Przewodnik – zarabianie końcówek kabli Ethernet

Jak zarobić wtyki kabli Ethernet?  – Wstęp

Wtyki RJ45 Ethernet zazwyczaj używają kabli kategorii 5e lub 6, które zawierają cztery pary nieekranowanej skrętki tzw. UTP. Używamy do nich modularnych 8-pinowych konektorów RJ-45. Piny złącza mają za zadanie przebić izolację każdego przewodu, kiedy zostaną zaciśnięte przy użyciu odpowiedniego narzędzia. 

Jak poprawnie zarobić końcówki RJ45? Na wszelkie pytania opowie niniejszy artykuł.

 Co powinienem wiedzieć zanim zabiorę się do pracy?

Izolacja na kablach CAT5/6 jest oznaczona kolorami. Istnieją specyficzne kody kolorów związanych ze standardami połączeń Ethernet, z których dwa są najważniejsze i używane najczęściej. Najbardziej popularnym jest standard T568B, drugim jest T568A (patrz rys.).

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się jaki standard jest stosowany w sieci. Przewód w danym kolorze oraz z kolorem przerywanym bielą (naprzemiennie kolor-bialy) tworzą parę i są skręcone razem wewnątrz otuliny. Bardzo ważne jest, aby ta para pozostała skręcona jak najdłużej i rozdzielona jak najbliżej konektora. Przy zarabianiu musisz zwrócić uwagę na to, że istnieją różne typy kabli i należy użyć narzędzia zaciskającego właściwego do danego typu kabla.

Jestem przygotowany, co dalej?

A. Zdejmij zewnętrzną izolację (z lekkim nadmiarem), a potem przytnij odpowiednio przewody.

B. Rozprostuj poszczególne żyły skręconych par. W niektórych kablach wysokiej klasy przewodniki są złączone razem, więc trzeba je rozdzielić, jeden od drugiego. Możesz użyć dedykowanego narzędzia, a jeśli go nie posiadasz to sprawdzą się również: nożyczki, nóż, żyletka.

C. Wyprostuj kable i przytnij je na odpowiednia długość. Spróbuj pozostawić skręcone odcinki tak blisko konektora jak to tylko możliwe. Nie więcej niż 12,5 mm skrętki może być rozkręcone dla kabla Cat5e, w przeciwnym razie obniży się jakość transmisji danych przy wysokich prędkościach.

D. Włóż każdą parę w odpowiedni punkt łączenia. Bądź ostrożny, często zdarzają się pomyłki takie jak zamiana kabla pomarańczowego z brązowym. Kiedy osadzisz odpowiednio wszystkie 8 przewodników, wciśnij do wtyku również koszulkę, tak aby naprężyła się i umożliwiła trwałe połączenie. Włóż złącze do narzędzia i zaciśnij. Piny wtyku usuną izolację na każdej żyle tworząc pewne połączenie.

Jeśli powyższe działania wydają się Państwu trudne, proponujemy doskonałe ułatwienie – wtyki CAT5e, CAT6 firmy SCP i marki Simply24, które upraszczają przeciągnięcie par przewodów przez złączkę RJ45 i minimalizują ryzyko ewentualnych pomyłek.

Ponadto specjalne narzędzie SCP umożliwi Państwu precyzyjne dociśnięcie końcówki, a także ucięcie nadmiaru przewodów.

Wtyki RJ45 oraz kable CAT5e, CAT 6 znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym.

Garść praktycznych poradników firmy SCP i marki Simply45:

Wtyki RJ45:

Kable RJ45:

Narzędzia do zarabiania wtyków RJ45:

Opracowano na podstawie materiałów Inavate, firmy SCP i marki Simply24.