Dune HD MAX Vision 4K – perfekcja audio i wideo

Dune HD Max Vision 4K to najnowszy, flagowy odtwarzacz sieciowy 4K Ultra HD firmy Dune, czołowego producenta wysokiej klasy odtwarzaczy plików AV, od kilkunastu lat oferującego z powodzeniem swoje produkty klientom na całym świecie. Urządzenie stanowi idealne rozwiązanie dla melomanów będących zarazem fanami dobrego kina domowego. Dune HD Max Vision 4K posiada wbudowany znakomity przetwornik DAC: AK4493EQ firmy AKM (32bit, 768 kHz i DSD512) oraz dedykowany liniowy zasilacz toroidalny. Aby płynnie odtwarzać najwyższej jakości pliki wideo, odtwarzacz został wyposażony w nowy procesor Realtek RTD 1619DR, który pozwala na obsługę plików 4K UHD ze wsparciem HDR10+ oraz licencją Dolby Vision. Urządzenie wprowadzane jest na polski rynek przez firmę C4i – oficjalnego dystrybutora Dune HD w Polsce.

Elegancki wygląd Dune HD Max Vision 4K zawdzięcza precyzyjnie wykonanej, metalowej obudowie w kolorze czarnym o standardowym rozmiarze standardu RTV (43cm), dzięki czemu bez problemu będzie współgrać z innymi elementami kina domowego. Większa obudowa pozwala na montaż aż dwóch dysków twardych 3,5” o maks. pojemności do 16TB – jedna kieszeń dostępna jest klasycznie od frontu urządzenia, druga, obsługująca również mniejsze dyski 2,5”, umieszczona została na panelu tylnym. Taki rozwiązanie pozwoliło wyposażyć przód odtwarzacza w duży i czytelny wyświetlacz OLED, pokazujący aktualny czas, odtwarzaną pozycję czy utwór oraz wspierający nawigację po menu, nawet gdy telewizor jest wyłączony i korzystamy z urządzenia do odtwarzania muzyki.

Max Vision 4K poza wewnętrznymi kieszeniami HDD wyposażony został w dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0 (typ A i C). Wśród dostępnych gniazd audio znajdują się XLR i dwie pary konektorów RCA (jedna obsługiwana przez dedykowany Hi-Fi DAC), wyjście HDMI 1.4 audio oraz SPDIF – optyczne i koaksjalne. Złącza video uzupełnia kompozyt RCA. Dodatkowo urządzenie posiada port LAN RJ45 oraz wejście dla przedłużenia sygnału podczerwieni. Wieloletnie doświadczenie Dune HD w produkcji odtwarzaczy sieciowych jest gwarancją wykorzystania najwyższej jakości podzespołów. Przykładowo, w celu prawidłowej i wydajnej obsługi dysków zastosowano chłodzenie aktywne, oparte na wyjątkowo cichym wentylatorze znanej marki premium – Noctua.

Za wyjątkową jakość wyświetlanego obrazu odpowiada jeden z najlepszych procesorów na rynku. Max Vision 4K działa w oparciu o chip firmy Realtek RTD1619. Bazujący na platformie ARM Cortex – A55, sześciordzeniowy procesor, został zaprojektowany specjalnie do odtwarzania multimediów i wykorzystywany jest m.in. w topowych modelach marki Zidoo. Odtwarzacz jest w stanie pracować nawet o 77 proc. szybciej niż modele z chipsetami poprzedniej generacji, zaś nowy moduł graficzny Mali G51 jest aż dwukrotnie szybszy, niż jego poprzednik. Zastosowany w urządzeniu układ i wysokiej jakości podzespoły stawiają Max Vision 4K na czele dostępnych na rynku odtwarzaczy sieciowych. Urządzenie posiada przy tym 4GB pamięci RAM i wbudowane 32GB szybkiej pamięci wewnętrznej eMMC.

Dzięki specjalnemu silnikowi przetwarzania Dolby Vision VS10, Dune HD Max Vision 4K zapewnia doskonałą jakość obrazu podczas odtwarzania wideo na odbiornikach wspierających HDR, HDR10+ i Dolby Vision. Jeśli odbiornik nie wspiera standardów szerokiej rozpiętości tonalnej, a odtwarzany jest plik z Dolby Vision, zaimplementowany silnik dokona konwersji obrazu w taki sposób, aby uzyskany efekt był możliwe zbliżony do oryginału, mimo braku wsparcia przez telewizor danego standardu. Gwarantuje to niezwykłe wrażenia wizualne dla każdej odtwarzanej klatki, w każdej scenie, niezależnie od możliwości pozostałych elementów posiadanego kina domowego. Również odtwarzając pliki SDR na telewizorach kompatybilnych z systemem Dolby Vision, dzięki ustawieniom LLDV (Low Latency Dolby Vision), otrzymamy obraz w tym formacie – niezwykle realistycznie prezentujący wszelkie jasne elementy filmu, jak np. promienie słońca, odbicia światła od powierzchni, światłocienie. Dostarcza to nowych, imponujących doznań w porównaniu z wcześniejszą techniką odtwarzania plików SDR.

Dune HD MAX Vision 4K w pełni wspiera odtwarzanie 4K 60Hz z HDR 10+ i Dolby Vision z 10-bitową przestrzenią kolorów, co daje obsługę aż 1 miliarda barw. Odtwarzacz oferuje pełne 4K 60Hz Ultra HD na wyjściu HDMI 2.0a, przy 12-bitowej głębi kolorów i BT.2020, co daje obsługę aż 68 miliardów kolorów. Pozwala to na płynne odtwarzanie niemal każdego formatu wideo, niezależnie od rozszerzenia czy kontenera. Odtwarzacz w pełni wspiera sprzętowe dekodowanie 4K H.265/HEVC 10bit i 12bit, VP9 profil 2, który umożliwia odtwarzanie zawartości YouTube 4K HDR. Obsługuje również automatyczną zmianę klatkażu filmu, dostosowując ją do natywnej wartości zastosowanej w pliku filmowym. Sprzęt obsługuje zarówno pliki Blu-Ray, Full HD 3D/2D, jak i DVD. Obrazy płyt odtwarza z graficznym menu nawigacyjnym. Dune HD MAX Vision 4K oferuje również funkcję edycji wyświetlanych napisów z możliwością pobrania online.

Poza wyjątkowymi możliwościami odtwarzania wideo, Dune HD Max Vision 4K obsługuje i dekoduje także wysokiej jakości audio. Wspiera pełne passthrough dźwięku wielokanałowego HD-Audio, w tym najwyższych formatów Dolby Atmos i DTS:X, jak i downmix do stereo. Dzięki separacji audio i wideo (dodatkowe, drugie wyjście HDMI 1.4 audio only) bez problemu można podłączyć telewizor bądź projektor 4K HDMI 2.0 z amplitunerem lub soundbarem starszej generacji np. Full HD HDMI 1.4.

Dla miłośników dobrego audio stereo, odtwarzacz Dune został wyposażony w dedykowany konwerter cyfrowo analogowy DAC Audio Hi-Fi 32 bit 768 kHz AK4493EQ firmy AKM pozwalający uzyskać rewelacyjne brzmienie z bardzo niskim poziomem szumów (stosunek sygnał /szum: 123dB i tłumienie harmonicznych -113dB). Urządzenie pozwala na odtwarzanie najwyższej jakości plików muzycznych, w tym Super Audio CD (DSD), zarówno z obrazów płyt SACD, jak i z plików dff, dxf, dsf oraz bezstratnych FLAC w rozdzielczości 24bity/192kHz, WAV, APE i innych, wliczając w to zarówno pliki stereo, wielokanałowe, jak i pliki z kompresją DST. Dune HD Max Vision 4K obsłuży również natywnie pliki wielokanałowe DSD i FLAC, co jest unikalną możliwością w tej klasie urządzeń. Przetwornik wspiera symetryczne wyjścia XLR oraz niesymetryczne RCA. Wysokiej klasy liniowy transformator toroidalny gwarantuje wysoką moc oraz najwyższą jakość sygnału, także na wyjściach analogowych audio. Tor wideo obsługuje drugi, niezależny układ zasilania. Dzięki przetwornikowi, jak i specjalnie dobranemu zasilaczowi, Max Vision 4K spełni oczekiwania wymagających melomanów, pozwalając połączyć wysokiej klasy odtwarzacz i streamer z przetwornikiem DAC.

Interesującym rozwiązaniem jest zastosowanie w odtwarzaczu dwóch równolegle pracujących systemów. Dune HD OS to system podstawowy, oparty na Linuksie i rozwijany od wielu lat. Dzięki temu gwarantuje i bezproblemowe, płynne odtwarzanie plików multimedialnych i stabilną pracę. Drugim, współpracującym systemem jest Android TV w wersji 9.0. Pozwala on na obsługę wszystkich pozostałych funkcji multimedialnych i umożliwia między innymi instalację najnowszych i najbardziej pożądanych aplikacji ze sklepu Google Play. Zastosowane specjalne algorytmy powodują, że system Android nie jest traktowany jako nadrzędny. Współpraca obu systemów gwarantuje optymalne zarządzanie zasobami oraz utrzymanie zapasu mocy obliczeniowej, która ma pozytywny wpływ na płynne odtwarzanie wideo w najwyższej jakości.

Otwarte oprogramowanie Dune HD SDK wraz z towarzyszącymi interfejsami API umożliwia instalację różnych, dodatkowych aplikacji na odtwarzaczu wraz z rozszerzeniami oraz wtyczkami zoptymalizowanymi pod TV. Dodatkowo, użytkownik może zmieniać skórki GUI, programy do zarządzania kolekcjami filmowymi oraz rozwiązania pozwalające na integrację urządzenia z systemem Smart Home. Interfejs użytkownika jest udoskonalany od ponad 12 lat tak, aby w pełni spełniać oczekiwania klientów. Nastawiony na najwyższą użyteczność sprawia, że korzystanie z Max Vision 4K jest nie tylko wygodne, ale też łatwe i intuicyjne.

Ponadto, odtwarzacz posiada niezwykle przydatną funkcję „My Collection”. Wspomaga ona zarządzenie kolekcją filmową użytkownika poprzez umieszczanie elementów w rozbudowane katalogi, dodawanie informacji pobranych z sieci, w tym opisów filmów z obsadą w języku polskim. Dzięki temu, do filmu przypisana zostanie miniaturka plakatu, a także dodatkowe odnośniki i tagi, które w szybki sposób pozwolą na sprawdzenie informacji o aktorach lub obejrzenie zwiastunów. Automatyczna identyfikacja przez zaawansowaną przeglądarkę gwarantuje stworzenie wygodnej biblioteki multimediów, która w prosty i przejrzysty sposób zbierze wszystkie lokalne oraz sieciowe źródła plików. Ew. błędy w doborze okładek można później skorygować ręcznie. Podobny rezultat doboru okładek i segregacji albumów muzycznych można uzyskać korzystając z aplikacji Hiby Music.

Dune HD MAX Vision 4K posiada dwuzakresową kartę Wi-Fi obsługującą protokoły 802.11b/g/n/ac ze wsparciem 2T2R oraz dwiema zewnętrznymi antenami Wi-Fi. Dodatkowo, przewodowa karta sieciowa Gigabit Ethernet gwarantuje niezawodność i najwyższą wydajność przesyłania danych, niezależnie od warunków. Urządzenie zostało wyposażone w interfejs Bluetooth 5.0 z wydzieloną specjalnie dla niego trzecią anteną, dzięki czemu bez problemu podłączyć można bezprzewodowe słuchawki, głośniki, klawiaturę oraz wiele innych urządzeń.

W zestawie z odtwarzaczem znajdują się aż dwa piloty. Klasyczny pilot do sterowania zdalnego na podczerwień oraz dodatkowy pilot Bluetooth żyroskopowy, tzw. mysz powietrzna. Pozwala on na sterowanie urządzeniem za pomocą łączności radiowej. AirMouse ułatwia sterowanie aplikacjami Androida. Dodatkowo, posiada również mikrofon, dzięki czemu możliwe będzie wyszukiwanie głosowe aplikacjach oferujących taką użyteczność. Aplikacja mobilna dostępna na Android i iOS do sterowania odtwarzaczami Dune uchodzi za najlepsze tego rodzaju rozwiązanie do sterowania odtwarzaczem sieciowym. Dune HD od lat dba też, aby odtwarzacze posiadały możliwość integracji z systemami automatyki Smart Home, takimi jak Control4 oraz Crestron.

Razem z Dune HD Max Vision 4K producent wprowadził model Pro Vision Solo, w mniejszej obudowie z jedną kieszenią na dysk HDD i bez przetwornika DAC z dedykowanym zasilaczem toroidalnym.

Czy znasz CastGO?

Czy znasz CastGO?

Nimble CastGO: Rewolucja w zarządzaniu treścią i transmisją. W dzisiejszych czasach, gdy zarządzanie treścią multimedialną staje się coraz bardziej złożone, rozwiązania takie jak Nimble CastGO

Czytaj więcej »
Czy znasz LKG?

Czy znasz LKG?

Odkryj innowacyjne rozwiązania dla transmisji wideo i zarządzania obrazem. Poznaj rozwiązania umożliwiające przesyłanie sygnału wideo na duże odległości bez utraty jakości.

Czytaj więcej »

Przewodnik po kablach HDMI

        W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii, korzystanie z odpowiednich kabli HDMI jest kluczowe dla zapewnienia najwyższej jakości transmisji obrazu i dźwięku.  Przedstawimy

Czytaj więcej »