocześnie
 • dowolność rozmieszczania i skalowania źródeł obrazu na ekranie
 • nieograniczona liczba obsługiwanych użytkowników
 • intuicyjne działanie i konfiguracja
 • prosta moderacja prezentacji

Więcej o C4i Consultants for Industry

Firma
C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń
zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej
technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki,
jak HiMedia, Zidoo, Egreat, Giada, Minix, Pipo (Android Smart TV Box i
mini PC), Popcorn Hour i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo
i Scansonic (radia internetowe oraz kolumny), Matrix (przetworniki DAC i
wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych,
w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów –
procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc, extenderów
sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP.
C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak VDWall, Gomax, tvOne,
Kramer, BlackmagicDesign, Barix, Brightsign, HDCVT, LAN − producentów
zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP -Structured
Cable Products − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego.
Bogate portfolio oferowanych produktów, dziesięcioletnia obecność na
rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych
specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo.

Powiązane posty

Jak bezprzewodowo przesłać obraz video 4K na monitor lub ekran?

Jaki odtwarzacz sieciowy plików 4K UHD HDR wybrać? (2019)

X-Sabre Pro MQA − najlepsze Audio na świecie?

Smart Home bardziej inteligentny
Smart Home bardziej inteligentny

Jak stworzyć w domu wygodne i zintegrowane środowisko Internet of Things (IoT)?

Systemy sterowania inteligentnymi urządzeniami w domu często nie zapewniają wzajemnej współpracy. Odmienne rozwiązania zmuszają użytkownika do stosowania różnych aplikacji i utrudniają obsługę. Z pomocą przychodzi amerykańska firma Global Caché, która od 2002 r. specjalizuje się w rozwiązaniach kontroli, sterowania i komunikacji pomiędzy różnymi sprzętami. W swojej ofercie posiada m.in. produkty z serii iTach, czyli adaptery sterujące sygnałem IR (podczerwień) lub RS-232, sprawdzające się w roli integratora urządzeń IoT.

Serię iTach reprezentują produkty, które umożliwiają sterowanie interfejsami szeregowymi RS232 i nadajnikami IR z poziomu sieci lokalnej WiFi lub Ethernet. Dzięki temu integrują urządzenia w systemach AV oraz popularnych instalacjach inteligentnego budynku Smart Home. Instalując sterowanie przez sieć uzyskujemy możliwość umieszczenia urządzeń w dowolnym, wygodnym dla użytkownika miejscu i sterowania nimi zdalnie z poziomu sieci. Użytkownicy o technicznym zacięciu bez problemu poradzą sobie z konfiguracją i zarządzaniem urządzeniami Global Caché, a mniej zaawansowani mogą skorzystać ze wsparcia integratorów i instalatorów. Natomiast sama obsługa urządzeń i systemu nie nastręczy problemów nawet amatorom.

Urządzenia iTach charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu możliwy jest łatwy montaż w dowolnym miejscu. Producent umieścił adaptery w solidnej, aluminiowej obudowie, a boki urządzeń zostały pokryte gumowymi panelami. Na przodzie obudowy znajdziemy logo producenta, a wszystkie interfejsy umieszczone są z tyłu.

Najpopularniejszym urządzeniem Global Caché jest model iTach WF2IR. Dzięki temu małemu i niepozornemu urządzeniu możemy ograniczyć znaczną liczbę pilotów sterowania w inteligentnym domu, a ich wszystkie funkcje „wgrać” do jednego, wygodnego kontrolera. Na czym to polega? Funkcjonalność analogowego pilota można przenieść do aplikacji sterującej, zainstalowanej na dowolnym tablecie lub telefonie, i w prosty sposób sterować wieloma urządzeniami używając jednego interfejsu. Od kina domowego, po rolety czy oświetlenie. Zastosowanie adapterów w instalacji inteligentnego budynku praktycznie nie ma ograniczeń.

Dodatkowo, dysponując siecią WiFi, możemy wyeliminować konieczność podłączania przewodu Ethernet do urządzenia – wystarczy tylko kabel zasilający. Z uwagi na fakt, że WF2IR posiada trzy gniazda do podłączenia nadajników IR, możemy sterować domyślenia trzema różnymi urządzeniami lub większą liczbą, jeśli wykorzystamy rozdzielacze sygnału IR.

Co istotne, urządzenia z serii iTach mogą zarówno wysyłać sygnały podczerwieni z poziomu sieci, jak i je odbierać z pilotów urządzeń. Programowanie urządzeń jest wygodne poprzez czytelny interfejs webowy w języku angielskim. Dysponując produktami iTach WF2IR oraz IP2IR możemy więc sterować z poziomu sieci WiFi lub LAN każdym urządzeniem posiadającym odbiornik IR. Zrealizujemy w ten sposób sterowania nawet złożonym systemem audio-wideo, składającym się z odtwarzaczy multimedialnych, muzycznych, amplitunera, wzmacniaczy strefowych, telewizorów, monitorów i projektorów, a także będziemy mogli w inteligentnym domu zintegrować systemy sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, roletami, oświetleniem, alarmem, jak i każde inne urządzenie posiadające interfejsy IR lub RS-232. W ten sposób łatwo i szybko utworzymy w swoim domu prawdziwy Internet Rzeczy (IoT).

Kody sterujące podczerwieni można odczytać, zapisać i przekonwertować na dowolny format oraz przypisać im odpowiedni przycisk w używanym programie do sterowania. Kody można także pobrać z bazy urządzeń producenta. Przyciski sterujące, odpowiadające danemu pilotowi, umieszcza się następnie w jednym, wygodnym panelu na ekranie w tablecie, telefonie czy innym urządzeniu multimedialnym, a nawet w interfejsie webowym dostępnym poprzez przeglądarkę internetową.

Global Caché nie dysponuje własną mobilną aplikacją, jednak do dyspozycji jest duży wybór interfejsów firm trzecich, zarówno darmowych, jak i płatnych, spełniających swoje zadanie. Najprostszą aplikacją, która świetnie skomunikuje się z urządzeniami Global Caché jest GControl dostępny bezpłatnie z poziomu Google Play dla urządzeń Android. Istnieją też bardziej zaawansowane, płatne aplikacje na systemy Android oraz iOS, jak mbhRemote oraz MyURemote, pozwalające stworzyć zaawansowany system sterowania. Domowe urządzenia – po zastosowaniu adapterów iTach − będą kompatybilne praktycznie z każdym oprogramowaniem i sprzętem do sterowania.

W ofercie sklepu C4i, autoryzowanego dystrybutora Global Caché w Polsce, dostępne są urządzenia realizujące sterowanie IR poprzez WiFi i Eternet (WF2IR i IPSL), a także sterowanie RS232 poprzez WiFi i Eternet (WF2SL i IP2SL). W sprzedaży są również wersje z technologią PoE (Power over Ethernet). W tej opcji urządzenia iTach (modele IP2IR-P oraz IP2SL-P) są zasilane poprzez przewód Ethernet z routera lub switch’a PoE.

Ceny detaliczne urządzeń iTach wynoszą 799 zł dla urządzeń korzystających z sieci Wi-Fii (WF2IR, WF2SL). Koszt adapterów korzystających z sieci Ethernet to odpowiednio 699 zł brutto dla IP2IR i 780 zł brutto dla IP2SL. Urządzenia z funkcjami PoE kosztują 940 zł (IP2
IR-P) i 890 zł (IP2SL-P).

Dla instalatorów C4i posiada w ofercie urządzenie GC-IRL IR Learner, także produkowane przez Global Caché, które służy do odczytywana każdego sygnału IR i zapisywania go na urządzeniu z portem RS-232. Podłączając je następnie do komputera i używając dedykowanego programu iLearn, możemy wyświetlić odczytywane kody IR i przekonwertować je na wskazany format. Urządzenie dedykowane jest między innymi instalatorom systemów AV i inteligentnego budynku, oferującym dowolne systemy sterowania. G-IRL IR Learner umożliwi im szybką integrację wielu urządzeń domowych do przyjętego systemu sterowania. Profesjonalny GC-IRL IR Learner to koszt 543 zł brutto.

Więcej o C4i Consultants for Industry

Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak HiMedia, Zidoo, Egreat, Giada, Minix, Pipo (Android Smart TV Box i mini PC), Popcorn Hour i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe oraz kolumny), Matrix (przetworniki DAC i wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych, w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak VDWall, Gomax, tvOne, Kramer, BlackmagicDesign, Barix, Brightsign, HDCVT, LAN − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP -Structured Cable Products − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, dziesięcioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo.

Powiązane posty


Tile – najnowszy system prezentacji bezprzewodowejSmart Home bardziej inteligentnyZidoo Z1000 – nowy odtwarzacz sieciowy 4K HDD już w Polsce

Zidoo Z1000 – nowy odtwarzacz sieciowy 4K HDD już w Polsce
Zidoo Z1000 – nowy odtwarzacz sieciowy 4K HDD już w Polsce

Zidoo Z1000 to najnowszy odtwarzacz sieciowy plików 4K, a produkty marki Zidoo od lat zaliczane są do grona najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych urządzeń Android TV Box. Model Z1000 jest idealną alternatywą łączącą serię ekskluzywnych modeli X20 i X20 Pro z popularną linią modeli Z10 i Z9s od Zidoo. Elegancki wygląd idzie w parze z zaawansowaną technologią.

Zidoo Z1000 korzysta z wydajnego układu Realtek, obsługuje HDMI 2.0a i odtwarzanie plików 4K HDR, dekodowanie dźwięku wielokanałowego HD-Audio i bezstratnych plików audio z dźwiękiem w jakości 24bit/192kHz.

Z1000 dostał nową, elegancką obudowę zbliżoną stylistycznie do linii premium X20, w całości wykonaną z czarnego, szczotkowanego aluminium. Z przodu urządzenia producent umieścił ukrytą za odchylanym panelem kieszeń, w której można zamontować dysk wewnętrzny SATA 3.0 o rozmiarze 3,5 cala i pojemności nawet 10TB. Obsługa dysku HDD wymogła instalację wentylatora, którego praca jest jednak wyjątkowo cicha, a prędkość inteligentnie dostosowywana do obciążenia. Wentylator można nawet wyłączyć. W produkcji odtwarzacza Zidoo wykorzystało najwyższej jakości komponenty elektroniczne, a płyta główna została wyprodukowana przy wykorzystaniu specjalnej technologii pokrywania oparami złota, gwarantującej większą trwałość podzespołów. Atutem odtwarzacza jest interfejs, którego funkcjonalność odpowiada oprogramowaniu z wyższych wersji odtwarzaczy (Zidoo X2/X20 Pro) i stanowi wyróżnik w zestawieniu z podstawowymi modelami Z9S i Z10.

Serce Zidoo Z1000 stanowi jeden z najlepszych chipsetów na rynku − Realtek RTD1296DD. Czterordzeniowy, 64-bitowy procesor bazuje na platformie ARM Cortex-A53 i został specjalnie zaprojektowany do odtwarzania multimediów w najwyższej jakości. Firma Zidoo od lat jest jednym z największych producentów urządzeń z procesorami Realtek, zaś nowy układ powstał w wyniku ścisłej kooperacji obu firm w celu zaprojektowania wydajnego, idealnego do odtwarzania multimediów, układu. Procesor działa we współpracy z modułem graficznym Mali T820, dzięki czemu pozwala uzyskać jakość wideo i możliwości przewyższające wiele odtwarzaczy wideo z najwyższej półki, komputerów, jak i funkcji zaimplementowanych w telewizorach SMART. Z1000 posiada przy tym 2GB pamięci RAM i wbudowane 16GB szybkiej pamięci eMMC.

Urządzenie w pełni wspiera odtwarzanie plików i płynne wyświetlanie obrazu 4K Ultra HD 60Hz z 10-bitową przestrzenią kolorów oraz HDR 10-bit. Jak w całej serii najnowszych urządzeń Zidoo, wykorzystano tu technologię optymalizacji jakości obrazu i nowy, zoptymalizowany algorytm konwersji z HDR do SDR, który pozwala dokładniej odwzorowywać oryginalne kolory podczas odtwarzania 4K HDR, również bez telewizora HDR. Odtwarzacz oferuje także szersze spectrum kolorów BT.2020, co przekłada się na realistyczne, szczegółowe i pełne detali oddawanie obrazu. Z1000 w pełni wspiera kodeki H.265/HEVC, VP9 i H.264, zaś zastosowane złącza HDMI są zgodne ze standardem HDMI 2.0a, umożliwiają więc transmisję pełnego sygnału 4K w 60 klatkach na sekundę i wykorzystanie urządzenia we współpracy z najnowszymi telewizorami lub projektorami 4K z HDR. Ustawienia silnika graficznego pozwalają również na precyzyjne dostosowanie ulubionych efektów i parametrów wyświetlanego obrazu oraz dostosowanie go do odbiornika czy preferencji widza.

Zidoo Z1000 odtwarza m.in. pliki Blu-Ray UHD oraz Full HD 3D/2D i DVD z obrazów płyt lub struktury plików z pełnym menu nawigacyjnym. Odtwarzacz poradzi sobie niemal z każdym formatem multimedialnych, niezależnie od rozszerzenia czy zastosowanego kontenera. Zaletą odtwarzaczy Zidoo jest rozbudowana funkcja edycji wyświetlania napisów ze zmianą czcionki, koloru, przesunięcia na ekranie czy dodawaniem efektów. Możliwe jest również pobieranie napisów on-line w dowolnym języku, również po polsku. Urządzenie wspiera też automatyczne przełączanie liczby klatek na sekundę: 23.976, 59.94, 25, 30, 50, 60, co przekłada się na właściwe odtwarzanie wszystkich formatów i uniknięcie irytujących przeskoków obrazu występujących w niższej klasy odtwarzaczach sieciowych.

Odtwarzacze Zidoo są wyposażone w wygodny interfejs do zarządzania filmami – aplikację Poster Wall 2.0. Oprogramowanie błyskawicznie wykrywa i skanuje podłączone dyski HDD, USB lub sieciowe i pobiera okładki oraz opisy filmów wraz z obsadą oraz ocenami z popularnego serwisu IMDB. Interfejs automatycznie kategoryzuje filmy i seriale, łącząc je w razie potrzeby w serie. Poster Wall pozwala na wygodne przeglądanie wszystkich zasobów zarówno na telewizorze, jak i z poziomu przeglądarki internetowej w telefonie, tablecie czy komputerze PC w interfejsie webowym Zidoo Control. Alternatywnie do zarządzania bibliotekami otrzymujemy najpopularniejsze oprogramowanie na platformę Android – KODI (obecnie w wersji 18.2) z nakładką producenta ZDMC.

Cechą charakterystyczną odtwarzaczy Zidoo jest także wsparcie odtwarzania i dekodowania wysokiej jakości audio. Z1000 oferuje pełne, sprzętowe dekodowanie dźwięku wielokanałowego HD Audio z „gęstymi” formatami Dolby Atmos i DTS:X (oraz niższymi), z pełnym HDMI passthrough oraz downmix do stereo. Zidoo „zagra” więc niemal każdy plik z dźwiękiem wielokanałowym i zapewni współpracę z najnowszymi, wysokiej jakości amplitunerami kina domowego. Warto podkreślić, że Zidoo jako pierwszy producent odtwarzaczy z systemem Android zniósł ograniczenia systemu dotyczące częstotliwości próbkowania, dzięki czemu player wspiera natywnie 192kHz /24 bity w plikach bezstratnych flac na złączach cyfrowych optycznym/koaksjalnym lub USB. Z1000 odtwarza również pliki SACD − konwersja do 176 kHz następuje tylko na złączach optycznym i koaksjalnym, natomiast na wyjściu USB uzyskamy odtwarzanie natywnie DSD w formacie DFF, w tym DSD64/DSD128/DSD256 bez utraty jakości i przy współpracy z płatną aplikacją USB Audio Player Pro albo bezpłatną aplikacją Hiby Music. Odtwarzacz świetnie sprawdzi się więc jako „transport” audio podłączony poprzez USB do zewnętrznego przetwornika DAC i z powodzeniem może pracować nawet w hi-endowym torze audio. Wbudowana aplikacja odtwarzacza muzycznego Zidoo Music Player posiada nowy interfejs użytkownika i obsługuje natywnie SACD, DFF, DSF, APE, FLAC, WAV i inne bezstratne formaty audio. Odtwarzacz automatycznie pobiera okładki albumów i teksty piosenek, zaś jego interfejs jest prosty, schludny i wygodny w obsłudze oraz − co najważniejsze − pozwala na pełne sterowanie z urządzeń zewnętrznych przez Zidoo Control Center, bez konieczności uruchamiania telewizora. Czyni to Z1000 pełnoprawnym sieciowym odtwarzaczem audio.

Dostępne złącza audio to SPDIF optyczne i koaksjalne oraz analogowe RCA lewy/prawy. Wśród złącz wideo znajdziemy natomiast HDMI 2.0a oraz kompozyt wideo RCA, dzięki którym bez problemu podłączymy odtwarzacz zarówno do najnowszych, jak i starszych odbiorników. Złącza analogowe zapewnią współpracę ze wzmacniaczem stereo, ale pełnię możliwości odtwarzacz pokaże dopiero przy współpracy z kinem domowym. Zidoo Z1000 posiada ponadto złącze wejściowe HDMI 2.0, do którego bez problemu podłączymy zewnętrzne źródło, jak konsolę, dekoder satelitarny czy chromecast’a, co pozwoli oszczędzić złącza w telewizorze czy amplitunerze. Urządzenie korzysta z karty sieciowej o przepustowości 1Gb/s, a za szybką łączność bezprzewodową odpowiedzialny jest moduł WiFi 2.4Ghz/5Ghz 802.11ac 2T2R 867 Mb/s oraz Bluetooth 4.2 (do podłączenia urządzeń peryferyjnych). Funkcje bezprzewodowe uzupełnia Miracast (przesyłanie obrazu z urządzeń Android) oraz wsparcie DLNA. Do dyspozycji użytkownika są także dwa gniazda USB 3.0, dwa USB 2.0 oraz zewnętrzne złącze SATA 3.0.

Zidoo Z1000 pracuje pod kontrolą systemu Android 7.1 z Google Play i możliwością pobierania aplikacji. Nakładka producenta w języku angielskim została zapożyczona z serii X20 i niebawem będzie dostępna w pełni w języku polskim. Android pracuje równolegle z otwartym systemem OpenWRT, który pozwala korzystać z urządzenia jako serwera NAS. Wystarczy zamontować dysk twardy (wewnętrzny lub USB), aby stworzyć domowy serwer plików z możliwością udostępniania w prosty sposób zasobów. System posiada także wbudowanego klienta torrent/transmission/Aria2. Stabilna praca w sieci lokalnej jest możliwa dzięki obsłudze najpopularniejszych protokołów transmisji NFS, SMB wszystkich wersji.

Producent intensywnie rozwija swoje produkty pod kątem pracy w instalacjach inteligentnego budynku lub instalacjach korporacyjnych – dlatego Z1000 to kolejny model Zidoo wyposażony w port RS232 i wsparcie sterowania z poziomu http czy systemu Control4.

W zestawie z Zidoo Z1000 otrzymujemy pilota zdalnego sterowania na podczerwień. Kontroler ma funkcję podświetlenia, pozwala na programowanie klawiszy oraz jest wyposażony w funkcję myszy i przyciski szybkiego dostępu. Pełne sterowanie zrealizujemy również przez interfejs web Zidoo Control Center z poziomu telefonów, tabletów czy komputerów PC lub zewnętrznych aplikacji jak Zidoo Controller czy Cetus z Google Play. Istnieje możliwość zamówienia zewnętrznego kontrolera, np. myszy powietrznej AirMouse z czujnikiem żyroskopowym. To urządzenie wielkości pilota, które poprzez wykonywanie ruchów w powietrzu steruje kursorem na ekranie telewizora. To wygodne rozwiązanie przy korzystaniu z programów multimedialnych lub przeglądarki. W zestawie znajdziemy również kabel zasilający, SATA, HDMI i instrukcję w języku polskim. Odtwarzacze Z1000 oferowane są również w zestawach ze skonfigurowanymi dyskami HDD.

Istnieje możliwość zamówienia odtwarzacza z dyskiem SATA (2TB, 3TB, 4TB i 6TB) i z klawiaturą bezprzewodową typu AirMouse – dedykowaną Zidoo V9, MGP-811 lub Deluxe.

Cena detaliczna Zidoo Z1000 wynosi 1699 zł brutto. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta. C4i zawsze dostarcza je z aktualnym oprogramowaniem firmowym.

Więcej o C4i Consultants for Industry

Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak HiMedia, Zidoo, Egreat, Giada, Minix, Pipo (Android Smart TV Box i mini PC), Popcorn Hour i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe oraz kolumny), Matrix (przetworniki DAC i wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych, w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak VDWall, Gomax, tvOne, Kramer, BlackmagicDesign, Barix, Brightsign, HDCVT, LAN − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP -Structured Cable Products − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, dziesięcioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo.

Informacje

Zapraszamy Klientów firmowych na szkolenia i prezentacje najnowszych rozwiązań PRO AV oraz odtwarzaczy sieciowych. Napisz do nas korzystając z zakładki kontakt, a prześlemy propozycje terminu spotkania. Na życzenie zrobimy również szkolenie u klienta.

Najnowsze produkty

Sprawdź komentarze i opinie klientów sklepu C4i!
Producenci

© C4i Consultants for Industry | Wszelkie prawa zastrzeżone