Nowości i ciekawostki 2023

FXN SX-SP07S Splitter Rozdzielacz HDMI 1×8 4K Skalowane Wyjścia

Wszędzie tam, gdzie trzeba rozdzielić sygnał HDMI na wiele wyjść, a wymagania w stosunku do przetwarzanego sygnału są wysokie – 4k 60Hz 4:4;4, HDR10, Dolby Vision – sprawdzi się wszechstronny rozdzielacz HDMI 1×8. Oferuje nie tylko wsparcie wielu standardów znanych z kina domowego, ale pozwala też na zarządzanie parametrami EDID. Dostępne są 3 tryby traktowania tych parametrów. W trybie Copy EDID referencyjne jest wyjście nr 8 – sygnał na wszystkich wyjściach będzie miał rozdzielczość taką, jak monitor podłączony do tego wyjścia. W trybie Auto domyślne parametry to 4k@60Hz, a w trybie Mixed EDID rozdzielczość na wszystkich wyjściach zostanie dostosowana do wymagań monitora o najniższych parametrach. Priorytetem dla sygnału wyjściowego jest HDCP przed EDIDem: jeśli monitor/TV obsługuje HDCP 2.2 podawany jest sygnał 4k na wyjście jeśli HDCP jest 1.4 podawany jest sygnał full HD (przy sygnale wejściowym 4k i bez zmiany klatkażu na wyjściu) dzięki czemu na wyjściach będziemy mieli jednocześnie sygnały 1080p i  4k zależnie od rozdzielczości monitora.

FXN SX-SP07S Splitter Rozdzielacz HDMI 1×8 4K Skalowane Wyjścia

SX-HE07 Extender Enkoder HDMI na IP H.265 H.264 1080p

Lokalne sieci LAN i globalny Internet już dawno stały się mediami do przesyłania treści audio/wideo w czasie rzeczywistym. To małe niepozorne pudełko jest potężnym i wszechstronnym narzędziem. Pozwala zakodować i wysłać do sieci materiał o jakości 1080p@60Hz. Wykorzystuje kodeki H.265HEVC i H.264 AVC oraz wiele protokołów sieciowych: TMP (S), UDP, RTP, RTSP i HLS.

Zakodowany sygnał może być odbierany, dekodowany i wyświetlany za pomocą komputerów (np. z aplikacją VLC), sprzętowych dekoderów czy odtwarzaczy multimedialnych. Możesz niewielkim kosztem zrealizować transmisję na żywo na YouTube, Faceboka, Twicha  czy inne platformy. Możesz odbierać stream na wielu urządzeniach odbiorczych (multicast). Urządzenie ma wbudowany serwer www do zarządzania i sterowania, a także interfejs RS232.

Dowiedz się więcej – SX-HE07 Extender Enkoder HDMI na IP H.265 H.264 1080p

iSmart AMC-G309U v2 Kamera USB EPTZ 4K Soundbar all-in-one

Znakomity soundbar wideokonferencyjny ze zintegrowaną kamerą i mikrofonami iSmart AMC-G309U v2 zyskał nowe oprogramowanie pokładowe, które w dość wyraźny sposób poprawia jakość obrazu generowanego przez kamerę. Tu trzeba zaznaczyć, że ta jakość już wcześniej była bardzo dobra, co w połączeniu z inteligentnymi funkcjami automatycznego kadrowania i śledzenia uczestników oraz całym systemem wbudowanych mikrofonów od początku predestynowało iSmart AMC-G309U v2 jako znakomite rozwiązanie dla sal konferencyjnych. Wbudowana kamera znakomicie radzi sobie z kompensacją oświetlenia tylnego i generalnie nienajlepszym oświetleniem.

W ostatnich latach praca zdalna stała się bardzo popularna, czego efektem są także występy w różnych mediach osób, które łączą się właśnie zdalnie. Nierzadko bywa, że jakość tych połączeń pozostawia wiele do życzenia nawet w przypadku bardzo poważnych instytucji. Sensownie zainstalowane urządzenie w rodzaju iSmart AMC-G309U v2, w połączeniu z komputerem i monitorem stworzy profesjonalne studio do wideokonferencji, pozwoli użytkownikowi zaprezentować się w sposób profesjonalny i sprawi, że połączenia zdalne będą czymś diametralnie różnym od połączeń telefonicznych.

SCP CAT6A-SH-JACK-WT Gniazdo RJ45 keystone jack 10Gb kat. 6A

Gniazdo RJ45 kategorii 6A to drobiazg, ale w całej infrastrukturze systemu AV ma swoje znaczenie. Przewód instalacyjny ze swojej natury służy do układania i wbudowywania w substancję budynku. Możemy go przeciągać w przestrzeniach sufitów podwieszanych, podłóg technicznych czy ścian gipsowo-kartonowych, możemy go ułożyć i zatynkować w tradycyjnej ścianie. Jest do tego przeznaczony. Nie bardzo się jednak nadaje, by zakończyć go bezpośrednio wtykiem RJ45 i wpiąć do jakiegoś urządzenia. Do tego służą elastyczne przewody przyłączeniowe zwane patchcordami. Poniższy rysunek obrazuje budowę kanału transmisyjnego zgodnie z normą EN50173.

Kanał transmisyjny wg EN50173

Wspomniane gniazdo RJ45 jest elementem łączącym te dwa przewody – instalacyjny i przyłączeniowy. Zgodnie z przywołaną wyżej normą jest to komponent kategorii 6A, który w połączeniu z przewodami tej samej bądź wyższej kategorii utworzy kanał transmisyjny klasy EA, który będzie odpowiedni dla transmisji danych z prędkością do 10Gb/s, a w świecie AV będzie znakomitym medium dla technologii HDBT 3.0.

SCP CAT6A-SH-JACK-WT Gniazdo RJ45 keystone jack 10Gb kat. 6A

Format keystone jack pozwala na zabudowanie gniazda w standardowym osprzęcie instalacyjnym wielu producentów.

Nowe urządzenia Netio PowerCable 2KZ i PowerCable 2PZ

Sala konferencyjna, pokój spotkań, nawet salon w naszym domu z zestawem kina domowego oznacza całkiem sporą infrastrukturę audio-wideo. Niektóre urządzenia są bardzo oczywiste – telewizor, projektor, odtwarzacz, amplituner, komputer. Oprócz tych, które od razu przychodzą na myśl są jeszcze te, które pracują gdzieś w ukryciu, o których użytkownik zwykle nawet nie wie – przełączniki AV, extendery konwertery itp.  Wszystkie urządzenia wymagają zasilania. Z naszych doświadczeń wynika, że zarządzanie tym zasilaniem nie jest zwykle brane pod uwagę w projekcie. Jest ono podłączane do wszystkich odbiorników na stałe. Niektóre z nich da się wyłączyć np. pilotem, jeśli użytkownik będzie o tym pamiętać, dla innych nie ma takiej możliwości. W efekcie wiele urządzeń pozostaje włączonych ciągle. Taka sytuacja to nie tylko nadmierne zużycie energii elektrycznej, ale także skracanie życia całej infrastruktury AV. I tu z pomocą przychodzi firma Netio ze swoimi inteligentnymi rozwiązaniami do zarządzania zasilaniem.

Nowości w ofercie Netio to sterowniki PowerCable 2KZ i PowerCable 2PZ. To kompaktowe urządzenia, które można z łatwością ukryć w wielu miejscach. Jednocześnie oferują one całą potęgę możliwości Netio – zdalnego załączania i wyłączania zasilania w momencie przejścia przebiegu napięcia przez zero, monitorowania jego parametrów, monitorowania podłączonych urządzeń, szerokiej integracji z przeróżnymi systemami sterowania. Netio PowerCable 2KZ i PowerCable 2PZ pomimo miniaturowych wymiarów pozwalają na zarządzanie dwoma obwodami elektrycznymi o łącznym natężeniu prądu 16A. Do każdego z wyjść można podłączyć pojedyncze urządzenie, bądź listwę zasilającą, która zasili kilka odbiorników.

Podwójny tuner DVB-T2 Geniatech T232

Kolejna odsłona miniaturowego urządzenia firmy Geniatech. Tym razem jest to podwójny tuner DVB-T/DVB-T2 z portem USB do komputerów PC, laptopów, netbooków z systemem Windows/MacOS/Linux. Współpracuje także z telefonami z Androidem oraz urządzeniami z Android TV. Wyświetla kanały HD. Kluczową sprawą jest tutaj możliwość równoczesnej obsługi dwóch kanałów pochodzących z różnych multipleksów. Można np. jeden program oglądać, podczas gdy nagrywany będzie inny. Zgodny z systemem DVB T2 HEVC obowiązującym w Polsce.

Nowe odtwarzacze plików Zidoo UHD 5000 i Zidoo Z2000 Pro

Bieżący rok to czas wymiany większości modeli odtwarzaczy multimedialnych w ofercie Zidoo. Nowe urządzenia nie stanowią rewolucji. W formie są dość podobne do swoich poprzedników. Zyskały czarną barwę, prezentują się więc jakby poważniej i dostojniej. Istotne różnice znajdują się wewnątrz. Po pierwsze jest tu zupełnie nowy procesor – zamiast RTD1619 Realteka z poprzednich modeli, mamy tutaj RTD1619BPD. Pozornie różnica niewielka. Dodatkowo kiedy wczytamy się w specyfikację, to zauważymy, że zamiast 6 rdzeni, mamy tylko 4. Czyżby więc krok w tył? Otóż nie! Jest to bowiem procesor wyposażony w sieć neuronową, czyli sztuczną inteligencję. W specyfikacji znajdziemy pozycję NPU (Neural Procesing Unit) o wydajności 1.6 TOPS (trylionów operacji na sekundę). W praktyce ma to zwiększyć wydajność o 20%.

Druga nowość to system operacyjny – Android 11 – w miejsce wersji 9.0 z poprzedniej generacji. Zwykle odtwarzacze wyposażone są też w więcej pamięci wewnętrznej eMMC i RAM.

Zupełnie nowe są także moduły łączności bezprzewodowej – WiFi i Bluetooth. Ten pierwszy zapewnia zgodność ze standardem Wi-Fi 6 – 2.4G + 5G dual-band WiFi, 802.11 a/b/g/n/AC/AX 2T2R , 802.11ax MIMO OFDM. Ten drugi obsługuje Bluetooth 5.2.

Przełącznik bezszwowy 5×1 Multiviewer 4K DisplayPort HDMI VNS GeoBox S901

Zaawansowany procesor wideo — przełącznik bezszwowy 5×1 z funkcją multiviewer ze wsparciem 4K@60 HDR 12-bit, wejścia: 3× HDMI (4096×2160@60Hz / 7680×2160@30Hz), 2× DisplayPort (7680×4320@30Hz), wyjście 1× HDMI 2.0. Funkcja PIP/POP, zmiana klatkażu, programowalny EDID. Oferuje możliwość przełączania, konwersji formatów (w tym 3D), skalowania w górę i w dół, obracania i odwracania obrazu, konstruowania ścian wideo z monitorów UHD, dostosowywanie rozdzielczości i odświeżania obrazu na wyjściu. Idealny instrument do wykorzystania w profesjonalnych instalacjach jak centrum monitoringu lotów, sztab zarządzania kryzysowego i wiele innych.


Nowy radioodbiornik hybrydowy Premium Revo Super Connect Stereo

Revo Super Connect Stereo to bardzo wszechstronne urządzenie pod każdym względem. Rozpocznijmy od oferowanych funkcjonalności – jest to radioodbiornik FM i DAB, który potrafi odtwarzać pliki audio – z lokalnego nośnika USB i zasobów sieci LAN. Pozwala słuchać tysięcy internetowych stacji radiowych, także w języku polskim. Bez problemu znajdziemy tu takie stacje, jak Nowy Świat, Radio 357. Wreszcie Revo Super Connect Stereo może być głośnikiem Bluetooth i źródłem sygnału dla większych systemów – oferuje wyjścia analogowe audio – RCA oraz cyfrowa – optyczne i koaksjalne. Jest klientem usług streamingowych – Spotify Connect, Amazon Music i Deezer. Nowe radio występuje w wersji stereo w porównaniu do wcześniejszej wersji REVO Superconect otrzymało nowy procesor i funkcje streamingu,

Możemy nim sterować za pomocą przycisków i pokrętła na płycie czołowej, dołączonego pilota zdalnego sterowania i aplikacji mobilnej UNDOK. Całość, jak przystało na Revo wykonana została z najwyższą starannością, z naturalnych materiałów wysokiej jakości. Korpus obudowy wykonano z bryły mdf wykończonej fornirem orzechowym lub elegancką czarną okleiną, a płyta czołowa to anodowane aluminium.

Odtwarzacz płyt Blu-ray SACD DSD Magnetar UDP800

Magnetar to nowa marka w ofercie C4i. Jest to francuska firma, która postawiła sobie za cel, by sprzętowi elektronicznemu audio-wideo przywrócić dawny blask. W latach 70-tych, 80-tych tego rodzaju urządzenia były czymś więcej niż tylko narzędziami, mającymi wypełniać postawione im zadania. Były projektowane przez zespoły inżynierów będących wirtuozami w swoich specjalnościach, a ich formy tworzyli najlepsi dizajnerzy. Miały gwarantować nie tylko wspaniały dźwięk i nieskazitelny obraz, ale także oszałamiać swoimi technologicznymi możliwościami i dawać radość z obcowania z czymś wyjątkowym i prestiżowym.

I taki właśnie jest Magnetar UDP800. Dopracowany w każdym szczególe – zarówno zewnętrznie, w swojej konstrukcji, użytych materiałach i rozwiązaniach, jak i wewnętrznie – jeśli chodzi o interfejs i możliwości.

Jest to odtwarzacz płyt, który poradzi sobie ze wszystkimi współczesnymi nośnikami – Ultra HD Blu-ray, Blu-ray, Blu-ray 3D, DVD, DVD Audio, SACD i CD. Wspiera takie standardy, jak HDR10 / HDR10+ / Dolby Vision z 36-bitową głębią kolorów. Bez problemu przekonwertuje materiał HDR do formatu SDR i przeskaluje materiał SD do formatu 4K.

Jest to też urządzenie audio klasy audiofilskiej – wyposażone w przetwornik DAC Burr-Brown PCM1795 i OP-AMP MUSE8920. Posiada wbudowany przedwzmacniacz z wyjściami symetrycznymi XLR i niesymetrycznymi RCA.

Jeśli ktoś ma kolekcję płyt z filmami, czy muzyką, to tego rodzaju urządzenie powinno stać się sercem jego systemu audio-wideo. Magnetar UDP800 jest o tyle ciekawy, że poradzi sobie także z odtwarzaniem plików z lokalnego nośnika USB lub zasobów sieci LAN – NFS i SMB.