Uważaj na kable HDMI 2.1 czyli jakość obrazu, a przewody HDMI 8K! Zatem jaki kabel HDMI 2.1 8K wybrać?

Ze względu na agresywną politykę właścicieli „własności intelektualnej” stworzono standard HDMI (High Definition Multimedia Interface) z silnym zabezpieczeniami przed kopiowaniem HDCP w wersji 1.4 dla sygnałów 4K 30Hz, oraz HDCP 2.3 i 2.2 dla pełnego 4K – przypominają eksperci z firmy C4i. Dodają, że zabezpieczenia te sprawiają wiele problemów użytkownikom i projektantom, gdyż muszą oni pogodzić w jednej instalacji wiele urządzeń różniących się rozdzielczościami natywnymi i  zabezpieczeniami HDCP. Często występuje wzajemna niekompatybilność oraz zjawisko „zakleszczania się” informacji EDID (przesyłanych między urządzeniami).

Często użytkownikowi trudno znaleźć źródło problemu

Czy w braku zgodności zabezpieczeń, czy w przewodzie, który nie przenosi pełnych parametrów, czy też z powodu zapamiętania błędnego sygnału EDID w urządzeniach pośredniczących. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich kabli oraz urządzeń przełączających, konwertujących lub rozdzielających sygnały  –  przekonują specjaliści z C4i.  Standard HDMI stał się dominującym  interfejsem do przesyłania cyfrowych sygnałów audio i  wideo w sektorze elektroniki użytkowej mimo, że od początku sprawia mniejsze lub większe kłopoty użytkownikom. Wystarczy przywołać znane problemy właścicieli amplitunerów z urządzeniami 4K, problematycznie zabezpieczone dekodery TV SAT, jak i konflikty pojawiające się przy podłączeniu do wyjść amplitunera telewizora 4K i projektora Full HD.

Kable HDMI od początku były przeznaczone do zastosowania dla sprzętu domowego, czyli do  podłączania konsol, dekoderów i komputerów do telewizorów, monitorów lub projektorów, korzystając po drodze np. z odbiorników audio. Głównym zadaniem interfejsu HDMI jest zatem transmisja cyfrowego, nieskompresowanego sygnału AV oraz danych sterujących za pomocą jednego przewodu przy jednoczesnym łączeniu ze sobą dowolnych, zgodnych ze standardem urządzeń kina domowego. Dodatkowo, kabel HDMI zabezpiecza treści przez wymianę informacji HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) między połączonymi urządzeniami. Pomiędzy urządzeniami wymieniany jest także w obie strony sygnał EDID (Extended Display Identification Data). W przypadku braku zgodności w zakresie rozdzielczości, częstotliwości sygnałów, wersji HDCP lub EDID, urządzenia nie wyświetlą obrazu, względnie wyświetlą obraz o obniżonych parametrach.

Faktem jest, że na rynku dostępne są obecnie urządzenia HDMI i kable o różnych standardach, które mogą, ale nie muszą być ze sobą kompatybilne. Przewody HDMI starszych generacji ustępują możliwościom najnowszym produktom 4K, które stopniowo będą zastępowane urządzeniami 8K. Dlatego zasadnym jest pytanie „Co się stanie jeśli zastosujemy zły kabel HDMI, niekompatybilny z naszymi urządzeniami?” W najgorszym wypadku nie uzyskamy obrazu na odbiorniku lub będzie on okraszony zniekształceniami i artefaktami uniemożliwiającymi korzystanie z multimediów. Jeżeli urządzenia nadawcze, odbiorcze oraz łączące je kable będą działały w ramach jednolitych standardów, przesyłany przewodem HDMI obraz będzie zawsze identyczny, z takimi samymi barwami, nasyceniem, kontrastem czy ostrością, jak u źródła.

Dlaczego tak? Otóż HDMI jest sygnałem cyfrowym. Przesyła dane cyfrowe, złożone z zer i jedynek, które dzięki protokołowi kodowania TMDS są przesyłane do odbiornika. Nie jest to sygnał analogowy podatny na zakłócenia i zniekształcenia, mimo swej „prądowej natury”. Przy HDMI albo uzyskamy jednolity, identyczny obraz albo nie otrzymamy go wcale lub z zakłóceniami i przerwami sygnału wykluczającymi jakiekolwiek korzystanie.

Dlatego przy wyborze odpowiedniego kabla należy kierować się nie tylko długością, ale również innymi parametrami, czyli obsługiwanym standardem i przepustowością. Standaryzacja sygnału, złącz HDMI oraz kabli HDMI nie jest jednolita, jednak poszczególne wersje są ze sobą zbieżne. Najpopularniejsze złącza HDMI to wersje 1.4, 2.0 i najnowsze 2.1. Z kolei kategoryzacja kabli dzieli jest na kable High Speed/HighSpeed with Ethernet, Premium High Speed/ High Speed with Ethernet oraz najnowszy Ultra High Speed. Można tez zastosować EDID manager, który sprawdzi się w przypadkach gdy urządzenia „gubią” lub nie potrafią odczytać poprawnego EDIDu co skutkuje „mruganiem” obrazu lub obniżoną rozdzielczością wyświetlania. Sprawdź LAN 0321

Na potrzeby prostego porównania można użyć uproszczenia, że maksymalne obsługiwane rozdzielczości są zależne od przepustowości danych dla kabla HDMI. Główne zmienne, mające wpływ na objętość strumienia danych AV HDMI, to rozdzielczość obrazu, liczba klatek na sekundę, chrominancja czy ilości bitów koloru. Jeżeli zmiana standardu HDMI w urządzeniach czy kablach nie wchodzi w grę, możemy zatem  manipulować wartościami tych czynników, aby zmieścić się w maksymalnej częstotliwości zegarowej danego standardu. W teorii zatem w ramach HDMI 2.0 możemy przesłać obraz 8K@30Hz przy chrominancji 4:2:0 i w 8-bitowej przestrzeni kolorów.

W przypadku niekompatybilności HDCP warto zastosować odpowiednie konwertery zabezpieczeń, dobierając urządzenia obsługujące jednocześnie HDCP 2.2 i 1.4, skalujące, rozdzielające lub przełączające automatycznie na ostatni aktywny sygnał. Oczywiście dostępne w naszej ofercie.  Jeśli masz problem z HDCP zarówno 1.4 jak i 2.2 lub 2.3  możesz zastosować któryś z genialnych produktów konwertujących te standardy-polecamy ze specjalnym oprogramowaniem FXN SX HDCP01 albo GMX CV 55DN

Najlepszym, obecnym na rynku standardem złącz jest HDMI 2.1.

Stopniowo zyskuje on popularność wraz z pojawiającymi się na rynku pierwszymi telewizorami 8K, konsolami nowej generacji (jak Xbox Series X czy PlayStation 5) oraz kartami graficznymi z serii GTX 20 i 30, obsługującymi gry w 4K 120Hz. Najpowszechniejszym standardem jest wciąż jest jednak HDMI 2.0b, następca wersji 2.0a oraz 2.0. To urządzenia HDMI 2.0 są odpowiedzialne za rewolucję 4K Ultra HD w naszych domach, jednak HDMI 2.1 i jego niezaprzeczalne atuty powoli będą wypierały urządzenia obsługujące maksymalnie 4K Ultra HD.

Mnogość standardów i wzajemne zależności sprawiają problemy przeciętnemu użytkownikowi.

Portale aukcyjne pełne są nierzetelnych ofert kabli 4K czy 8K, w których sprzedawcy nie podają szczegółowych parametrów technicznych przewodu lub wspieranych standardów. Dlatego organizacja HDMI Forum wprowadziła od generacji HDMI 2.0 programy certyfikacyjne, w ramach których producenci mogą zgłaszać swoje produkty do dodatkowych testów. Po ich pomyślnym przejściu kabl :oznaczane są certyfikatem uwierzytelniającym. Program ma na celu zapewnienie użytkowników końcowych, że testowane w Autoryzowanym Centrum Testowym (ATC) przewody o każdej dostępnej długości gwarantują zgodność z rygorystycznymi wytycznymi, zaś ich niska podatność na zakłócenia elektromagnetyczne EMI nie pozwoli  na oddziaływanie innych lokalnych urządzeń na stabilność sygnału. Na opakowaniu każdego certyfikowanego kabla widnieje specjalne oznaczenie zawierające unikatowy kod QR z hologramem, który umożliwia potwierdzenie autentyczności certyfikatu przy użyciu aplikacji Android/iOS pochodzącej  od HDMI Forum. Po zeskanowaniu kodu QR wyświetli się komunikat informujący o prawdziwości oznaczenia. Jak na poniższym filmie:

Najnowsze kable HDMI z serii 992-UHS amerykańskiego producenta SCP są zgodne z najnowszym standardem Ultra High Speed HDMI,

co potwierdza stosowny certyfikat. To jeden z niewielu przewodów na rynku, który spełnia rygorystyczne wytyczne gwarantujące prawidłowe funkcjonowanie standardu HDMI 2.1 wraz z obsługą sygnału 8K 60Hz i 4K 120Hz oraz obsługą HDR, HDR10+ i Dolby Vision, VRR czy eARC.

Zapewniają one pełną obsługę sygnałów 8K 60Hz oraz 4K 120Hz, przy przepustowości 48Gb/s. – Przy współpracy ze źródłami i odbiornikami HDMI 2.1, kable SCP 992-UHS wprowadzą użytkownika na zupełnie nowy poziom wizualnych wrażeń – zapewnia Tomasz Trzaskalski z C4i. Kable HDMI z serii 992-UHS spełniają najwyższe standardy wykonania. Solidna budowa sprawia, że taki przewód będzie służył przez lata, zaś dodatkowe ekranowanie zminimalizuje wpływ zakłóceń elektromagnetycznych EMI. Złącza kabla zostały pokryte złotem dla optymalnego przesyłania sygnału oraz dla zwiększenia odporności na korozję. Posiadają także wsteczną kompatybilność z poprzednimi wersjami HDMI, w tym 2.0b, 2.0a, 2.0 i niższymi, i są oferowane w długościach 0,5m ; 1m ; 2m ; 3m i 5m

Dla posiadaczy telewizorów i zaawansowanego kina domowego szczególnie istotne jest wsparcie eARC (ulepszony kanał audio). Już ubiegłoroczne modele telewizorów, mimo że wyświetlały często maks. 4K Ultra HD, to wyposażone były w złącza HDMI 2.1. Pozwalają zatem – przy podłączeniu do zgodnego z eARC odbiornika AV (amplitunera kina domowego lub soundbara) – na obsługę choćby Dolby Atmos przy korzystaniu z aplikacji Smart TV np. z Netflixa.  Jeśli szukasz konwerterów eARC na HDMI audio sprawdź nasze HDV MB08 i HDC SWB11A oraz Unnlink 4k120Hz

 

  

Najlepsze obecnie kable z czystej miedzi beztlenowej HDMI 2.1 o przepustowości 48Gb/s z certyfikatem  HDMI 2.1a 8K, kompatybilne z HDMI 2.1a oraz w dół z HDMI 2.0, 2.0a, 2.0b. Standard Ultra High Speed HDMI potwierdzony jest naklejką z hologramem i kodem QR. Potwierdzona pełna obsługa 8K@60 4:4:4 oraz 4K@120 4:4:4 przy przepustowości do 48 Gb/s. Przewód wspiera: dynamiczny HDR, HDR10+, Dolby Vision, wideo do 120Hz, kolorymetrię BT.2020 10/12 4:4:4, 3D Full HD,  eARC (ulepszony kanał zwrotny audio) oraz VRR QMS, QFT, ALLM, VESA DSC 1.2a. Przewód pasywny. Świetny do instalacji komercyjnych, przemysłowych oraz konsumenckich, w tym gamingowych. Idealny przewód do nowych konsol Playstation PS5, Xbox Series X i S, najnowszych kart graficznych i telewizorów, monitorów i urządzeń 8K HDMI 2.1

  

Poza kablami miedzianymi warte uwagi są hybrydowe kable japońskiej firmy Adtechno AHU  o długościach 7.5-20m.

Są to kable optyczno-miedziane spełniające wszystkie kryteria specyfikacji HDMI 2.1, co również potwierdza certyfikat Ultra High Speed. Gwarantują pełną i bezstratną prędkość 48Gb/s oraz przesył sygnału 8K 60Hz z HDR10/Dolby Vision nawet na 20 metrów. Kabel wspiera: dynamiczny HDR, Dolby Vision,  wideo do 120Hz, kolorymetrię BT.2020 10/12 4:4:4, 3D Full HD,  eARC (ulepszony kanał zwrotny audio) oraz VRR, QMS, QFT, ALLM, VESA DSC. Kabel aktywny, kierunkowy. Świetny do instalacji komercyjnych, przemysłowych oraz konsumenckich, w tym gamingowych. Idealny kabel do nowych konsol Playstation PS5, Xbox Series X i S, najnowszych kart graficznych i telewizorów, monitorów i urządzeń 8K HDMI 2.1. Posiadamy też ofercie z poprzedniej współpracy z firmą C3D analogiczny kabel hybrydowy CAC-1376

              

 

 

Czym się różni kabel HDMI 2.1 AOC od zwykłego kabla HDMI?

Przewody AOC wykorzystują włókna szklane, wielomodowe i – podobnie jak standardowe kable miedziane − gwarantują bezstratne przesłanie sygnału AV. Nie są one wrażliwe na zakłócenia elektromagnetyczne i wraz z długością nie spada ich przepustowość, dlatego jakość transmisji jest idealna, niezależnie czy użyjemy kabla 10-metrowego czy dłuższego. Mogą też być z powodzeniem wykorzystywane w instalacjach, gdzie kable miedziane mają problemy z powodu licznych zakłóceń środowiskowych. Dodatkowym atutem wynikającym z budowy kabli hybrydowych jest ich elastyczność, bowiem kabel światłowodowy znacznie łatwiej układa się w peszlach, kanałach instalacyjnych czy rynienkach w ścianach. Ma dużo większy promień gięcia oraz jest lżejszy od kabli miedzianych. Jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy poprowadzić kabel w podłodze czy w suficie salonu i mieć na lata gwarancję obsługi najwyższych standardów AV przez nasze urządzenia. W ofercie posiadamy sprawdzone kable HDMI 2.1 jak i HDMI 2.0 typu AOC

Każdy kabel AOC HDMI jest kablem kierunkowym. Po stronie źródła znajduje się nadajnik odpowiedzialny za konwersję sygnału HDMI na światłowodowy. Sygnał jest przyjmowany i ponownie konwertowany na HDMI po stronie odbiornika, gdzie pobiera też energię od telewizora czy projektora. Dlatego też przewody AOC nie wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania do prawidłowego działania. Sam kabel fizycznie nie różni się niczym od kabla miedzianego poza niewiele większymi konektorami.

Posiadamy w ofercie również świetne kable HDMI 2.0 AOC – sprawdź pełną ofertę!

Zestawienie oferowanych kabli HDMI 2.1

Urządzenia 8K są  stosunkowo nowe na rynku więc musimy pamiętać że potrzebujemy zarówno odtwarzacza/konsoli/komputera z wyjściem HDMI 2.1 (lub DP 1.4 ), materiał 8k (film, grafikę czy grę), jak i  wyświetlacz 8K, a także kompatybilne, najlepiej certyfikowane kable.

Należy tutaj wspomnieć o alternatywach dla HDMI czyli DisplayPort

Dostępne na rynku kable DisplayPort (DP) w wersji 1.4 obsługują pasmo zaledwie do 32,4Gb/s, co i tak jest bardzo dużą wartością, jednak kable certyfikowane HDMI 2.1 oferuję już pasmo 48Gb/s..
O ile kable DisplayPort (1.4) były wyraźne lepsze od HDMI 2.0, to jednak obecny standard HDMI 2.1 spełnia większe wymagania. W przeszłości urządzenia wyposażone w interfejsy DP na ogół nie posiadały zabezpieczeń HDCP, co ułatwiało instalację, jednak najczęściej używane były w technice komputerowej.

Użycie aktywnych konwerterów DP na HDMI pozwala przesłać skutecznie sygnały z komputerów z jakością do 32Gb/s i uzyskać na ogół lepsze parametry niż przy HDMI. Najnowsze konwertery firmy 3DC pozwolą  natomiast skonwertować i przesłać sygnał DP1.4 na HDMI 4K@120Hz

Rozwój technologii sprawia, że producenci konkurują ze sobą i szybko uaktualniają swoją ofertę. Należy więc spodziewać się stopniowego wzrostu dostępności odbiorników 8K na rynku, jaki i źródeł 8K. Dzisiaj większość odbiorników w naszych domach nadal wspiera maksymalnie rozdzielczości Full HD. Są one wypierane powoli przez telewizory 4K, a w kolejce już czeka 8K.

A może USB-C?

Nowe standardy USB oparte o złącza USB-C są też w stanie na równi z kablami HDMI czy DisplayPort przesyłać obraz, również w 4K czy nawet 8L. Nie zastąpią dotychczasowych standardów ich na rynku, jednak w wielu instalacjach będą ciekawą alternatywą z racji przesyłania obrazu i danych wyłącznie jednym kablem z komputera.

Potrzebujemy tutaj źródła z wyjściem USB-C – tych jest coraz więcej na rynku. Nie tylko topowe laptopy, ale już te konsumenckie, a nawet telefony ze średniej półki oferują przesyłanie video po USB-C. Dalej potrzebujemy odbiornika z wejściem USB-C lub konwertera USB-C na HDMI lub DisplayPort.

Sprawdź co może oferować USB-C w naszym artykule, jak to działa i kiedy. Uwaga :

  • USB typu C to nie USB 3.1 – USB typu C to standard złączy i kabli, który może korzystać z protokołów USB 2.0, USB 3.0 lub USB 3.1 do dostarczania danych i zasilania.
  • USB Type-C to nie USB Power Delivery – USB Power Delivery to protokół/ rozwiązanie sprzętowe zwiększające możliwości zasilania przez gniazdo USB do 130 W na obsługiwanych platformach. To, że produkt jest wyposażony w USB typu C, nie musi koniecznie oznaczać, że obsługuje on technologię USB Power Delivery lub USB 3.1 Przykładowe kabe USB C z naszej oferty. USB C powoli toruje sobie drogę do rozwiązań wideo i w przyszłości może je wypierać , już obecnie najnowsze lap topy czołowych producentów posiadają tylko porty USB C. Obecnie umożliwiają przesył sygnału z prędkościami 10 Gb/s 20Gb/s a nawet 56Gbs (USB 4).  Na konektorach USB C realizowany jest obecnie również przesył standardu Thunderbolt.  Poniżej kabel i urządzenia USB-C- przy zakupie najlepiej zapytaj i sprawdź czy Twoje urządzenie zostanie obsłużone z konkretną jakością i funkcjonalnością. Są już i  monitory posiadające tylko porty USB -C. W razie wątpliwości zadzwoń lub npisz a nasi specjaliści udziela Ci niezbędnej informacji.
   

Kiedy zatem potrzebujemy kabli HDMI 2.1 8K?

  • Najlepszy wybór do konsol nowej generacji – Xbox Series X lub Playstation 5
  • Kiedy mamy telewizor z wejściem HDMI 2.1 ze wsparcie eARC i chcemy podłączyć amplituner lub soundbar z eARC
  • Do gamingu PC i osiągnięcia 4K w 120 klatkach na sekundę!
  • Kiedy nie posiadamy sprzętu HDMI 2.1/8K ale chcemy kupić kabel “na lata”, pamiętając o wstecznej kompatybilności.

Nie wiesz jaki kabel HDMI 2.1 wybrać?

  1. Napisz do Nas przez formularz lub na [email protected]
  2. Opisz jakie masz urządzenia lub prześlij prosty schemat Twojej instalacji

Mając podstawowe informacje dobierzemy Tobie idealne kable HDMI!

Letnia promocja w C4i

Letnia promocja w C4i

Letnia promocja w C4i.Niezwykłe okazje na produkty najwyższej jakości! Lato tuż tuż, a to doskonały moment, by skorzystać z wyjątkowych gorących promocji w C4i !

Czytaj więcej »
Letnia oferta grabberów 2024

Letnia oferta grabberów 2024

W tym artykule rozbijamy na części pierwsze temat przesyłu obrazu przez USB-C. Jakie urządzenia są kompatybilne z DisplayPort Alt Mode? W jaki sposób zapewnić najwyższą jakość przy takim rodzaju połączenia? Zachęcamy do przeczytania!

Czytaj więcej »
Czy znasz CastGO?

Czy znasz CastGO?

Nimble CastGO: Rewolucja w zarządzaniu treścią i transmisją. W dzisiejszych czasach, gdy zarządzanie treścią multimedialną staje się coraz bardziej złożone, rozwiązania takie jak Nimble CastGO

Czytaj więcej »