Shopping Cart
wtyczka LAN CAT5 CAT6

Przewodnik – zarabianie końcówek kabli Ethernet

wtyczka LAN CAT5 CAT6Konektory RJ 45 Ethernet zazwyczaj używają kabli kategorii 5e lub 6, kóre zawierają cztery pary nieekranowanej skrętki tzw. UTP. Używamy do nich modularnych konektorów RJ-45, 8-pinowych. Piny konektora mają za zadanie przebić izolację każdego przewodu, kiedy zostaną zacisnięte przy użyciu narzędzia do zaciskania. Jak to zrobić poprawnie opowie niniejszy artykuł…

 

cat56 tutorial.gif

Izolacja na kablach CAT5/6 jest w różnych kolorach. Są specyficzne kody kolorów związanych ze standardami zarabiania połączeń modularnych do Ethernet, z których dwa są najważniejsze i moga być używane w dowolnych aplikacjach. Najbardziej popularnym jest standard T568B, drugim jest T568A (patrz rys.). Kiedy musisz zaterminować przewód, najpierw upewnij się jaki standard używasz w swojej sieci. Przewód w jednym kolorze oraz z kolorem przerywanym (kolor-bialy) tworzą jedną parę i są skręcone razem wewnątrz koszulki CAT5. Bardzo ważne jest przy zarabianiu, aby ta para pozostała skręcona jak najdłużej i jak najbliżej konektora jak to możliwe. Przy zarabianiu musisz zwrócić uwagę, że są różne typy kabli i powinieneś użyć właściwego narzędzia zaciskającego do danego typu kabla.

cat56 tutorial.jpg

A. Zdejmij zewnętrzną koszulkę (łatwiej jest ściągnąć więcej niż potrzeba), a potem przyciąć odpowiednio przewody.

B. Rozprostuj poszczegołne żyły skręconych par. W niektórych wysokiej klasy kablach przewodniki są złączone razem, więc trzeba je rozdzielić, jeden od drugiego. Możesz użyć nożyczek, noża lub żyletki albo odpowiedniego narzędzia dostarczonego przez producenta kabla (patrz zdjęcie).

C. Wyprostuj kable i przytnij je na odpowiednia długość. Spróbuj zostawić skręcone odcinki tak blisko konektora jak to tylko możliwe. Nie więcej niż 12,5 mm skrętki może być rozkręcone dla kabla Cat5e, w przeciwnym razie ucierpi jakość przesyłu przy wysokich prędkościach transferu.

D. Włóż każdą parę w odpowiedni punkt łączenia. Bądź ostrożny, ponieważ kolory pomarańczowy i brązowy wyglądaja podobnie. Kiedy osadzisz odpowiednio wszystkie 8 przewodników, wciśnij do konektora również koszulkę, tak aby się naprężyła i umożliwiła trwałe połączenie. Włóż konektor do narzędzia, naciśnij i piny konektora usuną izolację na każdej żyle tworząc pewne połaczenie (Patrz rysunek).

RJ45a

Jeśli powyższe działania wydają sie Państwu trudne, proponujemy doskonałe ułatwienie a mianowice konektory CAT5e, CAT6 które umożliwiają przeciągnięcie par przez czoło łącza RJ 45 i uniknięcie ewentualnych pomyłek. Dodatkowo specjalne narzędzie SCP umożliwi precyzyjne dociśnięcie końcowki i zarobienie oraz ucięcie wystających końcówek.

ez-rj45.jpg

compresstoolscp.jpg

 

Konektory oraz kable CAT5e, CAT 6 znajdziecie Państwo w naszym sklepie internetowym:

Konektory

Kable

Narzędzia

OPRACOWANO NA PODSTAWIE INAVATE i materiałów SCP

Producenci

© C4i Consultants for Industry | Wszelkie prawa zastrzeżone