Shopping Cart

Przewodnik – zarabianie końcówek kabli Ethernet

Wstęp

Konektory RJ 45 Ethernet zazwyczaj używają kabli kategorii 5e lub 6, które zawierają cztery pary nieekranowanej skrętki tzw. UTP. Używamy do nich modularnych 8-pinowych konektorów RJ-45. Piny konektora mają za zadanie przebić izolację każdego przewodu, kiedy zostaną zaciśnięte przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Jak poprawnie zarobić końcówki RJ-45? Na wszelkie pytania opowie niniejszy artykuł.

 Co powinienem wiedzieć zanim zabiorę się do pracy?

Izolacja na kablach CAT5/6 jest oznaczona kolorami. Istnieją specyficzne kody kolorów związanych ze standardami połączeń Ethernet, z których dwa są najważniejsze i używane najczęściej. Najbardziej popularnym jest standard T568B, drugim jest T568A (patrz rys.).

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się jaki standard jest stosowany w sieci. Przewód w danym kolorze oraz z kolorem przerywanym bielą (naprzemiennie kolor-bialy) tworzą parę i są skręcone razem wewnątrz otuliny. Bardzo ważne jest, aby ta para pozostała skręcona jak najdłużej i rozdzielona jak najbliżej konektora. Przy zarabianiu musisz zwrócić uwagę na to, że istnieją różne typy kabli i należy użyć narzędzia zaciskającego właściwego do danego typu kabla.

 Jestem przygotowany, co dalej?

A. Zdejmij zewnętrzną izolację (z lekkim nadmiarem), a potem przytnij odpowiednio przewody.

B. Rozprostuj poszczególne żyły skręconych par. W niektórych kablach wysokiej klasy przewodniki są złączone razem, więc trzeba je rozdzielić, jeden od drugiego. Możesz użyć dedykowanego narzędzia, a jeśli go nie posiadasz to sprawdzą się również: nożyczki, nóż, żyletka.

C. Wyprostuj kable i przytnij je na odpowiednia długość. Spróbuj pozostawić skręcone odcinki tak blisko konektora jak to tylko możliwe. Nie więcej niż 12,5 mm skrętki może być rozkręcone dla kabla Cat5e, w przeciwnym razie obniży się jakość transmisji danych przy wysokich prędkościach.

D. Włóż każdą parę w odpowiedni punkt łączenia. Bądź ostrożny, często zdarzają się pomyłki takie jak zamiana kabla pomarańczowego z brązowym. Kiedy osadzisz odpowiednio wszystkie 8 przewodników, wciśnij do konektora również koszulkę, tak aby naprężyła się i umożliwiła trwałe połączenie. Włóż konektor do narzędzia i zaciśnij. Piny konektora usuną izolację na każdej żyle tworząc pewne połączenie.

Jeśli powyższe działania wydają się Państwu trudne, proponujemy doskonałe ułatwienie – konektory CAT5e, CAT6 które upraszczają przeciągnięcie par przewodów przez złączkę RJ45 i minimalizują ryzyko ewentualnych pomyłek. Ponadto specjalne narzędzie SCP umożliwi Państwu precyzyjne dociśnięcie końcówki, a także ucięcie nadmiaru przewodów.

 

Konektory oraz kable CAT5e, CAT 6 znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym:

Konektory

Kable

Narzędzia

OPRACOWANO NA PODSTAWIE INAVATE i materiałów SCP

Producenci

© C4i Consultants for Industry | Wszelkie prawa zastrzeżone