Zdalne sterowanie Mini PC Windows

Uzyskaj dostęp do komputera z systemem Windows z dowolnego miejsca, gdziekolwiek jesteś!

Przegląd najlepszych programów i aplikacji do zdalnej kontroli urządzeń z systemem Windows.
Wybrane programy pozwolą w prosty sposób uzyskać zdalny dostęp i sterowanie komputerem Windows z poziomu innego komputera, smartfona lub tabletu. Bez problemu uzyskasz dostęp do wszelkich danych czy możliwości komputera gdziekolwiek będziesz.

Aplikacje polecamy do wszystkich modeli Windows PC w naszej ofercie, w tym GDA, Minix oraz pozostałych:

Kiedy zdalny dostęp do komputera może być przydatny? Scenariuszy i możliwych zastosowań jest niezliczona ilość. Jest to między innymi:

 • Dostęp do danych przechowywanych na domowym lub firmowym komputerze
 • Zdalna pomoc innym użytkownikom
 • Korzystanie z możliwości oddalonej jednostki, z zainstalowanych na niej aplikacji, podłączonych do niej urządzeń i wykorzystywanie jej mocy obliczeniowej.
 • Zdalna praca i łączenie się z domu z komputerem firmowym
 • Zarządzenie urządzeniem pełniącym funkcję odtwarzacza multimedialnego w kinie domowym lub punkcie odsłuchowym Hi-Fi
 • Sterowanie komputerami odpowiedzialnymi za wyświetlanie treści reklamowych
 • Zarządzających procesami przemysłowymi

Urządzeniem sterującym może być inny komputer PC lub nawet smartfon czy tablet. Wystarczy, że współpracujące urządzenia będą połączone z internetem i zostaną na nich zainstalowane aplikacje serwer-host.

Najpopularniejsze rozwiązania, które pozwalają zdalne sterowanie to Zdalny Pulpit Chrome oraz TeamViewer. Plusem tych aplikacji jest to, że komputery, którymi chcemy sterować nie muszą być podłączone do tej samej Wi-Fi co kontroler, oraz że są bezpłatne (TeamViewer wyłącznie przy zastosowaniu prywatnym, niekomercyjnym).

 

Zdalny pulpit Chrome

Pozwala użytkownikom na zdalny dostęp do innego komputera za pośrednictwem przeglądarki Chrome lub Chromebooka. Połączenia pomiędzy urządzeniami są w pełni zabezpieczone, zaś aplikacja po wstępnej konfiguracji charakteryzuje się wysoką stabilnością i płynnością pracy. Nie wspiera przesyłu plików pomiędzy urządzeniami, jednak wynagradza to niezwykłą solidnością.
Zdalny pulpit Chrome

TeamViewer

Aplikacja znana na całym świetnie i często wykorzystywana przez pracowników działów wsparcia technicznego. Pozwala na szybkie połączenie urządzeń jedynie po wymianie numerów ID i haseł. Poza zastosowaniem przez pracowników Helpdesk niezawodność platformy pozwala na wygodne korzystanie z aplikacji w pracy biurowej czy w domu. Wspiera wygodny przesył plików oraz sygnałów audio.

Niestety wersja darmowa obejmuje wyłącznie domowy użytek i w wypadku częstego korzystania będziemy zmuszeni wykupić licencję na pełny dostęp do programu.

Z naszych doświadczeń oraz testów wynika, że aplikacja Zdalny pulpit Chrome działa stabilniej niż TeamViewer w wersji freeware, jednak nie obsługuje przesyłania plików pomiędzy urządzeniami.

TeamViewer interface

Pulpit zdalny Windows

W starszych systemach Windows natywne rozwiązanie było trudne w konfiguracji. Obecnie na systemach Windows 10 i 11 proces jest łatwiejszy do przebrnięcia. Link do konfiguracji do oficjalnej strony Microsoftu: LINK

Należy zwrócić uwagę, że serwer Pulpitu zdalnego musi posiadać wersję Pro systemu Windows. Natomiast klientem może być dowolny inny obsługiwany system operacyjny, w tym także urządzenie z Androidem i iOS-em.

RustDesk

Narzędzie open-source napisane w języku Rust jest alternatywą dla odpłatnego programu TeamViewer. Dostępne na platformy Windows, Mac i Linux.

Na oficjalnym repozytorium GitHuba można pobrać gotowe do instalacji wersje aplikacji: LINK

RustDesk interface

Unified Remote

Jest to aplikacja do sterowania dostępna praktycznie na wszystkich systemach: Windows, MacOS, Linux, a także na urządzeniach mobilnych z Android i iOS. Przyjdzie nam z pomocą, kiedy będziemy musieli zastąpić myszkę i klawiaturę. Jest to jedna z lepszych aplikacji do kompleksowego sterowania komputerem. Dostępna na urządzenia z Androidem, Windowsem oraz iOS. Pozwala na szeroki wybór jednego z kontrolerów, wpisywanie treści z pomocą klawiatury QWERTY, dostęp do plików, przeglądarki i wiele innych przydatnych funkcji.

Dostępna jest również płatna wersja z głównymi dodatkowymi funkcjami:

 • Screen mirroring – widzimy ekran komputera na swoim telefonie, dzięki temu w pełni możemy sterować mini PC np. GDA VM23 – zarządzając odtwarzaniem audio bez włączania TV.
 • Z dostępem do dedykowanych pilotów, żeby sterować odpowiednią aplikacją, takich jak np. Netlfix, Spotify, VLC, KODI i wiele innych.

Oficjalna strona: LINK

Unified Remote app

Kiedy warto zastosować klawiaturę AirMouse?

Aplikacja w telefonie sterująca odtwarzaczem może być wygodna, a telefony siłą rzeczy są codziennie blisko nas i na krok ich nie odstępujemy. Co jednak jeśli nie chcemy w ten sposób sterować urządzeniem, a standardowy pilot załączony do urządzenia nam nie wystarcza?

Wtedy warto rozważyć dokupienie kontrolera zewnętrznego tj. klawiatury bezprzewodowej AirMouse. Popularne “myszy powietrzne” to urządzenie wielkości pilota, które wyposażone jest w:

 • klawiaturę QWERTY
 • czujnik żyroskopowowy

Klawiatura AirMouse pozwoli na wygodne wpisywanie tekstu m.in. w przeglądarce internetowej czy każdej innej aplikacji. Standardowe piloty w odtwarzaczach Android TV Box pozwalają na wpisywanie tekstu z pomocą wyświetlanej na ekranie telewizora klawiatury wirtualnej, po której poruszamy się przyciskami góra/dół/lewo/prawo na pilocie. Doraźnie jest to wystarczające zajęcie, jednak jeśli często korzystamy z przeglądarki lub aplikacji Android to klawiatura QWERTY ułatwi nam korzystanie z odtwarzacza.

Czujnik żyroskopowy sprawi z kolei, że wykonując ruchy pilotem w powietrzu, będziemy sterowali kursorem na ekranie TV. Również tutaj niezwykle wygodne będzie korzystanie z przeglądarki internetowej i każdej aplikacji androidowej, a w szczególności tych dedykowanych na ekrany dotykowe.

Urządzenia są kompatybilną z ogromną większością odtwarzaczy, a połączenie jest realizowane za pomocą odbiornika 2,4GHz, który wpinamy do złącza USB w odtwarzaczu.

Polecane piloty z funkcja myszy powietrznej oraz pełną klawiaturą QWERTY do sterowania Android TV Box: